Paz. Eki 24th, 2021

İşiniz için seçeceğiniz cephe kaplamalarını düşünmek esastır . mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir , Yağmur ve havanın doğal aşınması ve yıpranması gibi eylemlere karşı ilk engel olan binanızın dış korumasından sorumludurlar. 

Cepheler için en iyi 7 kaplama türünü keşfedin

Kaplamalar koruyucu işlevlerinin yanı sıra yapılarının da kartvizitleridir . Teknik özellikleri uyumlu hale getirmek ve binanızın estetiği ile uyumlu hale getirmek için maliyetler, çevredeki ortamın özellikleri ve dış yalıtımın verimliliği gibi bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. 

İdeal olarak, proje cephesini düşünürken her zaman iklimi, maliyetleri ve dayanıklılığı göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle, kaplama çeşitlerini iyi bilmek ve kaliteli malzeme seçmek, tadilatınızda önemli ve vazgeçilmez bir adımdır. 

Bu yazımızda bina cephelerinde en çok kullanılan kaplama çeşitlerini öğreneceğiz. İyi okumalar!

1. Boyama

En basit, en ekonomik ve uygulaması en kolay kaplamadır. Bu özellikler için aynı zamanda en çok kullanılanıdır. İşçilik ve malzeme piyasadaki diğer modeller arasında en düşük fiyattır.

Ancak boya , doğru uygulanmadığında kolayca soyulabileceği veya kabarabileceği için daha sık bakım gerektirir. Ayrıca, yağmur ve güneşe maruz kalma gibi dış etkenlerden kolayca zarar görebilir. Yüksek neme sahip binalar için boyama uygun değildir.

2. Ahşap

Ahşap, uygun şekilde kurulduğunda en uzun ömürlü kaplamalardan biri olabilir. Projeyi sofistike hale getirmenin yanı sıra, çevreyi şekillendirebildiği ve çeşitli süslemelere izin verdiği için çok yönlüdür.

Uygulamada su yalıtımı ve vernik kullanımı gibi bazı önlemler alındığı takdirde malzeme dayanıklı ve dayanıklıdır. Nemden veya termitlerle ilgili sorunlardan kaynaklanan çürümeyi önlemek için bakımına dikkat etmek gerekir.

3. Taş

Taş da çok yaygın bir kaplama türüdür ve cephenize rustik veya modern bir görünüm kazandırır. Cilalı veya pürüzlü taşları mozaik veya fileto formatlarında kullanabilirsiniz.

Bina cephelerinde en çok kullanılan tipler Taş kaplama sık bakım gerektirmez, sadece iyi bir temizlik gerektirir , bu da yatırımı daha ucuz ve daha uzun ömürlü kılar.

4. harç

Harç, kazınmış hamur veya dövülmüş hamur gibi çeşitli dekoratif özelliklerle kullanılabilir. Duvar ve beton üzerine uygulanabilir, ancak tüm cephede aynı bitirme standardını korumak için özel ve nitelikli işçilik gerektirir. 

Ana dezavantajı, ton ve dokuyu yeniden yapmanın karmaşıklığı olduğu için, hasar durumunda yapılacak rötuşların zorluğudur. Suya çok maruz kalan yerlerde uygulaması belirtilmemiştir.

5. Porselen veya seramik

Porselen karolar, incelik ve konforu birleştirmek isteyenler için ideal bir seçimdir. Malzeme su geçirmez ve çok dayanıklıdır, bu da hava nemini önlemeye ve iç sıcaklığı kontrol etmeye yardımcı olur.

Kurulum pratik ve kolaydır, temiz, zarif ve modern bir cephe ile sonuç verir. Nem oranı yüksek yerler için uygundur, çok dayanıklıdır, ilk aşınma belirtilerini göstermesi yıllar alır ve az bakım gerektirir.

Görünür bir fiziksel benzerliğe sahip olmasına rağmen, üretimde farklılıklar vardır, bu da seramiği daha ucuz bir seçenek haline getirirken, aynı zamanda mukavemet, dayanıklılık ve termal genleşme gibi aynı nitelikleri korur. Kurulum maliyetleri ve özel işçilik de daha ucuzdur.

6. Tuğla

Çok dayanıklıdır, herhangi bir dış cephede kullanılabilir, bu malzeme rustik ve çok karakteristik bir estetik yaratır. Uyumlu ve estetik açıdan güzel bir desenin korunması için uygulamada özen gösterilmesi gerekmektedir .

Bakım ile büyük özen gerektirmez ve cam veya porselen gibi diğer kaplama türleri ile kombine edilebilir.

7. Çelik kesme

Son derece modern ve dayanıklı corten çelik, kaplamayı hava koşullarına maruz kalmanın neden olduğu hasarlardan koruyan pas kırmızısı bir renge sahiptir. Piyasada, yapınıza kolayca uyum sağlayabilecek farklı ebat ve formatlarda teklifler bulunmaktadır.

Düşük kurulum ve bakım maliyetine ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Estetik farklıdır, malzeme %100 sürdürülebilirdir ve sıradan çelikten üç kat daha güçlüdür.

Kaplama tipi seçimini hangi yönler etkiler?

Binanız için en iyi kaplama tipine karar vermeden önce bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmak en iyisidir:

  • binanızın etrafındaki çevre koşullarını gözlemleyin, nem olup olmadığını ve malzemenin doğal hava koşullarına maruz kalma durumunu kontrol edin;
  • binanızın iç mimari tasarımına uygun bir kaplama seçin;
  • dayanıklılık, fiyat ve özellikle bakım araştırması;
  • gelecekte sorun yaşamamak için kaliteli malzeme seçimine değer verin;
  • seçilen kaplamanın uygulanması için kalifiye profesyoneller arayın, bu yanlış uygulamadan kaynaklanan onarımlar için ekstra masraflardan kaçınabilir;
  • döşemenizi seçerken teknik ve estetik işlevler arasında bir denge sağlayın. Sonuçta cephelerde estetik çok önemlidir;
  • Daha iyi bir seçim yapmak için binanızdaki her bir malzemenin maliyet etkinliğini ve avantajlarını ve dezavantajlarını tartın.

Farklı cephe kaplama tipleri ile ilgili problemler genellikle proje uygulama aşamaları, düşük kaliteli malzeme seçimi, planlama ve bakım eksikliği ve hatta bu veya daha fazla faktörün birlikteliği ile ilişkilidir.

Bu nedenle, malzemenin zamanla deforme olmaması, mülkünüzün estetiğinden ve işlevselliğinden ödün vermemesi için işinizin profesyonelleri ile konuşmanız önemlidir. Çatlama ve solma gibi yapısal sorunlardan kaçınmak için özen ve bakım ile güncel tutun .

Artık ana kaplama türlerini, uygulamalarını, kullanımlarını, işlevlerini ve bakımını bildiğinize göre, bina cephenizin güzel görünmesi için hangi kaplamanın kullanılacağını seçmek daha kolay. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,

Bu makaleyi beğendin mi? Bu nedenle, güncellemelerimizi takip etmek ve içeriklerimize erişmek için şimdi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir