Sal. Eki 19th, 2021

Hangi cins köpeksin? İşte rehber

Uzun veya kısa, ince veya zayıf, uzun veya kısa burunlu, yürüyüş sırasında gözlemlenebilecek birçok köpek türü vardır. Ve kaç kez hangi ırk olduklarını merak ettik? Bu büyük farklılaşma, insanın yıllar içinde gerçekleştirdiği ırkların seçiminden kaynaklanmaktadır. Seçim, “ileriye taşımak” istediğiniz belirli özellikler temelinde yapılır.
Köpeklerin antik çağda nasıl sınıflandırıldığını ve bugün nasıl sınıflandırıldığını görelim.

İlk köpek sınıflandırmaları, köpekleri coğrafi menşe bölgelerine göre ayıran Aristoteles’in eliyle antik Yunanistan’dan bize geliyor.

Sonra, köpekleri şu şekilde ayıran Roma dönemi sınıflandırmalarına sahibiz:

 • pastoral (papaz)
 • köylüler (bekçiden domus’a)
 • venatik (avlanma – sırayla, izden, celerei, takipten ve pugnatlardan, saldırıdan).

Orta Çağ boyunca sınıflandırmalar şunları içeriyordu:

 • Mastiff’ler
 • Köpekleri ara
 • av köpekleri
 • tazı

Buradan itibaren morfolojik özellikler ve kullanışlılık temelinde sınıflandırmalar birbirini takip etmiştir.

Köpek ırkları: modern FCI sınıflandırması (Uluslararası Kinoloji Federasyonu)

FCI’nın bölümü köpek gösterileri için kullanılan bölümdür ve bilimsel olmasa da amacımız için yararlıdır: açıklığa kavuşturmak.
Bunlar, morfoloji ve işlevin birliği için seçilen on gruptur:

Çoban Köpekleri ve Sığır Köpekleri

Sürüye veya sürüye önderlik eden köpeklerdir, sürünün savunma köpekleri hariçtir. İçerir : Border Collie , Belçika Çoban Köpeği, Çekoslovak Kurt Köpeği, Flanders ve Ardennes Dağ Köpeği ve Maremma Çoban.

Pinscher ve Schnauzer, Molosser ve İsviçre Sığır Köpekleri

Hepsi Molossian tipi köpeklerdir (Boxer, Great Dane, Bulldog…), Pinscher tipi köpeklerdir (Affenpinscher, Pinscher ve Zwergpinscher…). Schnauzer türü (Schnauzer, Zwergschnauzer, Riesenschnauzer…) ve İsviçre Dağ Köpekleri.

korkunç

Teriyerler, aslen avlanmada kullanılan , özellikle yuvalarında av bulma ve avla doğrudan uğraşma konusunda usta olan köpeklerdir . Irklar şunlardır: Airedale Teriyeri, Staffordshire Teriyeri, Bull Teriyeri , Fox Teriyeri, Jack Russell , West Highland Teriyeri ve Yorkshire Teriyeri.

daksund

Dachshund, grubun tek cinsidir, ancak dokuz cins ve saç çeşidine ayrılır : Normal, kısa saçlı, uzun veya sert, Cüce kısa, uzun veya sert ve Kaninchen kısa, uzun veya sert saçlı.

Spitz ve ilkel tip

Bu grup, dünyanın birçok bölgesine dağılmış miktarda köpek topladığı için 8 alt bölümü içerir. Alt bölümler, aynı morfolojik tipte kullanım için oluşur:

 1. İskandinav kızak köpekleri
 2. İskandinav av köpekleri
 3. İskandinav bekçi ve çoban köpekleri
 4. Avrupa Spitz’i
 5. Asyalı ve ilgili Spitz
 6. ilkel tip
 7. İlkel avcılık türü
 8. Sırtta armalı ilkel avcılık tipi

av köpekleri

İç bölümü şunları içerir:

 1. av köpekleri
 2. Kan izi
 3. İlgili ırklar

Avlarını takip etmek ve bulmak için kullanılan av köpekleridir. Bunların arasında şunları görüyoruz: Bloodhound, Beagle , Bassethound , Blue de Gascogne.

işaret eden köpekler

Burada “işaretleme” avında kullanılan, yani oyunu engelleyen tüm köpekleri gruplandırıyoruz. İçinde bulduk: Bracco Italiano, Epagneul Breton, İngiliz Setter ve İrlanda Setter.

Retrieverler, av ve su köpekleri

Av köpeklerinin bir başka sınıflandırması olan alt bölüm işlevine dayanmaktadır. İçerir: Golden Retriever ve Labrador Retriever (geri alma) , Cocker Spaniel (arama) , American Water Spaniel (su).

evcil köpekler

Burada sadece belirli kullanımları olmayan ve çoğunlukla basit bir şirket için uygun olan küçük köpekler buluyoruz, en iyi bilinenleri arasında: Pug, Fransız Bulldog, Boston Terrier, Bolognese, Kaniş (bir zamanlar su köpeği) ve Chihuahua.

tazı

Grup tamamen büyük ve kıvrımlı koşuculara adanmıştır . Bu köpekler başlangıçta (hala dünyanın bazı bölgelerinde) av köpeği olarak kullanılıyordu. Bölme, saç tipine göre (kısa, sert veya uzun / saçaklı) gerçekleşir. Bazı tazı türleri şunlardır: Tazı, Afgan Tazısı, Galgo Espanol, Saluki, Küçük İtalyan Tazı.

Bu sınıflandırmaların her birinin ötesinde, dahil edilmesi gereken büyük bir grup vardır: mestizos grubu! Tüm şekil ve boyutlarda, renklerde ve karakterlerde bulunurlar ve ünlü köpek kulübelerinde değil, köpek kulübelerinde bulunurlar. Bir aile bulmak için sabırsızlanıyorum!

En popüler köpek ırkları  

En yaygın köpek ırkları

En iyi adamın arkadaşları ayrılmaz bir parçası olan yüzlerce yıldır ailenin bir .

Aslında Roma İmparatorluğu zamanından beri bugün bildiğimiz birçok ırk zaten yaygındı.

Bugün fazla var dünya çapında 400 milyon köpekler üzerinde olan, 400 farklı ırkların kendi ile her karakter ve kişilik .

Köpeğin ormanları geçmesinden bu yana uzun yıllar geçmesine rağmen, orijinal özelliklerinden bazıları değişmeden kaldı.

Onun keşfetmek için doğal içgüdüleri , hiç ava efendisine ve sadakat ona bir hale özellikleridir fantastik hayvan ve uygun aracılığıyla güçlendirilmesi gerektiğini eğitimi .

1. JACK RUSSELL

İlk ve vazgeçilmez  çalışma köpek , Jack Russell  , akıllı atletik ve cesur olduğunu . Günlük bir spor aktivitesi onun sıkılmasını engeller ve neşeli karakterini geliştirir.

2. ALMAN ÇOBAN

Onun için bilinen  sadakat ve  cesaret ,  Alman Çoban  ise çok girişken hayvan insanlar tarafından çevrili olmak seviyor – o aileler için mükemmel bir köpek.

3. LABRADOR KÖPEĞİ

Dünyanın en  popüler köpeği olan  Labrador , eğitildiğinde aileler için idealdir. Yavaş yavaş olgunlaşır ve uzun yıllar yavru özelliklerini korur .

4. COCKER SPANİEL

Cocker Spaniel  olan  komik köpekler ,  sevgi  ve  enerjik . Ancak enerjilerini doğru yöne kanalize etmek için çok erken eğitilmeleri gerekir .

5. GOLDEN RETRİEVER

Golden Retriever  çok olabilir  parlak . Eğitmesi basit, çok sevecen ve zeki .

6. BORDER COLLİE

Keskin ve belki de en  zeki  bütün ırkların ,  Border Collie  kolayca edilir  eğitimli . Sadık, sevecen ve tatlı – çocuklarla harika bir evcil hayvan yapar.

7. TİLKİ TERİYERİ

Her zaman  hazır  ve  tetikte olan  Tilki Teriyeri  , enerjisini ifade etmek için birçok ana ihtiyaç duyar. Kendine güvenen, sevecen ve yetenekli bahçıvan!

8. DACHSHUND

Dachshund  aslen doğdu  yardım avcılar , bu ise bir hoşsohbet  ve  sadık hayvan   sonsuz enerji ile.

9. BERNESE DAĞ KÖPEĞİ

Doğal olarak  uysal  ve  nazik olan bu devasa köpek,  yabancıların yanında şaşırtıcı derecede utangaç olabilir  . Canlılığı ve doğaya olan sevgisi, tüm aileyi formda tutmak için kesinlikle harika nedenler olacaktır.

10. PASÖR

Setter  doğmuş bir olmak  av köpeği ,  sevecen ,  itaatkar ,  sadık  ve sevecen . Dışarıda olmayı sever ama aynı zamanda evde çocuklarla oynamayı da sever.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir