Klorofil


Klorofil ne içindir: faydaları ve nasıl alınır

Klorofil hakkında konuşmak, sebzelerde bulunan yeşil bir pigment olduğu için bitkilerle olan yakın ilişkisini düşünmemize yol açar. Klorofil, fotosentezin başarıyla tamamlanmasından sorumludur, bu nedenle önemi esastır.

Bununla birlikte, insanlarla klorofil arasındaki bağlantı çok bilinmiyor ve uzmanların doğruladığı gibi, klorofilin insan sağlığı için çok faydalı özelliklere sahip olduğunu çok az kişi biliyor. Klorofilin ne işe yaradığını, yararlarını ve nasıl alınacağını öğrenmek istiyorsanız  bu makaleyi okumaya devam etmenizi öneririz. Şunlar da ilginizi çekebilir :

 1. Klorofil: nedir ve özellikleri
 2. Klorofil ne içindir – faydaları
 3. klorofil nasıl alınır

Klorofil: nedir ve özellikleri

Esas olarak bitkilerde, ayrıca bazı alglerde ve bazı bakterilerde bulunan bir bileşiktir. İki ana işlevi, sebzelere yeşil rengi sağlamak ve hepsinden önemlisi, ışıkla birlikte fotosentez yapmaktan sorumlu olanıdır . Klorofil, magnezyum ve kan demiri içermesine rağmen, insan kanına benzer bir yapıya sahiptir.

Klorofilin vurgulanacak özellikleri şunlardır:

 • Antioksidan – Yüksek düzeyde A, C ve E vitamini klorofili sağlığımız için güçlü bir antioksidan yapar.
 • Anti- inflamatuar : Klorofilin anti-inflamatuar özellikleri, onu artrit gibi belirli tedavilerde önemli bir madde haline getirir. Bu, belirli bakterilerin neden olduğu iltihabın büyümesine etki eder ve bunlarla savaşır.
 • Detoksifikasyon : Tüm vücudu (kan ve hücreler) oksijenlendirmeye yardımcı olan ev ilaçları arıyorsanız, klorofilin mükemmel bir madde olduğunu bilmelisiniz. Böylece klorofilin organların işleyişini iyileştirdiğini söyleyebiliriz.
 • Koku Giderici : Klorofinin ayrıca ağızdaki bakterilerle savaşarak daha iyi nefes almasına yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Soursop

Klorofil ne içindir – faydaları

İçerdiği özellikler nedeniyle klorofil size çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir . oneHOWTO’da onları keşfetmenize yardımcı oluyoruz.

artrit tedavisi

Yukarıda belirtildiği gibi, bir anti-inflamatuar bileşik olan klorofil, farklı bakterilerin neden olduğu iltihaplanma artışını frenlemede çok etkilidir. Bu madde özellikle artrit tedavisinde etkilidir.

Organizmanın detoksifikasyonu

Klorofil, içerdiği arındırıcı nitelikler sayesinde vücuttaki toksinleri ve kirleri atmaya yardımcı olur. Ayrıca, bu sayede vücudumuzdaki kan akışını da iyileştirebilir. Bu nedenle sebzelerden yapılan smoothieler vücudumuz için çok gurur verici olabilir.

sindirimi kolaylaştırır

Bu madde görünüşte sindirimi iyileştirir ve bağırsak florasının çalışmasını kolaylaştırır. Yani klorofil kabızlığa karşı çok etkilidir.

uykuyu iyileştirmek

Klorofil genellikle uykuya dalmakta güçlük çekenler için önerilir. Bunun nedeni, sinirleri ve bazı kaygı semptomlarını doğal olarak azaltmaya yardımcı olan sakinleştirici özelliklere sahip bir madde olmasıdır.

Ağız sağlığını iyileştirir

Klorofilin daha önce bahsedilen koku giderici özelliklerine teşekkür etmemiz gereken, ağızda bulunan bakterileri yok etmek çok faydalıdır. Yani tamamen doğal bir şekilde ferah bir nefes almak istiyorsanız klorofil iyi bir müttefik olabilir.

Kemiklerin güçlendirilmesi

Klorofil, kemiklerin büyümesine ve daha sonra korunmasına katkıda bulunur. Magnezyum içeren bu maddenin kemiklerimiz üzerinde doğrudan etkisi vardır.

kanı oksijenlendirir

Klorofil kanımızı oksijenlendirir, bu da vücudumuzdaki hücrelerin taşınmasını iyileştirdiği anlamına gelir. Bunun, kalp gibi hayati organlarımızın durumu üzerinde çok olumlu etkileri olduğu açıktır.

Hormonal dengesizliklerle savaşın

Klorofil, onu erkek (testosteron) ve kadın (östrojen) hormonlarının üretimi için bir uyarıcı yapan, antioksidan özellikler sağlayan E vitamini içerir.

Klorofilin dikkate almanız gereken diğer faydaları şunlardır:

 • Kasların güçlenmesini ve gevşemesini teşvik ettiği için fiziksel performansı artırır.
 • Trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini düşürür.
 • Hafızayı korumaya ve geliştirmeye yardımcı olur.
 • Saça sürerek ve sonrasında durulayarak kepeği kolayca yok eder.
 • Detoks etkisi yaratarak kalsiyum oksalat taşlarının atılmasını kolaylaştırır.
 • Düşük savunması olan insanlar için harika bir çare olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

klorofil nasıl alınır

Klorofilin ne işe yaradığını ve faydalarının ne olduğunu öğrendikten sonra , onu nasıl alacağınızı da merak edeceksiniz. Bu maddeyi tüketmenin en kolay yolu ve beslenme uzmanlarının en çok tavsiye ettiği yol yeşil sebzelerin tüketilmesidir.

Bu önermeyi dikkate alarak OneHOWTO’da diğer yiyeceklerin yanı sıra marul, ıspanak, maydanoz, roka, su teresi, pazı, kereviz, biber ve kuşkonmaz tüketmenizi öneririz. Ek olarak, bu ürünlerin çiğ tüketiminin pişmiş olanlara tercih edildiğini bilmelisiniz, çünkü bu, bir gıdadaki orijinal klorofil miktarını korur. Tavsiyemiz bu yiyecekleri diyetinize dahil edip çeşitlendirmeniz ve öğle yemeğinde smoothie tüketmek için meyve ile karıştırmanızdır.

Öte yandan, klorofilin nasıl alınacağını ve hızlı bir şekilde etki etmesini merak ediyorsanız, klorofil takviyelerinin en iyi müttefikiniz olabileceğini bilmelisiniz. Aktarlarda ve diğer uzmanlaşmış mağazalarda toz klorofil, buğday çimi, sıvı klorofil veya klorofil kapsülleri bulacaksınız.

Klorofil almaya kontrendikasyonlar

Klorofilin tüm faydalarını zaten biliyorsunuz, ancak herhangi bir kontrendikasyon var mı? oneNASIL’da bu ürünü kullanmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken iki olası yan etki hakkında konuşuyoruz:

 • Mide sorunları : Klorofil kabızlıkla mücadele ederek bağırsak hareketlerini büyük ölçüde artırır. Bu şekilde ishale ve hatta dehidrasyona neden olabilir.
 • Kaşıntı ve tahriş : Bu yan etki, özellikle topikal tedavi olarak klorofil kullanıyorsanız ortaya çıkabilir. Bu ürünün kötü bir şekilde uygulanması veya fazla miktarda kullanılması cilt tahrişlerine ve kaşıntıya neden olabilir, bu nedenle tüketimine dikkat etmeyi unutmayın.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.


“Klorofil” için bir cevap

 1. […] Hangi besinlerin enerji verdiğini nasıl anlarız? Tüm gıdalar, az ya da çok, tüm metabolik süreçleri aktif tutmak ve vücudun sistemlerini güçlendirmek için bize enerji sağlar. Bununla birlikte, birçoğu vücut için gerekli besin maddelerinin birçoğundan yoksun olan boş kaloriler içerir, bu nedenle dengeli ve çeşitli bir diyet sürdürmek önemlidir. Klorofil […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.