Çar. Eki 20th, 2021

Keten perdeler son yıllarda bir trend, bir moda gibi görünebilir. Ama değil. Keten yüzyıllardır ev tekstili, döşemelik ve tabii ki perdeler için çok popüler bir malzeme olmuştur. Ve modası hiç geçmiyorsa, belki de sade güzelliği ve binlerce olumlu özelliğinden dolayıdır. keten tül perde kullanımı, Keten tül perde ütü ister mı, Keten perde çeker mi, Keten tül perde kırışır mı, Keten perdeler kaç derecede yıkanır,

 bezine ve onun erdemlerine birkaç yazı ayırdık . Bu yazıda, sadece öfkelenmek için güzel değil, aynı zamanda özellikleri nedeniyle şiddetle tavsiye edilen bir seçenek olan keten perdelere odaklanacağız.

Yeni başlayanlar için keten dayanıklı ve çevre dostu bir malzemedir. Bu kumaştan perdelere karar vermek, evi dekore ederken sahip olabileceğimiz “yeşil bir jest”tir: keten bitkisi sulama gerektirmez, çok az ilaca ihtiyaç duyar veya hiç ilaç gerektirmez ve üretimi için çok az enerji gerektirir.

Keten sadece gezegen için değil, aynı zamanda sizin ve aileniz için de faydalıdır. Piyasadaki hemen hemen tüm kumaşlar sağlığımızı etkileyebilecek kimyasallarla işlenir (kumaşları güneş ışığından korumak, leke tutmamak veya daha parlak renkler elde etmek için kullanılırlar). Bununla birlikte, keten üretmek için minimum işlem gerektirir ve kolayca boyanır, bu da içinde neredeyse hiç kimyasal olmadığı anlamına gelir. Bu kimyasal sorunla özellikle ilgileniyorsanız, ketenleri doğal renginde seçin: herhangi bir türde ağartıcı veya boya ile işlem görmez ve yine de aynı derecede çekicidir.

Bu perdeler astarsız doğal renkli ketenden yapılmıştır. Onlar Pottery Barn’dan.

Keten perdelerin evde, elde veya çamaşır makinesinde yıkanması da kolaydır (bu konuda her zaman üreticinin veya uzmanın talimatlarına başvurmalısınız). Aslında, onları her yıkadığınızda daha da güzelleşecekler.

Keten çok yalıtkandır, bu nedenle soğuk iklimlerde bu malzemenin perdeleri evi sıcak tutmaya yardımcı olur. Ve yaz aylarında, oldukça nefes alabilir olduğu için, pencere açıkken ve perdeler çekildiğinde keten temiz hava sağlar.

Perdelerinizi keten ile kaplamak, onlara daha fazla vücut kazandırmanın ve güneş ışığından solmasını önlemenin bir yoludur.

Keten perde siparişi verirken …

Keten dökümü ve parlaklığı onu perdeler için mükemmel kılar. Ancak, tüm çarşaflar bu kullanım için uygun değildir. Orta ağırlıkta seçin, hafif çarşaflar giysiler veya çarşaflar için kullanılır. Üreticinin talimatlarını kontrol edin. Örnekler genellikle her kumaş için önerilen kullanımları gösterir, perdeler için geçerli olduğunu belirttiğinden emin olun.

Geleneksel olarak, keten perdeler astarlanmıştır. Ama son zamanlarda onları çizgisiz de görüyoruz. Keten orta derecede bir şeffaflığa sahiptir ve ışığın kumaştan nazikçe süzülmesine izin verirken aynı zamanda bir dereceye kadar mahremiyet sağlar. Bu astarsız kumaşın perdeleri oturma odalarında, çalışma alanlarında, hatta mutfaklarda bile harika görünüyor.

Keten yalıtkandır, bu nedenle kış ve yaz pencere bakımı olarak iyi bir seçimdir.

Keten, yoğun bir şekilde ışığa maruz kaldığında güneşte renk değiştirebilir. Eğer öyleyse, çözüm onları örtmektir. Onları korumanın yanı sıra perdelere daha fazla vücut kazandıracaksınız. Genel bir kural olarak, ışığı daha doğrudan alan güneye veya batıya bakan pencerelerde keten perdelerin döşenmesi tavsiye edilir.

Yatak odaları gibi mahremiyet veya ışık izolasyonu aranan odalarda da astar kullanımı uygundur.

Üreticinin talimatlarına göre keten ve diğer kumaşların nasıl seçileceğini okumak istiyorsanız buraya tıklayın .

Menşe keten kumaş

Keten kumaş, insanlık tarihindeki en eski tekstil elyafıdır. Tekstil sektöründe kabul görmüş ilk bitkisel elyaftır. Kumaş üretimi için kullanımı, günümüz Türkiye’sinde Çatalhöyük’te MÖ 7000 civarında kanıtlanmıştır. Bitkinin ekimi MÖ 4. yüzyıla kadar Mısır’a kadar uzanır. C. Mısır mumyaları keten kumaşa sarılırdı.

15. yüzyılın sonunda, büyük ressamlar eserlerinde keten tuvalleri kullanmaya başladılar. Titian, resimlerinin temeli olarak onu kullanan ilk büyük sanatçılardan biriydi. O günlerde tuvaller, daha büyük parçalar oluşturmak için bir araya getirilmiş ahşap panellerden oluşuyordu. Bu ahşap tuvaller ağırdı, işlenmesi zordu ve zamanın geçişine karşı hassastı. Keten kumaşın sağlamlığı ve dayanıklılığı onlara geniş formatlı tabloları daha kolay boyama imkanı verdi. 18. yüzyıla kadar keten, Avrupa’da yünden sonra en önemli elyaftı ve o dönemde Almanya’da keten dokumacıları loncaları vardı.

keten kumaş nedir?

Keten kumaş, düz ve içi boş gövdeli, uçta dallı, mızrak şeklinde yaprakları, mavi çiçekleri, beş taç yaprağı ve basık ve parlak bir çekirdeği olan otsu bir bitki olarak bilinir.

Keten bitkisinin saplarından alınan, keten kumaş haline getirilen tekstil malzemesi.

Keten bitkisinin adı: Linum usitatissimum, ‘Linaceae’ ailesinden gelir. İngilizcenin etkisinden dolayı keten dokuma olarak da adlandırılabilir.

keten bitkisi

Kaliteli ve sürdürülebilir yetiştirme

Keten kumaş yüksek kaliteli bir kumaştır. Zararlılara karşı çok dirençli olduğundan, pestisit veya gübre içermeyen organik ekimi nedeniyle doğal ve sürdürülebilir bir lif olarak kabul edilir. Pamuk bitkisinden çok daha az su gerektirmesinin yanı sıra tehlikeli veya çevreye zararlı kimyasallar kullanılmadan işlenir. Yetiştirilmesi ve lif üretim süreci çok pahalıdır, bu da kumaşın yüksek maliyetli olmasını sağlar. Bugün keten, zarif olduğu kadar çok lüks bir kumaş olarak kabul edilir. Ek olarak, keten genellikle daha az kırışmasını sağlayan mumlu bir görünüm veren bir reçine banyosu alır.

Kumaş dokuma

Keten klasik tafta örgüsüne aittir, bir ajur kumaş yapmak için üç tür örgünün en temelidir (diğer ikisi: dimi ve saten). Düz dokumada, kumaşın çözgü ve atkıları, basit bir kanaviçe deseni oluşturacak şekilde hemen hemen aynı kalınlıkta hizalanır. Atkının her geçişi, birincinin üzerinden ve ikincinin altından geçen çözgü ipliklerini geçer, vb.

Keten bir bitki havasıdır ve çoğunlukla selülozdan oluşur. Ayrıca viskon veya pamuk gibi diğer bitkisel tekstil lifleri ile birleştirilir. Birkaç elyafı karıştıran, böylece farklı kalınlıklar ve görünümler elde eden kumaşları bulmak çok yaygındır, ancak çoğunlukla %100 keten elyaflı kumaşları buluruz.

Organik keten kumaş

Ana Özellikler

 • dayanıklı
 • Uzun ömürlü

Keten kumaş, pamuğa kıyasla iki kat daha güçlü ve dayanıklıdır, bu kumaşla yapılan parçaların mükemmel dayanıklılığa sahip olmasını ve uzun yıllar dayanmasını sağlar. Aynı zamanda, giysilerin şeklini korumasına izin veren çok az esneme özelliğine sahiptir veya hiç yoktur .

Cildi ultraviyole ışınlarına karşı korur ve korur , bu da onu çarşaf ve perdeler için mükemmel bir kumaş haline getirir.

 • Işık
 • Serin, dokunuşa serin
 • yalıtım
 • Mükemmel ısı iletkeni
 • Higroskopik ve termo-ayarlanabilir

Vücuda yapışmadan teri iyi emer ve suyu hızla buharlaştırır, bu da onu yüksek sıcaklıklarda rakipsiz bir giyim kumaşı yapar. Keten ayrıca çok çabuk kurur ve ısıyla ayarlanabilir , yani havaya iyi uyum sağlar , yazın hafif ve serin kalır, yalnızca %20 nemi emdiği için dokunulduğunda kuru bir his verir .

 • Antibakteriyel
 • mantar ilacı

Bu da onu zararlılara karşı dirençli kılar.

 • Kokuları nötralize eder

Keten kumaşlar, liflerinin patojenik mikro floranın aktivitesini ortadan kaldırma kabiliyeti nedeniyle hijyeniktir. Başka bir deyişle, terimizin çiçekten başka bir şey gibi kokmasını sağlayan bakteriler gibi cildimizdeki bakterilerin çoğalmasını iptal eder .

 • Yüksek emme kapasitesi

Keten, pamuk gibi, esas olarak selülozdan oluşur, bu nedenle ıslak bir dokunuş elde etmeden %20’ye kadar su emebilir.

Öte yandan, boya veya pigmentlerin yüksek düzeyde emilimi, üretilen çeşitli tekstil ürünlerinin hazırlanmasında ve bunların baskısında idealdir.

 • kolayca kırışır

Kıvrılmaları önlemek için keten giysilerinizi asılı tutmanızı öneririz.

 • Sağlığımız için faydalıdır

Vücudu nemli keten bir beze sarmanın vücuttan atıkları uzaklaştırmaya yardımcı olduğu ve tıpta emilemeyen bir dikiş olarak kullanıldığı gösterilmiştir, bu nedenle sıyrıklar ve açık yaralarda haricen kullanılır.

Keten kumaş satın al

Keten ne için kullanılır?

Keten kumaş birçok endüstride çok çeşitli bir kullanıma sahiptir, ancak giyimin evrimindeki birincil rolünün yanı sıra evlerde ve sanatta da mevcuttur. Şunlar için kullanabilirsiniz:

 • Pantolonlar, etekler, blazerler ve bluzlar.
 • Perdeler, masa örtüleri, duvar kaplamaları, minderler, çarşaflar vb.
 • Dekoratif uygulamalar, mutfak eşyaları ve döşemeler.
 • Hafif havacılık ürünleri.
 • Güçlendirilmiş plastikler.
 • Cerrahi malzeme.
 • Yağlı boya tablolar ve sanat eserleri için tuval olarak.

Keten kumaşın bakımı, yıkanması ve ütülenmesi nasıl yapılır?

Çamaşır makinesi:

 • Renkli keten maks. 40 derece.
 • Boyanmamış keten veya açık renkler maks. 60 derece.
 • Kısa döngüler veya elle.
 • Takım elbise, elbise gibi hassas giysiler için kuru temizleme.
 • Alkalilere ve organik çözücülere karşı dayanıklıdır.
 • Klor veya ağartıcı ile ağartılabilir. Ancak lifleri zayıflar.

Kurutma:

Güneşte uzanmış giysilerinizi cımbız kullanmadan kurutmanızı tavsiye ederiz ki kumaşta kırılacak ya da kumaşa zarar verecek iz bıraksın.

Ütüleme:

 • Keten çok yüksek ütüleme sıcaklıklarına dayanır (3 noktaya kadar, 200º).
 • Hafif nemli bir durumda ütüleme önerilir.
 • Ütülemenin kalıcı olması için nişasta veya “kolay ütü” ürünleri ile kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Keten kumaş nasıl dikilir?

 • Daha sonra giysinin yapıldıktan sonra küçülmesi sürprizinden kaçınmak için desenleri kesmeden önce kumaşı yıkamanız önerilir.
 • Kumaşta kırışıklıkları ve bükülmeleri önlemek için desenleri kesmeden önce ütüleyin.
 • Tutmak için: ince iğneler veya desen ağırlıkları.
 • İğne boyutu: kalınlık 70 veya 80, rustik keten kumaş için 90’dan daha kalın bir iğne kullanılabilir.
 • İşaretlemek için: kumaşı suda çözünür işaretleyiciler, ısıyla silinen işaretler, sabun veya terzi tebeşiri kullanabilirsiniz.
 • Hangi işaretleyici kullanılırsa kullanılsın, her bir işaretleyicinin gösterdiği şekilde kolay gittiğini veya iz veya yağ izi bırakmadığını görmek için önce aynı dokudan bir parça üzerinde denenmesi önerilir.
 • Dikişlerin uzunluğu kumaşın kalınlığına bağlıdır. Genel bir kural olarak, ince keten 2 mm’lik kısa dikişlerle ve kaba dokulu ketenler yakl. 3 mm uzunluğunda. Dekoratif dikişler, çift dikiş ipliği veya ilik ipliği ile dikilirse daha fazla dikkat çekecektir. Sıcak soğuk geçirmeyen yalıtımlı perde
 • Bu öneriler geneldir, çünkü gördüğümüz gibi, bugün keten kumaşın bileşimi çeşitlidir. Bu nedenle, şüpheye düştüğünüzde, %100 keten pamuk, keten veya viskon karışımlı bir kumaşla aynı olmadığı için onu oluşturan liflere özel özen gösterin.

Keten kumaş nereden alınır?

Keten kumaş satın alabileceğiniz çok sayıda fiziksel ve çevrimiçi mağaza var . Herhangi bir kumaş mağazasında kolayca bulabilirsiniz, çünkü pamuk gibi en çok kullanılanlardan biridir. Organik sertifikalı ketenleri tercih ediyoruz ve Ekolojik Kumaş  her türlü giysi veya kreasyon için çok çeşitli desenler, renkler bulabilirsiniz. 0,5 m’den itibaren toptan veya metre ile keten satın alabilirsiniz ve tasarımcılar, zanaatkarlar ve markalar için özel indirimler sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir