Lego nasıl yapılıyor


Tanınmış LEGO oyuncak markasının tarihi kökeni, kurucusu Ole Kirk Kristiansen’in Danimarka’da küçük bir çırak grubuyla bir marangoz atölyesi açarak daha sonra dünyanın en değerli markalarından biri haline gelmesiyle 1932 yılına dayanmaktadır.

Büyük Buhran Avrupa’yı kasıp kavururken, insanların mobilya satın alacak, evlerini inşa edecek veya yeniden şekillendirecek paraları zar zor olduğundan, Ole Kirk üretim maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı. Bu onun daha küçük projelere odaklanmasını sağladı ve ürünlerinin minyatür versiyonlarını numune olarak yaptı.Bu modeller ona oyuncak üretmeye başlaması için ilham verdi .

O andan itibaren Ole Kirk ahşap ve kurmalı oyuncaklar üretmeye başladı. Ama iş de pek meyve vermedi, krizin etkileri toplumda daha çok hissedilmeye başladı.

1934 yılında, işletmede sadece 6 çalışan varken, onun adı aranmaya başlandı. Ödül olarak bir şişe ev yapımı şarap alan çalışanlar, işleri için en iyi ismi kimin bulabileceğini görmek için bir yarışmada yarıştı. Danca “leg godt” (“iyi oyna”) ifadesinin kısaltılmasıyla oluşan LEGO adı ortaya çıktı ve o zamandan beri şirkete eşlik edecek. Bir yıl sonra, 1935’te ördek ortaya çıkacaktı.Bir yıl sonra, 1935’te, markanın ilk görüntüsü olan LEGO

Dünya Savaşı sırasında Danimarka Nazi ordusu tarafından işgal edilir. Ole Kirk’ün oğlu Godtfred Kirk Christiansen, Almanya’da okumak yerine LEGO’nun yöneticilerinden biri oldu . Bu arada fabrika büyümeye devam etti ve 40 çalışana ulaştı.

1947’de Ole Kirk , üstünde bir konektör bulunan dikdörtgen blokların patentini alan Kiddicraft şirketinin tasarımcısı Hilary Page ile tanıştı. Bu ahşap bloklar çok kolay bir şekilde takıp demonte edilebilir, böylece her türlü şekli yapma özgürlüğü verilir.

1949 yılına kadar neredeyse tüm LEGO oyuncakları ahşaptan üretilirdi, ancak Ole Kirk, İngiliz bir plastik kalıplama makinesi satıcısıyla tanıştıktan sonra plastikten yapılmış bir blok üzerine bahse girdi.

Plastik oyuncaklara pek itibar edilmediğinden ve LEGO Mursten’in (“LEGO tuğlası”) büyük bir sorunu olduğu için ilk başta zordu: koparma gücünün olmaması.

Ole Kirk ve oğlu Godtfred Kirk Christiansen, bir oyuncak fuarında bir satıcının şikayetlerini dinlerken LEGO’nun eksik olduğunu buldular . Çocuğa özgürlük duygusu verecek, hayal gücünü harekete geçirecek, güvenli ve her şeyden önce en kaliteli olacak bir oyuncak.

Tuğlalara babasıyla aynı tutkuyu taşıyan Godtfred Kirk, bu fikirleri LEGO Mursten’e nasıl uyarlayabileceğini araştırdı ve 1955 yılında LEGO Town Plan No. çocuk oynarken öğrenebilir.

1957’de Ole Kirk Kristiansen’in “sadece en iyisi yeterince iyidir” felsefesi gerçek oldu. Tuğla, mutlak yaratma özgürlüğü veren bir boru birleştirme sistemi ile uygulandı .

LEGO şu anda Ole Kirk’ün üretim hatlarını çeşitlendiren torunu Kjeld Kirk Kristiansen tarafından yönetiliyor. Şirket sadece inşaat oyuncakları ile uğraşmıyor, şimdi çok sayıda ilgili ürün yaratıyor. LEGOLAND gibi masa oyunları, video oyunları veya tema parkları yavaş yavaş LEGO kataloğuna eklendi .

Bugün LEGO markası ünlü yapım parçasından çok daha fazlasıdır; yaratıcılık, eğlence ve öğrenme ile eş anlamlıdır. “Yüzyılın oyuncağı” olarak iki kez ödüllendirilen LEGO bloğu , Ole Kirk’ün bir eğlence biçimi olarak küçük bir plastik tuğla üzerine çılgınca bahis yapma fikrine sahip olduğu andan itibaren şirketin özü olmaya devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.