Hassas tekne kamışı tavsiyesi


Herhangi bir sporda olduğu gibi balık avında da doğru ekipmana sahip olmak önemlidir. Çok çeşitli seçenekler ve tekniklerle, olta üreticileri, belirli yemleri daha uzağa ve daha doğru bir şekilde atmak için kamışlar geliştirdiler.

Ayrıca, olta balıkçısına kancalı bir yakalamaya göre avantaj sağlamak için bu yetenekleri diğer faktörlerle dengelediler. Bir balıkçı artık mükemmel aleti seçebilir. Belirli bir durum için doğru olta, olta balıkçılarının yemleri doğru bir şekilde atmasına, yemleri doğru şekilde kullanmasına, daha fazla ısırık tespit etmesine ve bir balık yakalamak için kancayı asmasına olanak tanır.

Yem atmak veya döndürmek için bir çubuk seçerken göz önünde bulundurulması gereken üç şey vardır: güç, hareket ve uzunluk. Güç ve hareketin doğru kombinasyonu, belirli bir yem veya teknikle daha uzun ve daha doğru atışlara izin verir. Ayrıca uygun uzunluk, kancalı bir balık üzerinde etkili bir kontrol sağlar. Her üç unsur da fener yorgunluğunu önleyecektir.

Bir çubuğun gücü

Güç, bir olta balıkçısının çubuğu bükmek için uygulaması gereken basınç miktarıdır. Daha ağır hareketli çubuklar bükülmek için daha fazla basınç gerektirirken, hafif hareketli çubuklar çok daha kolay bükülür.

Çubuk üreticileri, çubukları hafif, orta veya ağır olarak sınıflandırır. Bazı durumlarda orta/hafif veya orta/ağır gibi ara seviyeler vardır. Üst düzey çubuk şirketleri, güç derecesini tanımlamak için sayısal bir sistem kullanarak çubukları derecelendirir, genellikle birden beşe kadar (biri hafif eylem ve beşi ağır eylem anlamına gelir).

bir çubuğun hareketi

Eylem, bir kuvvet uygulandığında çubuğun nasıl ve nerede esnediğini açıklar. Veya eylem, bir çubuğun uçtan ne kadar kolay ve ne kadar uzakta büküldüğüdür. Çoğu çubuk üreticisinin eylemleri benzerdir.

Bununla birlikte, çubuk üreticilerinin bu stokları nitelendirmek için kullandıkları terimler kafa karıştırıcı olabilir. Birçok şirket, güç derecelendirmeleri için kullandıkları aynı üç kategoriyi kullanır: hafif, orta veya ağır.

Diğer üreticiler, eylemi tanımlamak için hız varyasyonlarını kullanır: orta hızlı, hızlı, ekstra hızlı. “Hızlı” varyasyonlar, şaftın bükülmeyi ne kadar çabuk durdurduğunu ve gücü çubuk tutucuya aktardığını daha iyi tanımlar. Ekstra hızlı (veya ağır) bir hareket çubuğu, hızlı kabul edilen bağlantıya güç aktarmadan önce 7 ila 10 cm bükülecektir.

Aksiyon, olta atma ve balıkçılıkla mücadele etme gücünü dengeler. Çubuğun hareketi, nasıl çıkıntı yaptığını, ucun ne kadar hassas olduğunu ve misinanın sonunda kancayı yeme aktarma hızını etkiler.

Daha hafif, daha yavaş bir hareket daha hafif yemler oluştururken, daha ağır, daha hızlı bir hareket daha ağır yemler için daha uygundur.

Eylem, bir kez kancaya takılan bir balıkla savaşırken de yararlıdır. Tiz kancalı yemler kullanırsanız, balık dalış yaparsa daha hafif bir hareket daha esnek olur ve bu da kancaların gevşemesini önler.

Bununla birlikte, daha hafif veya daha yavaş bir hareket, bir balık tarafından ısırıldığında kancayı takmayı da zorlaştırır.

Ağır bir hareket, bir olta balıkçısının bir balığın ağzına bir kanca yerleştirmesine izin verir. Ağır veya hızlı hareketler, güçlü kanca setinin gerekli olduğu bir spinnerbait, jig veya yumuşak plastikler dahil olmak üzere tekli kancalar için en uygunudur.

Özet

Yavaş Hareket : Esnek, Daha Az Hassas, balıkları kancada tutmaya odaklanır. Crankbaits ve Jerkbaits gibi çoklu kancalar için iyi.

Orta Eylem : Daha hassas, sert ve çok yönlü. Tiz kancalar ve alt yemlerle arası iyidir.

Hızlı Eylem : Sert, tekli kancalar, daha ağır kancalar ve alt yemlerle iyi. Spinnerbaits atmak için iyi.

krank yemleri

Tiz kancalı krank yemleri için, bir olta balıkçısının orta güçte ve harekette bir varyasyona ihtiyacı vardır. Bu daha hafif hareket daha fazla esneyerek balık ısırdığında daha iyi bir bağlantı kurulmasını sağlar ve bir balığın kancaya takıldıktan sonra gevşemesini önler.

Tiz kancaların küçük bir boynu vardır ve kancanın bir balığın çenesine girmesi için çok az yer bırakır. Tiz kancalar, balığın ağzındaki deriyi tutmak için tasarlanmıştır.

Çoğu krank yemi en az iki tiz kancaya sahiptir. Bu, olta balıkçısına balığın ağzına bir kanca sokması için altı şans verir. Orta güç ve hareketli çubuk iki katına çıkar ve bir balığın bir ısırık sırasında yemi ağzına daha derine sokması için daha fazla zaman tanır.

Daha hafif hareketli şaft ayrıca yük altında döküme yardımcı olur (esnek). Bir balıkçı, atmak için öne doğru çektiğinde, yem ağırlığı çubuğun ucunu esnetir. Bu eylem, yük olarak adlandırılan bükülmede enerji üretir.

Çubuk ilerletildiğinde yük serbest bırakılır ve yem bırakıldığında durur, böylece daha uzun bir atış sağlanır. Hareket, cazibenin ağırlığı ile dengelenmelidir. Hafif bir yem, hafif bir harekete sahip olmadığı sürece, döküme yardımcı olmak için çubuk ucunu esnetmeyecektir. Ancak, fırlatılacağı zaman çubuğa aşırı yüklenmek mümkündür.

Çubuğun hareketi için çok ağır olan bir yem, çubuğun yükü doğru şekilde kullanmasını engelleyecektir. Daha ağır krank yemleri için daha ağır bir hareket seçin. İyi bir kural, yemi etkili bir şekilde atmak için mümkün olan en hafif hareketi kullanmaktır.

İplik yemleri

Döner yemleri avlarken, daha büyük tek kanca nedeniyle en az orta/ağır bir elektrikli çubuk kullanın. Bir balığı ısırırken, tek büyük kancayı balığın çenesinden geçirmek için güçlü bir kanca seti gereklidir.

Bu biraz güç gerektirebilir. Spinnerbait’in düşük aerodinamiği fırlatma mesafesini olumsuz etkilediğinden, hareketi çeşitli faktörlerle dengelemeniz gerekir.

Yemin boyutu en kontrol edilebilir unsurdur. Spinnerbait çubuğuna benzer şekilde, daha hafif bir hareket, daha uzun mesafeli yüklere izin verecektir. Bununla birlikte, spinnerbaitler ağırlaşabilir ve hareket çok hafifse, çubuk aşırı yüklenebilir ve bu da doğruluğu azaltır.

Hızlı harekete sahip orta/ağır bir çubuk, 15 g’a kadar olan çoğu spinnerbait için harika bir denge sağlar. 15g’den büyük yemlerle balık avlarken, ekstra hızlı hareket daha iyi bir çekiş sağlayacaktır.

Uzunluk

Çubuk uzunluğu konusu, balıkçıları tartışmaya götürebilir. Birçoğu, uzunluğun balıkçının becerisine bağlı olduğuna inanıyor.

Daha uzun çubukların daha fazla çizgi aldığı söylenir; bu, bir balıkçının iyi bir hareket için pozisyonunun dışına çıkması durumunda yardımcı olabilir.

Daha uzun çubuklar, balıkçıların bazı hatalarını da telafi edebilir. Daha uzun bir çubuk, kancalı bir balığın dalgalanmalarına ve sıçramalarına karşı uygulanan basıncı dengelemede de daha iyidir.

Basitçe söylemek gerekirse, olta ne kadar uzun olursa, olta balıkçısının balık üzerinde o kadar fazla kontrolü olur.

kamış malzemesi

Günümüzün oltaları iki malzemeden yapılmıştır: grafit ve cam elyafı. Grafit, ikisinin daha hafif ve daha hassas olanıdır. Bununla birlikte, fiberglasın balıkçılık endüstrisinde hala uygulamaları vardır.

Orta veya daha hafif bir harekete sahip bir çubuk gerektiren yemler kullanıldığında, cam elyafı gerekli parabolik esnekliği sağlar (yani, çubuk eğriliği uzunluk boyunca benzerdir).

Grafit, fiberglastan daha güçlü, daha hassas ve daha pahalıdır. Daha hafif ağırlığı ve daha yüksek hassasiyeti nedeniyle bir grafit çubuk çoğu durumda en iyi seçimdir.

yüzükler

Kılavuzlar, neredeyse çubuğun desteği kadar önemlidir. Kaliteli kılavuzlar, olta balıkçılarının oltadan iletilen etkileri algılamasına olanak tanır.

Yüzüklerin kalitesi iyiden mükemmele değişir. Her kalite seviyesinin fiyatı büyük ölçüde değişir. Mikro ve standart hat kılavuzları, tatlı su çubukları için iki temel boyuttur.

Mikro Halkalar, sinek olta takımlarında yaygın olarak kullanılan çok küçük misina klipleridir. Mikro halkalı bir çubuk, çubuk üzerinde daha fazla halka gerektirir, bu nedenle genellikle daha pahalıdır. Yeni başlayanlar ve acemiler için spin kamış tavsiye

Yüzük ölçüsü bir fikir meselesidir. Size en uygun bedeni seçin. Yüzüğün doğru yerleştirilmesi hayati önem taşıdığından, lütfen satın almadan önce hepsinin aynı hizada olduğundan emin olmak için çubuğu inceleyin


“Hassas tekne kamışı tavsiyesi” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.