Tekne kamışı tavsiye 2021


Burada, uygulayacağımız herhangi bir balık avı türü için doğru olta seçiminin öneminden bahsetmek, açıkçası saçmadır. albastar arda

Olta , balıkçılığın başlangıcı ve sonu, spor balıkçısının onsuz hiçbir şey olmadığı ana unsur.
Balıkçılık tarihi boyunca, her zaman daha fazla ve daha iyi özellikler sunmak amacıyla oluşturulmuş birçok olta çeşidi olmuştur. Malzemeler, hareketler, uzunluklar… bugün teklif o kadar geniş ki, herkesin kaybolmasına neden oluyor. Hangi
çubuğun benim için doğru olduğunu nasıl bilebilirim? Dikkate alınması gereken çok şey var… Bu yazımızda, çubuk satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları analiz ederek, genel bir piyasa turu yapmaya çalışıyoruz.
Tabii ki, nihai seçim, gerçekleştirilecek olan belirli balık avlama türüyle ve her birinin zevkleri ve ekonomik olanaklarıyla ilgili diğer birçok hususa bağlı olacaktır.
Ve tabi ki alışveriş yaptığınız işletmeye sormaktan asla bıkmamalısınız; Hata yapmadığımızı bilmenin en güvenli yolu budur.

Uzunluk

Çubuğun boyutu veya uzunluğu, dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biridir. İyi bir tavsiye, her zaman, uzunluğu büyük bir rahatlıkla manevra yapmamıza ve olta takımını veya yemi fırlatmamıza izin veren bir çubuğa karar vermektir.
Büyüklü küçüklü bizim dışımızda bir olta ile balık tutmaktan daha kötü bir şey yoktur, çünkü şüphesiz elde edeceğimiz tek şey sonuç alamayacak yanlış atışlar olacaktır.
Boyut seçerken, dar alanlarda döküm için kısa bir çubuğun çok iyi çalıştığını, uzun mesafeli atışlar için uzun bir çubuğun gerekli olduğunu unutmamalısınız. Mevcut eğilim, mevcut üretim malzemeleri sayesinde geçmişte kullanılan kalın ve uzun çubuklar kadar güçlü ve güçlü olan daha kısa ve daha ince çubuklara yöneliktir.

Dayanıklılık

Direnç terimi ile çubuğun balığa karşı mücadeleye direnme kapasitesini kastediyoruz.
Dikkate almamız gereken ilk şey, bir çubuk, bir bölüm, iki, üç veya teleskopik olmasına bakılmaksızın kullanılması gereken ağırlığı atmak için yeterli dirence sahip olması gerektiğidir.
Ancak bir çubuk seçerken en güçlünün en iyisi olduğunu düşünme hatasına düşmemeliyiz. Bir kamışın direnci, kaliteyi gösteren bir özellik değil, daha çok bir unsurun durumudur; Başka bir deyişle, kamış sadece ne için yapıldığına direnmelidir, olmasaydı işe yaramazdı.
Bastonun direncine bağlı olarak aşağıdaki sınıflandırmayı yapabiliriz:

 • Ultra hafif.
 • ışık.
 • Çorap.
 • Ağır.
 • Ultra ağır.

Elbette kamışın direnci ne kadar hafif olursa küçük balıklar için de geçerli olduğu anlamına gelecektir ki bu da direnci artırdıkça artacaktır.
Balık tutmaya çalıştığımız tür için uygun olmayan bir direnç seçmek, oltanın bize dövüş sırasında balığın ilettiği hisleri göndermemesi (veya yanlış yapması) anlamına gelecek ve bu da balık avlama eylemini daha karmaşık hale getirecektir.

Bir baston hatırası

Bir kamışın doğal şekli düzdür; ancak, balık tutma eylemi sabit bir bükülmeyi varsayar. Baston, esnetirken uygulanan kuvvete eşit, ancak ters yönde bir direnç yani bir tepki sunar.
Önceki durumuna dönme hızı, yaygın olarak reed reaksiyonu veya “bellek” olarak adlandırılan şeydir.
Olta, balıkçının balık tutma hissini kaybetmemesi, yeterli atış yapması veya gerekirse parçayı çivilemesi için uygun tepkiye veya hafızaya sahip olmalıdır.

Eylem

Döküm sırasında çubuğun maruz kalabileceği maksimum ağırlık. Gram olarak, normalde çubuğun sorunsuz desteklediği ağırlık bölümünü gösteren iki sayı ile ifade edilir.
Aslında, her olta, ulaşabileceği esneklik seviyesinin ve dayanabileceği çabanın sınırının belirlendiği belirli bir balıkçılık türü için tasarlanmıştır.
Bu anlamda, sette üç an ayırt edilir:

 • Kritik bölge: Çubuğun ucunun en büyük yüke maruz kaldığı, direncinin üstesinden gelebildiği ve kolayca kırıldığı an.
 • Güç bölgesi: En büyük çabayı gösterebileceğiniz ve doğru şekilde kullanıldığı çubuk için en uygun konum.
 • Gerginlik bölgesi: makara ve misinanın en fazla gerginliğe maruz kaldığı konum.

Bildiğimiz gibi, çubuk dökülürken esner; iyi, bu bükülme farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Eğrinin aldığı şekle göre kamışlar şu şekilde sınıflandırılır:

 • Hızlı hareket veya uç çubuklar: Uçta bükülme eğilimi gösterdikleri için bu ad verilir. Daha fazla balık tutma hissi verirler ancak uzun atışlar yaparken daha az etkilidirler.
 • Orta hareketli çubuklar: çubuğun ortasında bükülürler. İyi bir balık tutma hissi verirler ve orta atışlar için uygundurlar.
 • Yavaş veya tam hareketli çubuklar: tüm uzunlukları boyunca bükülürler. Uzun dökümler için en uygun olanlardır.

Malzeme

Tabii ki, bastonun tüm özellikleri, yapıldığı malzeme ile ilgilidir.
Şu anda pazar, bize sunduğu çok sayıda malzemeyle bizi doyuruyor:

 • Doğal.
 • Fiberglas (katı veya içi boş).
 • Karbon fiber veya Grafit.
 • Kevlar: Zırh yeleklerinde ve araçlarda kullanılan ve yüksek fiyatı kullanımının çok yaygın olmadığı anlamına gelse de şu anda olta imalatında kullanılmaya başlanan çok güçlü ve aynı zamanda çok hafif reçine.
 • Kompozit: fiberglas, grafit, kevlar veya diğer malzemelerin karışımı.

Bunlar tabiri caizse en yaygın olanlarıdır, ancak piyasada daha az bulunan başkaları da vardır. Gerçekten de her gün üreticilerin en iyi performansı sunan yeni malzemeler yaratmak için nasıl araştırma yaptığını görebiliyoruz. Ana amaç, çubuğun mümkün olan en büyük reaksiyona, yani doğal düz durumuna geri dönmek için en yüksek hıza sahip olmasıdır.
Bu nedenle, doğal kamışlar, maliyetleri rekabetçi olmadığı için, esas olarak ihtiyaç duydukları bakım nedeniyle pratik olarak kullanılmamaktadır. İkincisi, ekiminden sonunda onu bir oltaya dönüştürmeye kadar uzanan üretimi için gerekli olan zanaat sürecinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, farklı aksiyon kesimleri ve iyi bir reaksiyon ile mükemmel çubuklar elde edilebilir. Hatta sinek avcılığında en prestijli fabrikalardan bazıları bugün bile doğal kamış ürünlerini sunmaya devam ediyor. Biz her zaman içi boş doğal kamıştan (bambu, tacuara) söz ederiz; sağlam olanlar, esas olarak çeşitli deniz balıkçılığı türünde düşük maliyetli bir seçenek olmuştur, ancak şoklara karşı dayanıklılık dışında teknik açıdan herhangi bir avantaj sağlamazlar. Aynısı altıgen ahşap çubuklar için de geçerlidir.
Tüm malzemelerle yukarıda belirtilen üç tür eylemi gerçekleştirebilirsiniz.
Kuşkusuz, 1960’larda fiberglas çubukların ortaya çıkışı, şimdiye kadar yaşanan en büyük yeniliklerden biriydi. Önce katı olanlar ortaya çıktı, ardından daha düşük ağırlıkları sayesinde nihayetinde piyasada devrim yaratan içi boş olanlar geldi.
Bu malzemede öne çıkan bir şey varsa, o da bakıma pek ihtiyaç duymamasıdır. Ayrıca hafifliği, büyük tepkisi ve olağanüstü direnci ve esnekliği, çok çeşitli modelleri ve düşük maliyeti ile birlikte fiberglas çubukları pazara girer girmez satışların ilk sıralarında konumlandırıyor.
Ancak günümüzde fiberglas, başka bir malzeme olan grafit çubuklar tarafından aşılmıştır. Maliyetleri daha yüksek olmasına rağmen, daha büyük bir reaksiyona ve daha düşük bir ağırlığa sahiptirler (tıpkı Kevlar gibi). Buna karşı, grafitin bir elektrik iletkeni olduğu gerçeğine eklenmesi gereken, fiberglastan şoka karşı daha kırılgan olduklarını iddia edenler var, bu da elektrik çarpması günlerinde kullanım riski anlamına geliyor (ne yazık ki hepimiz kazaları biliyoruz) bu tür balıkçıların başına geldi).
Bir de sözde “kompozit kamışlar” vardır, burada mevcut olan farklı malzemelerin tüm faydalarını birleştirme, ağırlık, reaksiyon ve maliyeti birleştirme meselesidir.

Aşağıda, farklı malzemelerin niteliklerinin değerlendirildiği genel bir tablo oluşturuyoruz:

REAKSİYONAĞIRLIK/DİRENÇ ORANIŞOK DİRENCİKALİTE/FİYAT ORANI
içi boş FiberglasDüzenliDüzenliDüzenliDüzenli
Katı FiberglasDüzenliDüzenliÇok iyiDüzenli
GrafitÇok iyiÇok iyiDüzenliÇok iyi
kompozitİyiİyiDüzenliİyi

Ağırlık

Fiziksel kapasitemizi asla aşmaması gerektiğini göz önünde bulundurarak, kamışımızı seçerken dikkate almamız gereken temel noktalardan bir diğeridir . Unutmayalım ki saatlerce yükleyeceğiz? çubuk, ama sadece bu değil, aynı zamanda her atışta gerçek bir fiziksel çaba göstermeliyiz; Çubuğun ağırlığı aşırı ise kesinlikle pişman olacağız.
Her durumda, olta balıkçının uygun göreceği ağırlığa sahip olmalıdır, en hafifi her zaman daha iyi olmadığı için, çeşitli kıyı balıkçılığı ekipmanları ile uzun atışlar yapılması gerektiğinde, daha yüksek ağırlıklı oltaların daha iyi olduğunu unutmamalıyız. daha yüksek performans; Ağırlık, oltanın diğer birçok özelliği gibi, yapacağımız balık avının türüne bağlı olarak seçilmelidir.

Silahlı

Çubuk, kılavuzların konumu ve tipi, yeterli tutamak vb. açısından doğru bir montaja sahip olmalıdır. Oltada önemli bir husus, sürtünme, sertlik ve aynı zamanda hafif olması ve çubuğa daha fazla ağırlık eklememesi için tasarlanmış bir misina kılavuz cihazı olan çubuğun kılavuzları, halkaları veya kılavuz halkalarıdır.
Gerçekten de kılavuzlar, çubuğun hassasiyetini korumalı, misinanın bükülmesini engellemeli, atış mesafelerinin daha fazla olmasına yardımcı olmalı ve çubuğun dengesini sağlamalıdır.

Üstesinden gelmek

Çubuğun temel unsurlarından bir diğeri de sapıdır, çünkü duyuların çubuğun ucundan balıkçının eline geçmesine izin verecek olan, arzu edilen sonuçları elde etmek söz konusu olduğunda gerekli olan bir dizi duyumdur. .
Bir sapın karşılaması gereken bir dizi özelliği vurgulamamız gerekseydi, aşağıdakilerden bahsederdik:

 • İşlevsellik: yani, kabzanın olta balıkçısına oltayı tutmak için yeterli desteği sağlama yeteneği.
  İşlevsel bir kavrama, olta balıkçısının elinden ve kolundan çubuğa ve misinaya daha iyi enerji aktarımına izin verecektir.
 • Ergonomi: Balıkçının oltayı rahat ve verimli bir şekilde manipüle etmesini sağlayan ve çabayı en aza indiren kalite. Bir çubuk, bireylerin standart ölçümlerinin yanı sıra, çubuğun sayısı ve gücü ile eşleşen bir boyut ve şekilde bir tutamakla donatılmalıdır. İyi tasarlanmış bir kavrama, daha iyi performans ve daha az yorgunluk sağlar.
 • Kalite: esas olarak, dayanıklılığın, iletilen duyumların, ağırlığın vb. bağlı olacağı, yapıldığı malzemenin türüne bağlıdır.

Geleneksel olarak kullanılan malzeme, kalitesini gösteren farklı “sınıflarda” pazarlanan mantardır.
Günümüzde en yaygın kullanılan malzemelerden biri ?EVA Köpük? (Etilen Vinil Asetat). Her türlü kulp yapımına uygun özelliklere sahip sentetik bir malzemedir. Malzemenin yoğunluğuna göre verilen sıkıştırma indeksi, direnci ve diğer özellikleri, esas olarak orta sayıdaki fiberglas çubuklar için olmasına rağmen, özellikle orta ve düşük fiyatlı çubuklar için saplarda, sinek çubuklarda yer bulmuştur. .
Mantara kıyasla tek bir dezavantajı vardır: biraz daha ağırdır.

Kısacası piyasada her biri farklı ağırlık, uzunluk, hareket sunan çok çeşitli modeller bulabileceğimizi söyleyeceğiz… Doğru seçim, tüm bu unsurların bir araya gelmesinden, tüm özelliklere sahip olan çubuğu bulmamızdan geçer… ve elbette bütçemize uygun.


“Tekne kamışı tavsiye 2021” için bir cevap

 1. […] Surfcasting, ister amatör ister uzman olun, spor amaçlı veya özel bir balıkçılık etkinliği ile kendinizi yeniden yaratmak için yapabileceğiniz çok özel bir balıkçılık  türüdür . bir kumsalın kıyısının kendi değişkenleri vardır.? Tekne kamışı tavsiye 2021  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.