Kilo aldırmayan enerji veren vitamin


Enerji veren 10 besin

Birçok insan yemeği zevkle ilişkilendirir, ancak en önemli işlevi, kilo aldırmayan enerji veren her gün çalışması için ihtiyaç duyduğu enerji ve besinlerle bizi doldurmasıdır. Bu nedenle, kilo vermek için olsun ya da olmasın, sağlıklı bir diyetin en hayati yönü, kalorisi yüksek ve besleyici gıdaların tüketilmesidir. Bu sayede tok ve günle yüzleşmeye hazır hissetmek için daha fazla yemek yememize gerek kalmayacak.

Vücudumuzun %100 kapasitede çalışabilmesi için yiyeceğe ihtiyacı vardır. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız veya egzersiz yapmak, ders çalışmak veya çalışmak için yeterli enerjinizin olmadığını hissediyorsanız, diyetinize anında enerji artışı sağlayacak maddeler eklemeniz gerekebilir.  size enerji veren en iyi yiyecekleri ve pillerinizin günlük olarak asla bitmemesi için ipuçlarını öneriyoruz. Şunlar da ilginizi çekebilir: Hangi yiyecekler kas kütlesini artırır

 1. Hangi besinler enerji verir?
 2. muz
 3. Fındık
 4. Yumurtalar
 5. Yulaf ezmesi
 6. Ispanak
 7. Sarımsak
 8. incir
 9. saf çikolata
 10. Su teresi

Hangi besinler enerji verir?

Hangi besinlerin enerji verdiğini nasıl anlarız? Tüm gıdalar, az ya da çok, tüm metabolik süreçleri aktif tutmak ve vücudun sistemlerini güçlendirmek için bize enerji sağlar. Bununla birlikte, birçoğu vücut için gerekli besin maddelerinin birçoğundan yoksun olan boş kaloriler içerir, bu nedenle dengeli ve çeşitli bir diyet sürdürmek önemlidir. Klorofil

Genel olarak, bize daha fazla enerji vermekten sorumlu olan gıdalar, demir ve potasyum gibi kanın, kemiklerin ve kasların düzgün çalışması için hayati önem taşıyan proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallere sahiptir.

Bu gıdaların etkilerinin maksimum düzeyde olması için şeker, alkol veya kafein gibi canlılığa ve savunmaya zarar veren diğer gıdaların tüketimini de azaltmak gerekir. Doğal enerji dolu bir yaşam için sağlıksız alışkanlıklarınızı değiştirebilmeniz için kahvaltıda ev yapımı 5 enerji içeceği yazımızı okumanızı öneririz . Güne her zamankinden daha fazla enerji ile başlayın!

muz

Muz, vücudun suyunu dengelemeye ve kasları güçlendirmeye yardımcı olan bir mineral olan çok miktarda potasyum sağlar. Ayrıca potasyum, hayati ihtiyaçlarınızı karşılamak için gereklidir ve size gün boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi verir. Yorgunluk genellikle düşük potasyum seviyeleriyle bağlantılı olduğundan, bu en iyi yorgunluk önleyici gıdalardan biridir.

Bu nedenle, antrenman yapmak için size enerji veren gıdaları dahil etmek istiyorsanız, günde bir parça muz sağlıklı bir yaşam sürmeye ve fiziksel egzersiz sırasında kaybedilen glikojeni yenilemeye yardımcı olacaktır.

Fındık

Pek çok enerji gıdası var, ancak gerçekten doğal bir atıştırmalık arıyorsanız, kuruyemişler yüksek besin içeriğine sahip küçük enerji kapsülleridir. Fındık şunları sağlar:

 • Vücut için önemli yağ asitleri.
 • Olağanüstü protein kaynağı.
 • Doygunluk ve antioksidan güç.

Kalori içeriği yüksek bir ürün olmasına rağmen anında enerji veren besinlerden biridir . E vitamini, potasyum, demir ve Omega-3 içerdiği için çok sayıda kuruyemiş arasında ceviz, kaju fıstığı, badem ve antep fıstığının tüketilmesini öneriyoruz.

borular ve tohumlar

Keten tohumu (yağ ve un elde etmek için kullanılan sebzeler) ve ayçiçeği tohumları Omega 6 ve Omega 9 açısından zengindir. Ayrıca B vitamini, folik asit ve demir gibi vücuda enerji sağlayan besinleri de içerirler.

Bu pipo ve tohumlardan bir avuç aldığınızda daha az yorgun hissedeceksiniz ve vücuda enerji ve canlılık veren en iyi gıdalardan bazılarını tüketmiş olacaksınız .

Yumurtalar

Proteini fazla olan besinlerden biri de yumurtadır. Bir tane tüketmek, besin maddelerinin kan damarları yoluyla taşınmasından ve kasların düzgün çalışmasından sorumlu olan bu makro besinden günde ihtiyacınız olan miktarın %30’unu size verecektir.

Bu nedenle, mutfakta sundukları çok yönlülük (omletler, çırpılmış yumurta veya yumurta akı) ve spor yaptıktan sonra fiziksel iyileşme üzerindeki büyük etkisi nedeniyle OneHOWTO’da yumurta yemenizi öneririz.

Yulaf ezmesi

Bu besin kompleks karbonhidratlar açısından zengindir ve fosfor, kalsiyum, demir ve lesitin içerir. Bu nedenle yulaf ezmesinin sindirimi yavaştır, bu da gün boyunca daha fazla enerji sağlamaya yardımcı olur.

Ek olarak, lif içeriği ona daha az yemenize ve kilo vermenize yardımcı olan harika bir doyma gücü verir. Ayrıca vücuttaki kolesterolü düşürmeye ve glikoz seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bu son iki özellik beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak için gereklidir, bu nedenle yulaf ezmesi tüketmek konsantrasyonu artırır ve çalışmak için enerji veren en iyi yiyeceklerden biridir .

Ispanak

Ispanak, sporcuların diyetlerinde şiddetle tavsiye edilen bir sebzedir. Yüksek oranda potasyum, demir ve magnezyum içerdiği için koşmak ve egzersiz yapmak için enerji veren besinlerden biridir. Aynı zamanda antioksidanlardır ve K ve B vitamini sağlayarak sindirimi ve optimal kas performansını kolaylaştırırlar.

Ispanak, çok az kalori içerdiğinden kilo vermek için idealdir, onu diyetinize dahil etmek için bir neden daha.

Sarımsak

Demirin emilimini kolaylaştıran doyurucu bir lif olan inülin, sarımsakta bulunur. Bu nedenle bu gıda, yorgunluk ve kansızlığı önlemek için diyette önemlidir. Ek olarak, kan dolaşımını iyileştirmeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

vücudunuzun tüm tıbbi faydalarından yararlanabilmesi için çiğ sarımsak yemenizi öneririz. Eğer pişirirseniz, etkinliğinin çoğunu kaybedersiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi çiğ sarımsak nasıl yenir makalemizde bulabilirsiniz .

Suçlu

Su, enerji sağlayan tüm besin maddelerini emmek için gereklidir. Bu nedenle, size enerji veren gıdaların vücutta etkili bir şekilde hareket etmesi için yeterince içmeniz önemlidir.

incir

Bu yiyecek, hızla enerjiye dönüştürülen çok miktarda sağlıklı karbonhidrat sağlar. Ayrıca folik asit ve kalsiyum yani kemikleri güçlendirmek için temel besinler içerir. Birkaç ünite tüketmek kasların toparlanma sürecini kolaylaştıracaktır.

saf çikolata

Çikolata tüketimi, demir, magnezyum, potasyum ve A, B1, B2 ve E vitaminlerini sağladığı için fiziksel ve zihinsel enerjiyi korumak için mükemmeldir. Ayrıca ruh hali ve motivasyonu iyileştirmeye yardımcı olur, ancak yalnızca saf yerseniz sağlıklı olacaktır. Süt içeriyorsa, boş yağlar alıyor olacaksınız ve faydalarının çoğu yok olacak.

Bitter çikolatanın faydaları makalemizde çikolatanın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Su teresi

Enerji veren besinlerden bir diğeri de su teresi. Yüksek değerlerde C vitamini ve mineraller (özellikle iyot ve demir) içerir. Günde yaklaşık 50 ila 100 gram çiğ tüketirseniz , bu sebzenin tüketimi yorgunluğu azaltır . Su teresinin tüm faydalarından yararlanmak için yemeklere eşlik edebilir veya salatalara katabilirsiniz .

tarih

Bu meyve vücuda iyi bir dozda enerji sağlar: 10 birim 275 kalori içerir. Ek olarak, B vitamini, eser elementler ve mineraller açısından zengindir, şekerin hücresel emilimine katkıda bulunur ve canlandırıcı bir gıda görevi görür .

Daha fazla enerjiye sahip olmak için ipuçları

Bileşiminde bulunan besinlerden dolayı doğal olarak enerji veren besinler vardır. Yine de, canlılığınızı arttırmanın tek yolu yemek değildir. OneHOWTO’da her zaman en iyi seviyede performans gösterebilmeniz için size aşağıdaki ipuçlarını veriyoruz:

 • Meditasyon yapın : Günlük rutinin çılgın hızı, durmanızı ve düşünmenizi engeller. Fikirlerinizi düşünmek, organize etmek ve netleştirmek için zaman ayırın. Bu sayede her görev için kullanılan enerjiyi optimize edecek ve stres seviyelerini azaltacaksınız.
 • Geceleri uyumak – Bu bariz görünüyor, ancak düşündüğünüzden daha önemli. Vücudun sirkadiyen ritmine saygı duymak gün içinde daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olur. Sabah güneş ışığından yararlanmak da vücut için olumludur.
 • Düzenli egzersiz yapın – bir kereye mahsus olarak büyük çaba sarf etmek sizi yorar. Kas iyileşmesi daha yavaş olacaktır, bu nedenle haftanın çoğunu çok fazla yorgunluğa neden olmadan tamamlayabileceğiniz egzersizler yapmak tercih edilir.
 • İyi bir diyet sürdürün : Günlük öğünlerinizin hiçbirini atlamayın, diyetinize yalnızca takviyelere güvenmeyin veya ‘süper gıdaların’ gücüne inanmayın.
 • Tatlıları kötüye kullanmayın : boş yağlar ve içerdikleri çok miktarda şeker, aşırı derecede zararlı olabilir. Ayrıca bazen enerji seviyelerini olumsuz etkilediği için aşırı kafein tüketiminden kaçının.
 • Susuz kalmamak için su için : Aksi takdirde konsantrasyon ve fiziksel performans düşer.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.


“Kilo aldırmayan enerji veren vitamin” için bir cevap

 1. […] İspanyol Beslenme Vakfı’nın verilerine göre limon, C vitamini ve antioksidan içeriği ile çok popüler olmasına rağmen, aynı zamanda çözünür lif (kabuğun altındaki beyaz tabakada), limonoidler (kabuğunda) içeren bir narenciye meyvesidir. ) ve sitroflavonoidler (kabuk ve hamurda). Kilo aldırmayan enerji veren vitamin  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.