Saçtaki sirke nasıl temizlenir kadınlar kulübü


Kepek için Sirke: Faydaları, özellikleri ve doğru kullanımı

Kepek , göze çarpmayan bir estetik doğanın korkunç ve hatta utanç verici bir problemini temsil eder , çünkü giysilerinizde izler bırakır, omuzlarınıza kar gibi düşer, tedavi etmek için, reklamlara göre hızlı ve hızlı hareket eden çok çeşitli ürünler vardır. umut verici bir yol, ancak doğada kimyasal olduklarında, sonunda saçları kuru ve hasarlı bırakırlar, ancak doğal ilaçlarla kepekleri etkili bir şekilde kontrol edebilir ve hatta yok edebilirsiniz ve bu durumda size ideal bir çare olan mucizevi sirkeyi sunuyoruz.

Kepek, mantar ve bakterilerin üremesiyle oluşan bir kafa derisi hastalığı olduğundan, hem erkek hem de kadınları rahatsız ettiğinden, kaşıntı, kuruluk , yanma ve hatta enfeksiyona neden olduğu için bir sağlık sorunu olması dikkat çekicidir. kafa derisinin aşırı dökülmesine.

İçindekiler

 • Kepek için sirkenin faydaları ve özellikleri
 • Beyaz veya elma sirkesi ile kepekle savaşın
 • Kepeğe neden olan faktörler
 • Kepeğin diğer nedenleri

Kepek için sirkenin faydaları ve özellikleri

Sirke kepek için mükemmel bir doğal çözümdür, çünkü etkili ve garantili olmasının yanı sıra piyasada ucuzdur ve mutfağınızda mutlaka bulundurursunuz. Size sunduğumuz bu doğal alternatif, sirkenin birden fazla bakterisit, antiseptik, antienflamatuar ve antifungal özelliği olması sayesinde tamamen faydalıdır.

Buna ek olarak , sirkenin asiditesi kepek üretimini engellerken onu dengede tutmanıza izin verdiği için saç derinizin pH’ı için agresif değildir .

Pek çok koruyucu ve kimyasal madde içermeyen, saç derisine ve saça hassas bir şekilde etki eden, sirkenin pek çok faydasını sağlayan doğal bir üründen bahsediyoruz. Bunların arasında şunlar öne çıkıyor:

 • Saçın saç köklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlar .
 • Cildi yeniler ve canlandırır
 • Kafa derisinin kan dolaşımını iyileştirir
 • kaşıntıyı giderir
 • Kepeği tamamen yok eder .

Sirkenin saça diğer faydaları:

 • Saç dökülmesini azaltır 
 • Kaybolan parlaklığı etkinleştirir ve geri kazandırır
 • Kılcal güç sağlar
 • Saç büyümesini teşvik eder
 • Saç derisindeki sivilceleri yok eder.

Beyaz veya elma sirkesi ile kepekle savaşın

Elma sirkesi veya beyaz sirke kepek için harika bir ev ilacıdır çünkü sirke antibakteriyel ve temizleyici özellikleri sayesinde mantarları ve bakterileri yok eder.

Bazı yayınlarda kepekle mücadele için mükemmel ve en etkili ilaç olarak kabul edilir. Şimdi size bu sinir bozucu soruna veda etmek için onu nasıl kullanmanız gerektiğini göstereceğim.

Kepeği gidermek için sirke:

İçindekiler:

 • 1/2 su bardağı su
 • 1/2 su bardağı beyaz veya elma sirkesi

hazırlık:

1. Bir kapta her iki malzemeyi de ekleyin ve tamamen karışmaları için iyice karıştırın.

2. Daha sonra karışımı saçın tamamına, özellikle saç derisine uygulayın, üç dakika hafifçe masaj yapın ve ardından 25 dakika etki etmesi için bırakın.

3. Son olarak bol su ile durulayın ve faydaları daha hızlı elde etmek için işlemi haftada iki ila üç kez tekrarlayın.

Kuru kepekle savaşmak için sirke ve şampuan:

İçindekiler:

 • 1/2 bardak sirke
 • 1/2 su bardağı normal şampuanınız
 • 1 yemek kaşığı bal.

hazırlık:

1. Yarım su bardağı sirke, istediğiniz şampuanın yarısını karıştırarak başlayın ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Dairesel masajlarla saç derinize ve kökten uca saçınızın tamamına uygulayın.

 2. Daha sonra ürünün daha iyi nüfuz etmesi için saçınızı bir havluya sarın ve 20-30 dakika dinlendirin.

 3. Son olarak bol ılık su ile durulayınız. En iyi sonuçlar için haftada bir kez tekrarlayın.

Kepek için Sirke ve Limon Karışımı:

 İçindekiler:

 • 1 bardak su
 • 1 bardak sirke
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

hazırlık:

1. Başlamak için bir bardak sirkeyi bir bardak suyla seyreltin ve karışıma bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin.

2. Saçınızı düzenli olarak yıkamaya devam edin. Daha sonra karışımı bir pamuklu çubukla nazikçe masaj yaparak saç derinize ve ardından tüm saçınıza uygulayın.

 3. Başınıza bir havlu sararak yaklaşık 15 dakika bekletin.

 4. Son olarak sirke kalıntısı kalmaması için ılık suyla durulayın ve normal şampuanınızı tekrar kullanın. Bu tedavi haftada en az iki kez tekrarlanmalıdır.

Kepeğe neden olan faktörler

Kepek “kuru” ve “yağlı” kategorilerine ayrılır. Kuru kepek genellikle yanlış saç ve saç derisi bakımının sonucudur. Sert temizleme maddeleri veya çok sıcak fönleme , genellikle tepki olarak soyulan kafa derisini tahriş edip kuruttuğunda ortaya çıkarlar.

Yağlı kepek ise genellikle bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır, cilt mantarı Pityrosporum ovale, özellikle yağlı saç derisi üzerinde iyi hissettirir. Yağ bezlerinin sürekli aşırı üretimini sağlayarak kepeğe neden olur.

Ek olarak, seboreik dermatit adı verilen, kafa derisindeki bir değişiklikten sorumlu olabilir. Bu bozuklukta, cildin genellikle kırmızı veya iltihaplı olduğu sarımsı pullar oluşur . 

Kepeğin diğer nedenleri

Ek olarak, pullu kafa veya vücuttan sorumlu olabilecek bir dizi başka neden vardır. Bunlara cilt hastalıkları sedef hastalığı (sedef hastalığı) ve atopik dermatit (egzama) dahildir.

Ayrıca stres, alerjiler, özellikle şampuan veya bakım ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlar ve ayrıca tenle doğrudan temas eden kumaşlardaki kumaşlar kepeğe neden olabilir.

Kepeğe şiddetli kaşıntı eşlik ediyorsa ve kişi sürekli kaşınıyorsa, iltihaplanma ve ciddi vakalarda apsenin eşlik edebileceği ikincil enfeksiyonlara da yol açabilir.

Önemli ipuçları:

 • Sirkenizi satın alırken, özelliklerini koruduğu için %100 saf, ham ve rafine edilmemiş bir sirke seçin.
 • Hassas bir cildiniz varsa, biraz sirkeyi saç derinizin küçük bir kısmında test ederek başlayın ve tepki vermezse, tüm saçınıza uygulayın.
 • Saçınıza sirke sürerken birkaç saat hafif bir koku hissedeceksiniz, bunu önlemek için bol ılık su ile yıkamanızı ve dilediğiniz durulamayı kullanmanızı öneririz.
 • Saç derisine düzenli olarak sirke uygulanması kepek etkilerini anında azaltır. Fakat tamamen ortadan kaldırmak için tedavide sürekli olmak çok önemlidir.

Kepekle savaşmak için daha fazla çare öğrenmek istiyorsanız, sizi saç bölümündeki güzellik blogunu ziyaret etmeye davet ediyorum , orada kepeği tamamen ortadan kaldırmak için bir dizi çok iyi tedavi ve ürün paylaştım.

Kepekten doğal olarak kurtulmak için 9 ev ilaçları

Kepek, insanların %50’sini etkiler.

Bu durumun belirtileri kaşıntılı ve pul pul kafa derisidir, ancak kafa derisinde yağlı lekeler ve ciltte karıncalanma gibi başka semptomlara da neden olabilir.

Kepeğin altında yatan nedenler arasında kuru cilt, seboreik dermatit, saç ürünlerine duyarlılık ve kafa derisinde yaşayan belirli bir mantar türünün büyümesi yer alır.

Kepek tedavisi için tasarlanmış birçok reçetesiz ürün olmasına rağmen, doğal ilaçlar da aynı derecede etkili olabilir.

Burada kepekten doğal olarak kurtulmak için 9 basit ev çaresi bulacaksınız.

1. Çay ağacı yağını deneyin

Tarihsel olarak çay ağacı yağı, akneden sedef hastalığına kadar değişen rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Aslında, bir incelemeye göre, çay ağacı yağı, hem seboreik dermatite hem de kepeğe neden olabilen belirli mantar türüne karşı koymada etkilidir.

4 haftalık başka bir çalışmada, günde 126 kişiye %5 çay ağacı yağı içeren bir şampuan veya plasebo verilerek çay ağacı yağının kepek üzerindeki etkileri incelendi.

Çalışmanın sonunda, çay ağacı yağı semptomların şiddetini %41 oranında azalttı ve kuruluk ve kaşıntıyı iyileştirdi.

Çay ağacı yağının hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabileceğini unutmayın. Doğrudan cilde uygulamadan önce hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla ekleyerek seyreltmek en iyisidir.

2. Hindistan cevizi yağı kullanın

Sağlığa pek çok faydasıyla bilinen hindistancevizi yağı, genellikle kepek için doğal bir çare olarak da kullanılır.

Hindistan cevizi yağı, cildin nemini artırmaya ve kepeği daha da kötüleştirebilecek kuruluğu önlemeye yardımcı olabilir.

34 kişiyle yapılan küçük bir araştırma, hindistancevizi yağının cilt nemini iyileştirmede mineral yağ kadar etkili olduğunu gösterdi.

Diğer araştırmalar, hindistancevizi yağının kepeğe katkıda bulunabilecek bir cilt durumu olan egzama tedavisine yardımcı olabileceğini buldu.

Bir çalışma, hindistancevizi yağı ve mineral yağın, kaşıntı ve şişme ile karakterize bir egzama türü olan atopik dermatit üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

Sekiz hafta boyunca cilde hindistancevizi yağı uygulamak, mineral yağ grubundaki %38’e kıyasla semptomları %68 oranında azalttı.

Bazı test tüpü çalışmalarında hindistancevizi yağı ve bileşiklerinin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu da gösterilmiştir, ancak kepeğe neden olan mantarın spesifik türü üzerindeki etkileri henüz incelenmemiştir.

Eklem ağrısını gidermek için Amazon Elements Zerdeçal Kompleksini deneyin

Düşük bir fiyata yüksek kaliteli, doğal içeriklerle iltihapla savaşın. Amazon Elements Zerdeçal Kompleksi, bağışıklık sisteminizi desteklemek için ekonomik bir yol sağlar

3. Aloe verayı uygulayın

Aloe vera, genellikle cilt merhemlerine, kozmetiklere ve losyonlara eklenen bir sukulent türüdür.

Cilde uygulandığında aloe veranın yanık, sedef hastalığı ve uçuk gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğuna inanılır.

Kepek tedavisinde de faydalı olabilir.

Bir makaleye göre, aloe veranın antibakteriyel ve antifungal özellikleri kepeğe karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, bir test tüpü çalışması, aloe veranın çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğunu ve kepek nedeniyle saç dökülmesine neden olan mantar enfeksiyonlarının kontrolüne yardımcı olabileceğini buldu.

Test tüpü çalışmaları ayrıca aloe vera’nın iltihabı azaltabildiğini ve bu da semptomları hafifletebileceğini buldu.

Bu umut verici sonuçlara rağmen, aloe veranın kepeği doğrudan nasıl etkileyebileceğini incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

DEVAM ET

Aloe vera antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, iltihabı azaltmaya ve kepek semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Stres seviyelerini en aza indirin

Stresin sağlık ve esenliğin birçok yönünü etkilediğine inanılmaktadır. Kronik koşullardan zihinsel sağlığa kadar her şeyi etkileyebilir.

Stresin kendisi kepeğe neden olmamasına rağmen, kuruluk ve kaşıntı gibi semptomları şiddetlendirebilir.

Uzun süreler boyunca yüksek düzeyde stresi sürdürmek, bağışıklık sisteminin aktivitesini baskılayabilir.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, vücudunuzun kepeğe katkıda bulunan bazı mantar enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıklarıyla savaşma yeteneğini azaltabilir.

Aslında, kepeklerin en yaygın nedenlerinden biri olan seboreik dermatiti olan 82 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, dermatit ataklarının çoğunun öncesinde stresli bir yaşam olayı olduğunu gösterdi.

Stres seviyenizi kontrol altında tutmak için meditasyon, yoga, derin nefes alma veya aromaterapi gibi stres azaltıcı teknikleri deneyin.

DEVAM ET

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve vücudun kepeğe neden olan enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltabilir. Stres ayrıca kepeğin en yaygın nedenlerinden biri olan seboreik dermatit ataklarından da önce gelir.

5. Rutininize elma sirkesi ekleyin

Elma sirkesi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar, insülin duyarlılığını iyileştirmeyi ve kilo kaybını artırmayı içerir.

Ayrıca elma sirkesi genellikle kepekten kurtulmak için doğal bir çare olarak kullanılır.

Sirke asiditesinin, kafa derisindeki ölü deri hücrelerinin dökülmesini uyarmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Elma sirkesinin ayrıca mantar büyümesini azaltmak ve böylece kepeğe karşı koymak için cildin pH’ını dengelediği söylenir.

Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyecek hiçbir çalışma yoktur ve elma sirkesinin kepek için faydalarının çoğu anekdot kanıtlara dayanmaktadır.

Bu nedenle, test tüpü çalışmaları, elma sirkesi ve bileşiklerinin belirli mantar türlerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir.

Elma sirkesini denemek isterseniz, şampuanınıza birkaç yemek kaşığı ekleyin veya diğer uçucu yağlarla birleştirin ve karışımı doğrudan saçınıza püskürtün.

DEVAM ET

Elma sirkesinin ölü deri hücrelerini temizlemeye ve kepek pH’ını dengelemeye yardımcı olduğu söylenir. Ayrıca test tüpü çalışmaları, belirli mantar türlerinin büyümesini engellediğini göstermektedir.

6. Aspirini deneyin

Salisilik asit, aspirinde bulunan ve anti-inflamatuar özelliklerinden sorumlu olan ana bileşiklerden biridir.

Salisilik asit aspirinde bulunmasının yanı sıra birçok kepek önleyici şampuanda da bulunur.

Salisilik asit, pul pul deriden kurtulmaya ve pulları çıkarmaya yardımcı olur.

Bir çalışmada, kepekli 19 kişi, salisilik asit veya çinko pirition ile birlikte pirokton olamin içeren iki şampuan kullandı.

Her iki şampuan da dört hafta sonra kepeği azaltmayı başardı, ancak salisilik asit içeren şampuan kepek şiddetini azaltmada daha etkiliydi.

Başka bir çalışma, salisilik asit içeren bir şampuanın, seboreik dermatit ve kepek tedavisinde reçeteli bir ilaç olarak eşit derecede etkili olduğunu gösterdi.

Kolay kepek tedavisi için, saçınızı yıkamadan önce iki aspirin tabletini ezmeyi ve tozu şampuanınıza eklemeyi deneyin.

DEVAM ET

Aspirin, birçok kepek şampuanında bulunan bir bileşen olan salisilik asit içerir. Salisilik asidin seboreik dermatit ve kepek tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

HEALTHLINE BÜLTENİHaftada iki kez Healthline Natural bültenimizi alın

Sağlığınızı doğal ilaçlarla yönetmenize yardımcı olmak için size şifalı otlar, takviyeler, yoga ve daha fazlasını kullanmayla ilgili en son bilgileri göndereceğiz.E-postanızı girinizÜYE OLMAK

Gizliliğiniz bizim için önemlidir

7. Omega 3 tüketiminizi artırın

Omega 3 yağ asitleri vücutta önemli bir rol oynar.

Sadece hücrelerinizi çevreleyen hücre zarlarını oluşturmakla kalmazlar, aynı zamanda kalbinizin, bağışıklık sisteminizin ve akciğerlerinizin işlevinde de etkilidirler.

Omega 3 yağ asitleri de cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir. Bunlar, yağ üretimini ve hidrasyonu kontrol etmeye, yara iyileşmesini desteklemeye ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitlerindeki bir eksiklik, kuru saç, kuru cilt ve hatta kepek gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

Omega-3 yağ asitleri ayrıca tahrişi ve kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek iltihabı azaltabilir.

Somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.Ayrıca bir balık yağı takviyesi alabilir veya keten tohumu, chia tohumu ve fındık gibi diğer omega-3 açısından zengin gıdaların alımını artırabilirsiniz.

DEVAM ET

Omega 3 yağ asitleri cilt sağlığı için önemlidir ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Eksikliği kuru cilt, kuru saç ve kepek neden olabilir.

8. Daha fazla probiyotik yiyin

Probiyotikler, sağlığınız için iyi olan bir tür faydalı bakteridir.

Alerji koruması, düşük kolesterol seviyeleri ve artan kilo kaybı dahil olmak üzere probiyotiklerin birçok potansiyel faydası vardır.

Probiyotikler ayrıca vücudun kepeğe neden olan mantar enfeksiyonlarıyla savaşmasına yardımcı olabilecek bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Aslında, bir çalışma, 56 gün boyunca probiyotik almanın 60 kişide kepek şiddetini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Probiyotiklerin, özellikle bebeklerde ve çocuklarda egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

Probiyotikler, hızlı ve uygun dozlama için takviye olarak mevcuttur.

Bunlar ayrıca kombucha, Çin lahanası, tempeh, lahana turşusu ve natto gibi birçok fermente gıda türünde de bulunabilir.

Aşağıda sağlıklı probiyotikler açısından zengin 11 gıdanın bir listesi bulunmaktadır.

DEVAM ET

Probiyotikler, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kepek şiddetini azalttığı gösterilmiştir.

9. Kabartma tozu kullanın

Dünyanın her yerindeki mutfaklarda bulunan kabartma tozu, kepek tedavisine yardımcı olmak için hızlı, kullanışlı ve hazır bir çözümdür.

Ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve pullanma ve kaşıntıyı azaltmak için nazik bir eksfoliyan görevi gördüğüne inanılmaktadır.

Kabartma tozu ayrıca kepek tedavisinde faydalı olabilecek mantar önleyici özelliklere sahiptir.

Bir test tüpü çalışması, kabartma tozunun cilt enfeksiyonlarına neden olan en yaygın mantar türlerinden bazıları üzerindeki mantar önleyici etkilerini ölçtü.

Etkileyici bir şekilde, bikarbonat yedi gün sonra örneklerin %79’unda mantar büyümesini tamamen engelleyebildi.

Başka bir çalışma, sedef hastalığı olan 31 kişide bikarbonatın etkilerini inceledi. Bikarbonat banyoları ile yapılan tedavinin, sadece üç hafta sonra hem kaşıntı hem de tahrişi önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Atopik dermatit gibi diğer durumlar için tedavi kılavuzları da kabartma tozu banyolarının kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

En iyi sonucu elde etmek için, kabartma tozunu doğrudan nemli saça uygulamayı ve saç derinize masaj yapmayı deneyin. Bir veya iki dakika bekletin, ardından saçınızı her zamanki gibi şampuanlamaya devam edin.

ÖZET

Kabartma tozu mantar önleyici özelliklere sahiptir ve kaşıntılı, tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Kepek can sıkıcı bir sorun olsa da, semptomları azaltan ve rahatlama sağlayan birçok doğal çözüm vardır.

Bir dahaki sefer pulları görmeye başladığınızda, bu doğal ilaçlardan birini deneyin.

Tedavinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için bu ilaçları tek tek veya kepek şampuanları gibi diğer reçetesiz ürünlerle birlikte kullanın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.