Cts. Eki 23rd, 2021

Evde tül nasıl yıkanır

Narin dantelden yapılmış perdeleri bozmamak için birkaç basit kuralı hatırlamakta fayda var. Sizlere tül ürünlerin bakımını anlatıyoruz.

Daha önce tül kumaş, terziler tarafından elbise ve şapka dikerken yaygın olarak kullanılıyordu. Tül adını Fransa’nın güneybatısındaki aynı adı taşıyan şehirden aldı: orada, 19. yüzyılda, bu tür dantellerin üretimi için özel dokuma makineleri icat edildi. perdelerin beyaz olması için ne yapmalıyız , güneşlik perde nasıl beyazlatilir , beyaz perde kaç derecede yıkanır , perdelerin daha beyaz olması için , tül perde nasıl beyaz olur , tül perdenin beyaz olması için , gri tüller nasıl beyazlatılır , tüllerin beyaz olması için ne yapmak lazım , beyaz tül perde kaç derecede yıkanır Çoğumuz “tül nedir” – “bunlar perde” sorusuna cevap vereceğiz, çünkü bugün bu kumaşın çoğu perdeler ve perdeler için kullanılıyor. Tül normal giysiler gibi yıkanabilir mi?

Her şeyden önce, malzemeye ve renge bağlıdır. Mağazalarda çok çeşitli renk ve çeşitlerde tül bulabilirsiniz. Üretimi için sentetik elyaf ve daha az sıklıkla pamuk ve ipek kullanılır. Ve bir organze perdeyi ağartmak için pamuktan tamamen farklı yöntemler kullanmanız gerekir. Ayrıntılara geçelim.

Tül doğru şekilde makinede nasıl yıkanır

Kısa cevap çok dikkatli. Tülünüz beyaz veya renkli, pamuklu veya sentetik fark etmez – 40 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta yıkanmalıdır. Hassas çamaşırlar için otomatik çamaşır makineleri genellikle düşük su sıcaklığı ve hafif sıkma sağlayan özel bir programa sahiptir. Bu durumda, soğuk suda bile etkili bir şekilde yıkanan bir deterjan kullanmak daha iyidir  Ve çok kirli bir perde, makinede yıkamadan önce agresif olmayan bir deterjanla biraz ılık suda birkaç saat ıslatılabilir. Başka bir hayat tüyosu: tülü ve “hassas” şeyleri özel bir file torbada yıkayın. Kumaş daha az kırışacak ve dantel kırılmayacaktır.

Eğirme kullanımı hakkında farklı görüşler vardır. Bir yandan, yıkanmış tülü ütülememek için, sıkmamak, yıkadıktan sonra hafifçe düzeltmek, fazla suyu sallamak ve hemen kornişe asmak daha iyidir. Ancak perdelerden akan damlaların parkeyi bozacağından korkuyorsanız, tül daktiloda düşük hızda sıkılmalıdır. Bu durumda, büyük olasılıkla ütülenmesi gerekecektir (ütünün çok sıcak olmaması gerektiğini unutmayın). Ütülemeden sonra sentetik tül genellikle elektriklenir ve çevresindeki nesnelere yapışır. Bunun olmasını önlemek için yumuşatıcı (Lenor Lavanta gibi) kullanın.

tül nasıl ağartılır

Dediğimiz gibi tülleri kar beyazı yapma yolları kumaşın neyden yapıldığına göre değişir. Genel kural (herhangi bir malzeme için geçerlidir) şudur: Doğal elyafı ağartmak sentetik olandan daha kolaydır. Bu nedenle, doğal pamuktan yapılmış eski “büyükannenin” dantellerini (toz ve kirden grileşmiş olsalar bile) sıraya koymak oldukça mümkündür.

Sararmış şifon perdelerle, büyük olasılıkla daha zor olacaktır – sentetikler güneşin etkisi altında zamanla renk değiştirebilir ve çoğu zaman bu konuda hiçbir şey yapılamaz. Bu durumda, “halk” yöntemlerini denemeye değer, örneğin, 5 litre ılık su başına 10 ml amonyak ve 20 ml hidrojen peroksit karışımında ağartma. Herhangi bir oksijenli ağartıcı da kullanabilirsiniz. Ancak klor bazlı ürünlerle (örneğin, iyi bilinen “Beyazlık”) dikkatli olmaya değer – doğal lifler ve bazı sentetikler bunu “sevmez”. Klorlu ağartıcıyı belirlemek kolaydır: bileşimde sodyum hipoklorit arayın. tüllerin beyaz olması için ne yapmak lazım Perdeleriniz için bu tür ürünler yasaklanmadıkça, kumaş bakım etiketi üzerine içinde “Cl” harfleri bulunan bir üçgen çizilecektir.

Herhangi bir tül ağartılmadan önce yıkanmalıdır (yukarıda nasıl olduğunu anlattık). Yağlı lekelere özellikle dikkat edin: Atlanan lekeler çamaşır suyunun çalışmasını zorlaştıracaktır. Ve bir önemli not daha: herhangi bir ağartıcıyı talimatlara göre, özellikle doğal liflerden yapılmış ince dantellerde kullanın. Gerçek şu ki, herhangi bir ağartıcı kumaşa karşı agresiftir ve aşırı konsantrasyonu tüllere zarar verebilir. Aynı nedenle perdelerinizi çok sık ağartmamalısınız. tüllerin beyaz olması için ne yapmak lazım

Ellerinizle tül nasıl yıkanır

Tülünüzü elde yıkamak en zor işlem değildir ancak hatırlanması gereken birkaç basit nokta vardır.

  • tülü ılık (sıcak değil) suyla yıkayın;
  • aşırı çaba sarf etmeyin;
  • toz ile ön ıslatma tavsiye edilir;
  • tülü bükmek (ve gerçekten sıkmak) buna değmez.

Elde yıkarken durulamaya özellikle dikkat edilmelidir. Bu, özellikle tül renkliyse geçerlidir – tozun kalıntıları lekeler oluşturabilir. Bu nedenle, çamaşır yıkamak için hazır tozlar veya jeller kullanmaya değer – bu tür ürünler ılık suda bile yıkanır ve iz bırakmaz.

Muhtemelen “büyükannenin” tarifini duymuşsunuzdur – mavi beyaz şeyler. Önceden, son durulama suyuna biraz mavi boya veya hatta birkaç damla “yeşil” eklenirdi. Optik etki nedeniyle, bu tür şeyler daha beyaz görünüyordu. Bugün bu tür yöntemlere gerek yoktur – çoğu modern çamaşır deterjanı zaten gerekli bileşeni içerir.

Kancalı tül yıkanabilir mi

Kural olarak, korniş üzerine perde asmak için özel bir bant ve içine yerleştirilmiş plastik kancalar kullanılır. Bazen deliklerde perde çeşitleri vardır – bunlar doğrudan kumaşa sabitlenmiş özel halkalardır. Eski evlerde, perdelerin üstüne dikilmiş halkalarla (çoğunlukla metal) tül bulabilirsiniz.

Yıkamadan önce tüm bu aksesuarları çıkarmalı mısınız? Birkaç faktöre bağlıdır. Örneğin, halkalar veya halkalar “sıkıca” sabitlenirse, yıkandıktan sonra onları sökmek ve dikmek şüpheli bir zevktir. Aynısı çıkarılabilir plastik kancalar için de söylenebilir: Her perdede en az 10-15 tane vardır ve bunları çıkarıp takmak ciddi bir iştir. Bu nedenle, çok sayıda bağlantı elemanı varsa, tülü onlarla yıkamak en kolay yoldur. Bu durumda, birkaç kurala uymaya değer.

  1. Perdelerinizi makinede yıkıyorsanız mutlaka file bir torbaya koyun. Aksi takdirde gevşek ve kırılmış bir kanca çamaşır makinesinin hareketli parçalarına takılarak makineye zarar verebilir.
  2. Suyun sıcak olmaması gerektiğini unutmayın. Bu sadece tülün “hassaslığından” değil, aynı zamanda bazı plastiklerin yüksek sıcaklıklardan bozulmasından da kaynaklanmaktadır.
  3. Elde yıkıyorsanız daha büyük bir lavabo seçin ve danteldeki kancalara takılmamaya dikkat edin. Aynı nedenle, el yapımı perdeleri kancalı narin nakışlarla yıkamamalısınız. Perdelerin daha beyaz olması için ne yapılmalı 
  4. Halkalar veya halkalar metalden yapılmışsa, mümkünse çamaşır suyu kullanmayın. Bu paslanmayı önleyecektir. Aynı nedenle metal kısımları yıkadıktan hemen sonra silerek kurulayınız.

Genel olarak, daha sonraki ütüleme hakkında söylenemeyen tülleri evde yıkamak zor değildir. Bu nedenle perde seçerken kumaşın ne kadar buruştuğuna dikkat edin. Ve elbette yıkama önerilerimize uyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir