Paz. Eki 17th, 2021

Linux 32 bit

Ağu 28, 2021

Eski 32-bit Bilgisayarınız İçin Güvenebileceğiniz 14 Linux Dağıtımı

En son Linux dağıtımlarını takip ediyorsanız , popüler Linux dağıtımlarının çoğundan 32 bit desteğinin kaldırıldığını fark etmiş olmalısınız . Arch Linux, Ubuntu, Fedora, herkes bu eski mimariye desteği bıraktı.

Peki ya yanınızda hala canlandırılması gereken eski bir donanımınız varsa veya onu bir şey için kullanmak istiyorsanız? Endişelenmeyin, 32 bit sisteminiz için seçebileceğiniz birkaç seçenek kaldı.

Bu yazıda, önümüzdeki birkaç yıl boyunca 32-bit platformu desteklemeye devam edecek en iyi Linux dağıtımlarından bazılarını derlemeye çalıştım.

Hala 32 bit desteği sunan en iyi Linux dağıtımları

Bu liste, eski dizüstü bilgisayarlar için daha önceki Linux dağıtımları listemizden biraz farklıdır . 64-bit bilgisayarlar bile 2010’dan önce piyasaya sürüldüyse eski olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, burada listelenen bazı öneriler, şu anda yalnızca 64-bit’i destekleyen dağıtımları içeriyordu.

Burada verilen bilgiler benim bilgim ve tespitlerime göre doğrudur ancak aksini bulursanız lütfen yorum bölümünde bana bildirin.

Devam etmeden önce, 32 bit veya 64 bit bilgisayarınız olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinizi varsayalım .Ubuntu veya Diğer Linux’u Çift Önyüklemeden Nasıl Kaldırılır [Güvenli ve Kolayca]

1. Debian

Debian, 32 bit sistemler için harika bir seçimdir çünkü hala en son kararlı sürümleriyle bunu desteklerler. Bunu yazarken, en son kararlı sürüm Debian 10 “buster” 32 bit bir sürüm sunuyor ve 2024’e kadar destekleniyor.

Debian’da yeniyseniz, resmi wiki’lerinde her şey için sağlam belgeler aldığınızı belirtmekte fayda var . Bu nedenle, başlamak için bir sorun olmamalıdır.

Yüklemek için mevcut yükleyicilere göz atabilirsiniz . Ancak, devam etmeden önce , kurulum kılavuzuna ek olarak Debian’ı kurmadan önce hatırlanması gerekenler listesine bakmanızı tavsiye ederim .

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 512 MB RAM
 • 10 GB Disk Alanı
 • 1 GHz İşlemci (Pentium 4 veya eşdeğeri)

2. gevşek

Bazı geçici işler için bir cihazı hızlı bir şekilde başlatmak istiyorsanız, Slax etkileyici bir seçenektir.

Debian’a dayanmaktadır ancak USB aygıtları veya DVD’ler aracılığıyla çalıştırılması amaçlanan taşınabilir ve hızlı bir seçenek olmayı amaçlamaktadır. 32 bit ISO dosyasını web sitelerinden ücretsiz olarak indirebilir veya Slax önceden yüklenmiş olarak yeniden yazılabilir bir DVD/şifreli pendrive satın alabilirsiniz.

Tabii ki, bunun geleneksel bir masaüstü işletim sisteminin yerini alması amaçlanmamıştır. Ancak, evet, temel olarak Debian ile 32-bit desteği alıyorsunuz.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • RAM: 128 MB (çevrimdışı kullanım) / 512 MB (web tarayıcısı kullanımı için)
 • CPU: i686 veya daha yenisi

3. AntiX

Yine etkileyici bir Debian tabanlı dağıtım. AntiX, popüler olarak, hafif bir kurulum olurken performansa odaklanan, sistemden bağımsız bir dağıtım olarak bilinir.

Hemen hemen tüm eski 32 bit sistemler için mükemmel şekilde uygundur. Size bir fikir vermesi açısından en azından 256 MB RAM ve 2,7 GB depolama alanına ihtiyacı var. Sadece kurulumu kolay değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimi hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için odaklanmıştır.

Debian’ın mevcut en son kararlı dalına dayalı en son sürümü almalısınız.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • RAM: 256 MB RAM
 • CPU: PIII sistemleri
 • Disk alanı: 5 GB sürücü alanı

4. openSUSE

openSUSE, 32 bit sistemleri de destekleyen bağımsız bir Linux dağıtımıdır. En son normal sürüm (Leap) 32-bit görüntüler sunmasa da, yuvarlanan sürüm (Tumbleweed) 32-bit görüntü sağlar.

Yeniyseniz, tamamen farklı bir deneyim olacak. Ancak, openSUSE kullanmanız için nedenleri gözden geçirmenizi öneririm .

Çoğunlukla geliştiricilere ve sistem yöneticilerine yöneliktir ancak ortalama bir masaüstü kullanıcısı olarak da kullanabilirsiniz. openSUSE’nin eski donanım üzerinde çalışması amaçlanmadığını belirtmekte fayda var – bu nedenle en az 2 GB RAM, 40+ GB depolama alanı ve çift çekirdekli bir işlemciye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • Pentium 4 1,6 GHz veya üzeri işlemci
 • 1 GB fiziksel RAM
 • 5 GB Sabit Disk

5. Emmabuntüs

Emmabuntus, 32 bit desteği ile hammadde israfını azaltmak için donanımın ömrünü uzatmayı amaçlayan ilginç bir dağıtımdır. Bir grup olarak, okullara bilgisayar ve dijital teknolojiler sağlamaya da dahil oluyorlar.

Biri Ubuntu’ya, diğeri Debian’a dayanan iki farklı sürüm sunar. Daha uzun bir 32-bit desteği istiyorsanız, Debian sürümünü kullanmak isteyebilirsiniz. En iyi seçenek olmayabilir, ancak Linux öğrenme deneyimini kolaylaştırmak ve 32 bit desteği sağlamak için önceden yapılandırılmış bir dizi yazılımla, bu süreçte onların amacını desteklemek istiyorsanız iyi bir seçenektir.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 512 MB RAM
 • Sabit Disk: 2 GB
 • Pentium işlemci veya eşdeğeri

6. NixOS

NixOS, 32 bit sistemleri destekleyen başka bir bağımsız Linux dağıtımıdır. Paketlerin birbirinden izole edildiği güvenilir bir sistem sağlamaya odaklanır.

Bu, doğrudan ortalama kullanıcılara yönelik olmayabilir, ancak paket yönetimine benzersiz bir yaklaşımla KDE destekli kullanılabilir bir dağıtımdır. Özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz .

 • RAM: 768MB
 • 8 GB Disk Alanı
 • Pentium 4 veya eşdeğeri

7. Gentoo Linux

Deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız ve 32-bit Linux dağıtımları arıyorsanız, Gentoo Linux harika bir seçim olacaktır.

İsterseniz Gentoo Linux ile paket yöneticisi aracılığıyla bir çekirdeği kolayca yapılandırabilir, derleyebilir ve kurabilirsiniz. Sadece popüler olarak bilinen yapılandırılabilirliği ile sınırlı değil, aynı zamanda eski donanımlarda herhangi bir sorun olmadan çalıştırabileceksiniz.

Deneyimli bir kullanıcı olmasanız ve denemek isteseniz bile, sadece kurulum talimatlarını okuyun ve bir maceraya atılacaksınız.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 256 MB RAM
 • Pentium 4 veya AMD eşdeğeri
 • 2,5 GB Disk Alanı

8. Devuan

Devuan , başka bir sistemsiz dağıtımdır. Teknik olarak, systemd olmadan ve Init özgürlüğünü teşvik eden bir Debian çatalıdır .

Ortalama bir kullanıcı için çok popüler bir Linux dağıtımı olmayabilir, ancak sistemden bağımsız bir dağıtım ve 32 bit desteği istiyorsanız Devuan iyi bir seçenek olmalıdır.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • RAM: 1 GB
 • İşlemci: Pentium 1.0 GHz

9. Linux’u geçersiz kıl

Void Linux, gönüllüler tarafından bağımsız olarak geliştirilen ilginç bir dağıtımdır. Kararlı bir yuvarlanan sürüm döngüsü sunarken genel amaçlı bir işletim sistemi olmayı hedefliyor. Runit’i systemd yerine init sistemi olarak sunar ve size birkaç masaüstü ortamı seçeneği sunar .

Pentium 4 (veya eşdeğeri) çip ile eşleştirilmiş sadece 96 MB RAM ile son derece etkileyici bir minimum gereksinim spesifikasyonuna sahiptir. Denemek!

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 96 MB RAM
 • Pentium 4 veya AMD eşdeğeri işlemci

10. Q4OS

Q4OS, minimal ve hızlı bir masaüstü kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanan başka bir Debian tabanlı dağıtımdır. Ayrıca listemizdeki en iyi hafif Linux dağıtımlarından biri olur . 32-bit sürümü için Trinity masaüstüne sahiptir ve 64-bit sürümünde KDE Plazma desteğini bulabilirsiniz.

Void Linux’a benzer şekilde, Q4OS da minimum minimum 128 MB RAM ve 3 GB depolama alanı gereksinimi olan 300 MHz CPU üzerinde çalışır. Herhangi bir eski donanım için fazlasıyla yeterli olmalıdır. O yüzden kesinlikle denemelisiniz derim!

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Q4OS incelememize de göz atabilirsiniz .

Q4OS için Minimum Gereksinimler:

 • RAM: 128 MB (Trinity Masaüstü) / 1 GB (Plazma Masaüstü)
 • CPU: 300 MHz (Trinity Masaüstü) / 1 GHz (Plazma Masaüstü)
 • Depolama Alanı: 5 GB (Plazma Masaüstü) / 3 GB (Trinity Masaüstü)

11: MX Linux

Biraz iyi bir yapılandırmanız varsa (tamamen eski değil ama eski), MX Linux 32 bit sistemler için kişisel tavsiyem olacaktır. Ayrıca her tür kullanıcı için en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

Genel olarak, MX Linux, Debian’a dayalı fantastik, hafif ve özelleştirilebilir bir dağıtımdır. KDE, XFCE veya Fluxbox (eski donanımlar için kendi masaüstü ortamları) arasından seçim yapma seçeneğine sahipsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi resmi web sitesinde keşfedebilir ve deneyebilirsiniz.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 1 GB RAM (rahat bir kullanım için 2 GB önerilir)
 • 15 GB disk alanı (20 GB önerilir).

12. Linux Mint Debian Sürümü

Debian tabanlı Linux Mint? Neden olmasın?

Temel olarak Ubuntu olmadan aynı Tarçın masaüstü deneyimini elde edersiniz. Ubuntu tabanlı Linux Mint kadar kullanımı kolay ve güvenilirdir.

Yalnızca Debian tabanıyla sınırlı değil, hem 64 bit hem de 32 bit sistemler için destek alırsınız. 32 bit sisteminizde hiç duymadığınız bir Linux dağıtımını kullanmak istemiyorsanız, bu harika bir seçim olmalıdır.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 1 GB RAM (rahat bir kullanım için 2 GB önerilir)
 • 15 GB disk alanı (20 GB önerilir).

13. Kıvılcım Linux

Sparky Linux, yeni başlayanlar için hazırlanmış en iyi hafif Linux dağıtımlarından biridir . Kolayca özelleştirilebilir ve kaynaklar üzerinde hafiftir.

Gereksinimlerinize göre farklı sürümler sunar ancak 32 bit sürümleri destekler. Eski bilgisayarınız için bir şey istediğinizi düşünürsek, Xfce veya LXQt gibi tam teşekküllü bir masaüstü ortamına gerçekten ihtiyacınız yoksa, MinimalGUI sürümüne bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • RAM: 512 MB
 • İşlemci: Pentium 4 veya AMD Athlon
 • Disk alanı: 2 GB (CLI Sürümü), 10 GB (Home Sürümü), 20 GB (GameOver Sürümü)

14. Mageia

Mandriva Linux’un bir çatalı olan Mageia Linux, 32-bit sistemleri destekleyen, topluluk tarafından desteklenen bir Linux dağıtımıdır.

Genellikle, her yıl büyük bir sürüm fark edeceksiniz. Ayrıca potansiyel olarak güvenli olan ücretsiz bir işletim sistemi sağlamak için çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyorlar. 32 bit sistemler için popüler bir seçim olmayabilir, ancak birçok masaüstü ortamını destekler (KDE Plasma, GNOME gibi), ihtiyacınız varsa depolarından yüklemeniz yeterlidir.

Resmi sitelerinden masaüstü ortamına özel bir resim indirme seçeneğine sahip olmalısınız.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 512 MB RAM (2 GB Önerilen)
 • Minimum kurulum için 5 GB depolama alanı (normal kurulum için 20 GB)
 • İşlemci: Pentium 4 veya AMD Athlon

Mansiyon: Funtoo & Puppy Linux

Funtoo, Gentoo tabanlı topluluk tarafından geliştirilmiş bir Linux dağıtımıdır. Deneyimi kullanıcılar için eksiksiz hale getirmek için bazı ekstra paketlerle birlikte size Gentoo Linux ile en iyi performansı vermeye odaklanır. Geliştirmenin aslında Gentoo Linux’un yaratıcısı Daniel Robbins tarafından yönetildiğini belirtmek de ilginç .

Puppy Linux, neredeyse hiç paket yazılım uygulaması olmayan ancak temel araçlara sahip küçük bir Linux dağıtımıdır. Başka hiçbir şey işe yaramazsa ve en hafif dağıtımı istiyorsanız, Puppy Linux bir seçenek olabilir.

Tabii ki, Linux’ta yeniyseniz, bu seçeneklerle ilgili en iyi deneyime sahip olmayabilirsiniz. Ancak, her iki dağıtım da 32 bit sistemleri destekler ve birçok eski Intel/AMD yonga setinde iyi çalışır. Keşfetmek için resmi web sitelerinde bu konuda daha fazlasını keşfedin.

Toplama

Listeyi Debian tabanlı ve bazı Bağımsız dağıtımlara odakladım. Ancak, uzun vadeli desteği dert etmiyorsanız ve yalnızca 32 bit destekli bir görüntü elde etmek istiyorsanız, Ubuntu 18.04 tabanlı dağıtımları (veya herhangi bir resmi sürümü) de deneyebilirsiniz.

Bunu yazarken, sadece birkaç aylık yazılım desteği kaldı. Bu nedenle, birincil seçenekler olarak bahsetmekten kaçındım. Ancak, Ubuntu 18.04 tabanlı dağıtımları veya lezzetlerinden herhangi birini seviyorsanız,  diğer resmi tatlar gibi seçenekleriniz var .

Ubuntu tabanlı çoğu modern masaüstü işletim sistemi 32 bit desteğini bırakmış olsa da. Hala gitmek için birçok seçeneğiniz var.

32 bit sisteminizde ne olmasını tercih edersiniz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir