Çar. Eki 20th, 2021

En iyi çaydanlık

İçindekiler

 • çay
 • en iyi çaydanlık
 • çeşit çaydanlık
 • Bir çaydanlık seçmek için 4 temel
 • Cam çaydanlığın 5 avantajı ve dezavantajı
 • Çaydanlık nasıl temizlenir
 • Çaydanlığın bakımı
 • Çay ve çaydanlığın görünümünün tarihi
En İyi Çaydanlık Markası ListesiEn iyi çaydanlık
En İyi 10 Çaydanlık Markası
1.1 Korkmaz Provita Maxi Çaydanlık Takımı A105
1.2 Tefal K2392574 Icone Maxi Çaydanlık
1.3 Taşev Miray Çaydanlık Takımı
1.4 Jumbo Metalix Midi Full Metal Çaydanlık
1.5 Emsan Miras Çaydanlık Takımı
1.6 Korkmaz A189 Riva Çaydanlık Takımı
1.7 Perotti Cam Çaydanlık
1.8 Emsan Teatanyum Maxi Çaydanlık Takımı
1.9 Hisar Bahama Çaydanlık Ve Demlik Takımı
1.10 Karaca Kayra Black Çaydanlık Takımı
Emsan Troy Emaye Çaydanlık Takımı Beyaz
Karaca Venüs Orta Boy Çaydanlık Metalik
Tefal Icone Mor Çaydanlık Maxi
Korkmaz A189 Riva Çaydanlık Takımı
Schafer Ada Orta Boy Çaydanlık Kırmızı
Jumbo 6500 Çaydanlık
Grandeur Emaye Çaydanlık Bal Sarısı
Emsan Yudum Soft Siyah Çaydanlık Takımı
Lines Granit Çaydanlık
Aryıldız Large Prestige Çelik Çaydanlık Takımı
en iyi çaydanlık yorumları , en iyi çaydanlık yorumları kadınlar kulübü,

Çay

Çay, başta su olmak üzere dünyada en çok tüketilen ikinci içecektir ve çayın sağlığa faydalarının çoğunu taşıyan polifenol bileşenine ek olarak, çayın sağlık yararlarının çoğunu taşıyan polifenol bileşenine ek olarak, kafein ve aromatik yağlardan oluşur. yeşil ve beyaz çay bitkinin kendisinden elde edilir, ancak yapraklarının işlenmesi nihai sınıflandırmasını belirler ve birçok kullanımı olan çay, bilimsel adı Camellia sinensis ile bilinir, çünkü adı, içinde bulunan kamelya çiçekleri ile ilişkilidir. botanik bahçeleri ve manzaraları ve çay, subtropikal yaprak dökmeyen bir Asya bitkisidir ve bugün tüm dünyada yetiştirilme olasılığı vardır, ancak çay En iyi gevşek ve derin topraklarda, yüksek rakımlarda ve yarı tropik iklimlerde yetişir. Çay, Camellia sinensis bitkisinden elde edilen her şeyi içerirken, papatya gibi diğer bitkilerden ve meyve çayı türlerinden elde edilen diğer çaylara bitki çayları denir.


Çay, Asya’nın büyük bölümünde vahşi doğada doğal olarak yetişir ve küçük aile bahçelerinden büyük arazilere kadar çeşitli ortamlarda yetiştirilebilir, ancak en iyi çaylar özellikle yüksek rakımlarda veya dik yamaçlarda yetiştirilir. pek çok ticari üretim çayı, mekanize hasada izin veren düz, alçak alanlarda yaygın olarak yetiştirilirken; Bu nedenle çayın nasıl yetiştirildiği, dikkate alınması gereken bir faktördür. 

en iyi çaydanlık

Bir çaydanlık, ısıtmak, çay veya diğer taze otlar yapmak için su tutan bir kaptır; Böyle nane, zencefil ve diğer doğal içeceklerin yanı ve bu kase ana gövdenin, bir sap ve bir emzik oluşur geçtiği çay veya diğer içecekler dökülür . Ve bir farklı gelen seçerek birçok faktöre bağlı olarak en iyi çaydanlık, ancak demirden yapılan çaydanlıklar, daha çok türde sürahi , ağır hizmet tipi ve diğer sürahilere göre daha eski  , ayrıca çay yapma kolaylığı için, aroması değişmeden 

çaydanlık türleri

Bir çaydanlık, işi çabuk halletmek için kullanılan basit ve pratik veya eski ve eski tadı hatırlatan çekici olabilir ve en iyi çaydanlıklar bu unsurları mükemmel bir şekilde birleştirir ve bir kez kişi kendi tercihini belirleyerek ihtiyaçlarına karar verir. çay hazırlama yöntemi ve ihtiyaç duyulan süre ve miktarın belirlenmesi, bir demlik seçebilir Kendisine en uygun çay ve aşağıda çaydanlık türleri ve her birinin avantajlarından bahsedilmiştir: 

 • Alışılagelmiş sürahi: Biraz yavaş bir yöntem olmasına rağmen tüm ritüelleri ile çay hazırlama sürecinden keyif alan kişilerin tercih ettiği bir çeşittir ancak mutfağa geleneksel bir hava katar ve genellikle daha çekicidir ve fiyatları uygun olmasına rağmen tipine göre değişkenlik gösterir, ucuzluğu ile karakterize edilir.Genellikle.
 • Demir testiler: Bu testiler on yedinci yüzyılda Japonya’da ortaya çıktığı için geçmiş günlerin gerçek bir geri dönüşüdür ve dayanıklı ve dayanıklı bir tiptir, özellikle iyi bir şekilde kullanılırsa nesiller boyu sürebilir ve demir sürahinin suyu ısıtması diğer türlere göre daha uzun sürer ama suyu eşit derecede ısıtır Isıyı uzun süre muhafaza eder Öte yandan, demir sürahi paslanmaya daha meyilli olduğu için sürekli bakım gerektirir ; İçinde su bırakılmamalı ve her kullanımdan sonra silinmeli ve kuru tutulmalıdır ve bu sürahinin bazı türleri paslanmayı önlemek için içeriden bir emaye tabakası ile kaplanabilir, ancak içinde kolayca çıkarılabilir. bakımsızlık ve genel olarak, demir sürahiler çay bilenler için en iyi seçimdir; Suya akan demirin çayın gerçek doğal aromalarını ve tatlarını ortaya çıkardığını söylüyorlar.
 • Bakır sürahiler: Hızlı bir ısı iletkenidir ve suyu çok hızlı ısıtır yani kısa sürede bir fincan çay alabilir ve çayı orta ve sessiz bir ısıda kaynatarak enerji faturalarından tasarruf edebilirsiniz. Ne yazık ki bakır bakırdır . yumuşak bir malzeme; Harika görünümüne rağmen çok kullanılırsa çizilir Bakırın parlaklığını korumak için ketçap veya salça sürülerek sürekli cilalanmalı; Hafif domates asidi, metali zayıflatan ve orijinal parlaklığına geri getiren her türlü oksidasyonu giderir ve bazıları bakır bir sürahide kaynayan suyun suyun tadı biraz metalik hale getirerek çayın kalitesini etkilediğinden şikayet eder , ancak bu kişisel olabilir. tadı veya birkaç durumda.
 • Paslanmaz çelik veya paslanmaz çelik testiler: Son yıllarda oldukça yaygın; Az bakım gerektirirler, iç ve dış temizliği kolaydır, sağlam ve dayanıklıdırlar, makul fiyatlıdırlar ve iyi bir süre dayanırlar, ancak ısıtma açısından biraz yavaştırlar, buna rağmen suyu eşit olarak ısıtırlar ve tadını etkilemezler. .
 • Emaye Sürahiler: Paslanmaz çelikten imal edilmiş olup, klasik bir görünüm, çekici bir dokunuş ve kolay temizlenmelerini sağlayan emaye kaplıdır. Marka ve modele bağlı olarak çeşitli renk ve desenlerde bu tipler mevcuttur.
 • Sarısı çaydanlık: Kaynattıktan sonra suyu unutma ihtimali olmadığı için özellikle büyük aileler için her zaman kullanıma uygundur.
 • Elektrikli su ısıtıcıları : Bu sürahi suyu hızlı bir şekilde ısıtır ve kaynadığında kapanır ve bazıları beyaz veya yeşil çay gibi bazı çay türlerini doğru bir şekilde yapmak için belirli bir sıcaklığa ulaşma zamanını bilmeyi sağlayan sıcaklık sensörleri içerir. türleri su kaynama noktasına gelmeden çok önce hazırlanır, elektrik tüketmemesi ve tasarruf etmesi ile karakterize edilir. Soğuğa ve ısıya dayanıklı dış tutamağa sahip olduğu için güvenlidir ve bazı ucuz türlere dikkat etmekte fayda vardır. plastik, çünkü su ve çay plastik bir tat verebilir ve çoğu durumda su kaynatıldıktan sonra unutulur çünkü çayın bittiğine dair güçlü bir uyarı yoktur.
 • Seramik Sürahi: Bu ev için büyüleyici bir ektir ve çok çeşitli şekil ve renklerde mevcuttur.

Yukarıdakilerden, en iyi çaydanlık tipinin, çay tarzına, zamanına ve bütçesine bağlı olarak kişiden kişiye değiştiği sonucu çıkar, bu nedenle belirli bir tip en iyisi değildir.

Bir çaydanlık seçmenin temelleri

Uygun bir çaydanlık satın almak herkesin hedefidir, çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir ürün yelpazesi vardır ve bunları karşılamak için uygun bir çaydanlık seçmek için özel ihtiyaçları anlamak önemlidir.Bir çaydanlık satın almadan önce göz önünde bulundurabileceğiniz bazı faktörler şunlardır:  Hacim %0 

 • paslanmaz çelik bir sürahi seçin; Diğer sürahi çeşitlerine göre daha uzun ömürlüdür, iyi dizayn edilmiştir ve temizlenmesi kolaydır.
 • franchise kolayca döküm; İyi bir sürahi, içeriğinin kolayca dökülmesini sağlar, kullanımı rahat olmalıdır ve ağzı, optimum sıvı akışı sağlamak için yüksek düzeyde kontrole izin verir.
 • uygun maliyet; Sürahiler farklı fiyatlarda bulunur, ancak en ucuzunu satın almak onu tamir etmek için daha fazla paraya mal olabilir.Kaliteli bir sürahi çoğu zaman gerekmeyeceğinden, uzun süre kullanılabilecek makul fiyatlı bir sürahi satın almanız önerilir. tamir edilmek.
 • İyi bir sürahinin en önemli özelliklerinden biri olan pas direnci.
 • su ısıtma hızı; Bu tip sürahiler, verimlilik ve düşük enerji faturaları ile karakterize edilir.
 • uygun kapasite; Hazırlanacak çay miktarı, özellikle tek seferde çok miktarda suyun kaynatılmasına imkan veren büyük bir hacme ihtiyaç duyulduğunda, sürahi alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir.
 • Gaz kullanılıyorsa elektrikli sürahilerden birinin satın alınması tavsiye edildiğinden evsel bir ısı kaynağı için uygundur ve bir pişirme kaynağı olarak elektrik kullanmak istiyorsanız bir elektrikli su ısıtıcısı satın almak daha uygundur.
 • Güvenli tutamağın mevcudiyeti; Çaydanlık dokunulamayacak kadar sıcak olduğu için, ekstra bir kenar ekleyen ve çaydanlığa hafif bir zarafet dokunuşu veren , genellikle ahşap , plastik veya silikondan yapılmış, ısıya dayanıklı bir tutamağa sahip bir model seçin .
 • Düdüğün varlığı, bazı çaydanlıkların, sıvının sıcaklığıyla kademeli olarak artan ıslık içerdiği bilindiği için, bu ses çay içen kişinin kulaklarına müzik gibi geldiği için; Çünkü bu sadece çayı dökmeye ve içmeye hazır olduğu anlamına gelir.

Cam çaydanlığın avantajları ve dezavantajları

Camdan yapılmış çaydanlığın özellikleri arasında :

 • Şeffaf çaydanlık çekici ve zarif bir görünüme sahiptir.
 • Cam kimyasal içermediği için çayın tadını ve rengini korur, bu nedenle çayın hazırlanması sırasında herhangi bir kimyasal reaksiyon olmaz.
 • Camın daha yüksek sıcaklıklarda çatlama olasılığı daha düşüktür; Dayanıklı, kırılmaya karşı dayanıklı bir camdır.
 • Kapağı kaldırmak zorunda kalmadan demleme işlemi sırasında çayı izlemek kolaydır.
 •  pürüzsüz bir yüzeye sahip pürüzsüz bir malzeme olduğundan , demliğin temizlenmesi kolaydır, temizlik sırasında çok az su gerekir.
 • Cam demlikte suyun kaynaması hızlıdır.


Cam çaydanlığın birçok avantajına rağmen bazı dezavantajları da vardır  .

 • Cam zayıf bir ısı iletkenidir, bu nedenle ısıyı uzun süre tutmaz.
 • Cam çaydanlıklar katı maddelerin karışımından yapılmış olmasına rağmen, tamamen onlar için düşerse onlar bile kırmak olmaz garanti edilmemektedir zemin .
 • Cam çaydanlıklar çayın tadını ve aromasını etkilemeden çabuk lekelenir.
 • Cam, tutamağın yalıtım özelliklerine sahip olmadan tamamen ısıya maruz kaldı.

çaydanlık nasıl temizlenir

Sürahinin dışını temizlemek kolaydır, ancak zorluk içeriden temizlemektir, çünkü küçük bir açıklığı vardır, ancak aşağıdaki yöntemi kullanarak sterilize edilmiş ve temiz bir sürahi elde edeceğiz :

 • Bir miktar suyu limon suyu veya beyaz sirke ile karıştırın; Bir temizleme solüsyonu oluşturmak için.
 • Çaydanlık içine çözüm dökün, ardından getirmek bir raddeye.
 • Sürahiyi ısıdan çıkarın ve iki saat bekletin.
 • Çözelti sürahiden boşaltılır ve tekrar temiz su ile doldurulur, sonra tekrar ateşin üzerine çıkarılır ve kaynatılır; Kalan sirke veya limon kokusu gidene kadar ve gerekirse işlem tekrarlanır.

Çaydanlık bakımı

Yapabileceğiniz bazı basit adımlar; Demliği kullandıktan sonra saklamak için :

 • Sabun kullanmamaya dikkat ederek demliği sıcak suyla durulayın.
 • Çaydanlığı henüz sıcakken doğrudan dışarıdan silin.
 • Demliği temizlemek için yumuşak bir bez kullanın ve süngerle silmekten kaçının .
 • Demliğin içini kapağı kuru olarak bırakın.
 • Sürahide uzun süre sıcak su veya çay bırakmaktan kaçının; Ölçek ve lekelerin görünümünü önlemek için.
 • Demliğin içinin ve dışının tamamen kuru olduğundan emin olun ve kapağı ondan ayrı tutun.

Çay ve çaydanlığın ortaya çıkış tarihi

Eski Çin askerleri ve gezginleri, safsızlıkları gidermek ve ona bir tat vermek için suyu kaynatırlardı. Kaynayan suya yeşil çay yaprakları eklemenin ona harika bir lezzet vereceğini tesadüfen keşfettiler ve sonra Avrupa’da su kaynatıp buğday eklemek için ortaya çıktılar. tahıllar, daha sonra Kuzey Amerika kovboylar kahve yapmak için., o zaman testiler bakır gibi hızlı ısıtma malzemelerden yapılmış olarak bir çaydanlık kullanılan ve Çin daha sonra ısıtıcılar, çay bardak ve imalatında porselen kullanılan mutfak eşyaları ve O zamandan beri çaydanlık vazgeçilmez bir mutfak aleti haline geldi ve tirajı bolca yayıldı, ardından MÖ 3500 ile 2000 yılları arasında bronz testiler ortaya çıktı. Mezopotamya’da on dokuzuncu yüzyılda demir testiler yapıldı, ardından yavaş yavaş diğer türleri ortaya 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir