Cum. Eki 22nd, 2021

GÜLLERİ: ÇEŞİTLERİ, AÇIKLAMALARI, FOTOĞRAFLARI

Bu gül grubu hakkında ne söyleyebilirsiniz? Tabii ki onları bu çiçeklerin diğer türlerinden ayıran şey çalılarının şeklidir. Daha doğrusu, bir çalı değil, yer yer 17 m uzunluğa ulaşabilen tırmanma sürgünleri (Çin Rosa gigantea). en güzel çiçek kırmızı gül buketi resmi demeti sevgiliye gul resimleri Çoğu daha mütevazı parametrelere sahiptir. Bu, yazlık evlerinde çiçek açan tırmanma güllerinin çeşitleri arasındaki ilk ve ana farktır.

Anavatanları Asya’dır (güneydoğu kısmı). Bu tırmanma çiçeklerinin ilk anıları, eski zamanlarda tüm bu güllerin tek kelimeyle çağrıldığı Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de kaydedildi – Vihura. Her mevsim çiçek açan modern tırmanma gül çeşitlerinin ortaya çıkmasının temeli olarak kabul edilirler. Hemen hemen tüm bitkilerin gövdeleri ya sarkar ya da uzar. Kendilerine özel dikkat gerektirirler. En güzel gül resmi çeşitleri 

Sarmaşık güller 7 alt gruba ayrılır:

1. Tırmanma

Kıvırcık sürgünler, iddiaların karakteristik ve ana özelliğidir. Diğer büyük çiçekli çalı gruplarından gelen tomurcuk mutasyonlarının bir sonucu olarak ebeveyn çeşitleri temelinde oluşturulurlar, bir bahçe grubu belirlenirken bunlara sadece önek Сl eklenir. Örneğin, grandiflora (СlGr), çay-melez (СlHT), Floribunda (СlF). Klaimingler yetiştirildiğinde, şekil, aroma ve renk etkilenmeden kalır (bunlar ana çeşitlerdekiyle aynıdır).

Bütün yaz çiçek açan en iyi tırmanma gül çeşitleri:

 • Barış (yetiştiriciler buna Gloriya Günü diyor). Bu en yaygın çeşit türüdür ve çoğunlukla yazlık evlerde ve özel bahçelerde bulunur. Konumlandırılmış (CIHT).
 • Ena Harkness (Ena Harkness). En iyi kliminglerden biri. Bahçe Hibrit Çay Grubu (ClHT). Mayıs ayında başlayarak tüm yaz boyunca iyi çiçek açar. Bahçıvanlar için mükemmel bir seçim. Kirmizi güller resimleri en iyi
 • İmparatorluk chrysler (Krisler İmparatorluk). ClHT bahçe grubuna aittir (bu tırmanma çeşidinin ebeveyni chaigo-melez güllerdir).
 • Jules Gravereaux mme (Ben Graveriks Jules). Çok güzel klaiming çiçekler. Grup (ClHT) olarak sınıflandırılmalıdır.
 • Çifte Lokum (Çifte Lokum). Bahçıvanlık grubu (CIHT). Kıvırcık özellikleri ile sıradışı ve ayırt edici.

2. Rambler

Bu alt grup, tüm yaz boyunca açan en tırmanıcı gülleri birleştirir. Kışa dayanıklı çeşitler genellikle yaz sakinleri ve bahçıvanlar tarafından evlerini veya mimari unsurları dekore etmek, belirli bir alanı ve diğer amaçları vurgulamak için seçilir. Serserileri diğer gruplardan ayıran karakteristik özellikler, küçük, bol çiçek açan çiçeklerdir. Büyük çiçek salkımlarının kirpiklerinin arkasında, neredeyse hiç yeşil yaprak görünmez. Aromaya gelince, ya zayıf bir şekilde ifade edilir ya da tamamen yok olabilir.Multiflora ve vishuran alt türleri ile ilgili olarak, avcıların hibrit olduğu belirtilmelidir. Bienal bitkilere aittirler. İlk yıl, çok sayıda sıfır sürgün oluşur ve ikinci yılda yan sürgünler filizlenerek büyük bir tırmanma çalısı oluşturur.

Bu alt türlerden, avcılar karakteristik özellikler aldı – 15 metre uzunluğa ulaşan esnek ve ince sürgünler, kemerli bir şekilde büyüyor. Geçen yılki sürgünlerde çiçekler göründüğünden, kış için başıboşların tabanının örtülmesi tavsiye edilir.

Ramblera alt grubundan en iyi tırmanma gülleri (kışa dayanıklı çeşitler):

 • Perkins dorothy (Dorothy Perkins). Küçük, hafif koyu kırmızı çiçekleri olan çekici çalılar.
 • Dorothy Süper (Süper Dorothy). Tomurcukların zengin, koyu pembe bir renk tonuna sahip olduğu geliştirilmiş bir versiyon.
 • Perpetue Felicite (Felisayt Perpetua). Bir başka mükemmel Fransız damızlık avcısı çeşidi.
 • Excelsa (Excelsa). Çeşitliliğin temeli, Vishurana grubunun bitkileridir. Gelişmiş bir yapıya sahip kırmızı-kırmızı küçük çiçekler, hafif bir aromaya sahiptir ve tarif edilemez bir güzellik yaratır.
 • Ernst Dechant (Ernst Dechant), Beyaz Dorothy, Beyaz Dorothy Perkins. Bunlar birbirine çok benzeyen beyaz gül çeşitleridir. Onları ayırt etmek neredeyse imkansızdır.
 • Fragezeichen (Fragezeyhen). Yarı-çift lavanta-kızıl çiçekli güller.
 • Kızıl Duş (Crimson Shover). Zengin kırmızı tomurcukları var.
 • Veilchenblau (Wenchenblau). Hoş bir aroması olan çok güzel çiçekler. Genellikle lavanta-lavanta bulutu olarak adlandırılan güzel bir çalı oluşur.
 • Wartburg (Wartburg). Sözde park gül çeşitlerine aittirler. Çok güzel ve renkli gül tomurcukları var.

3. Lambert

Bu çiçeklerin çok ilginç bir tarihi var. Hemen, 1889’da ilk çeşitlerin (Rheingold ve Moselblümchen) acemi yetiştirici Peter Lambert tarafından yetiştirildiği Almanya’dan geldiklerine dikkat edilmelidir. Böylece aile işine devam etti ve ortaya çıktığı gibi hayatının geri kalanını buna adadı. İlk çiçek türleri çok popüler değildi. Ancak Lambert’in bir sonraki beyni, çiçek yetiştiricileri arasında büyük bir sıçrama yaptı. Çeşitliliğe Kaiserin Auguste Viktoria (İmparatoriçe Augusta Victoria) adı verildi. O andan itibaren, dünya çapında bir üne sahip saygın bir yetiştirici oldu. Koleksiyonunda yaklaşık 100 farklı tırmanma gülü var. Bazılarının açıklaması aşağıda bulunabilir.

P. Lambert’in serisinden en iyi tırmanma gül çeşitleri:

4 Kordesa

Yaz sakinleri ve bahçıvanlar arasında, bu tırmanma gülleri (çeşitlere ve fotoğraflara bakın) yaz sakinleri arasında oldukça popülerdir. Ticari olarak yetiştirilmezler, ancak tohum veya fide satın almak veya satın almak hiç sorun değil. Cordes (Kordersii) çiçeklerinin temeli, Vishurana grubundan melez çeşitlerin ve Max Graf adlı kırışık bir gülün melezidir. Bu güzel bitkilerin sürgünlerinin uzunluğu 2,5 m’yi geçmez, yeşil renk tonunun parlak, hafif vuran bir yüzeyine sahip yapraklar sağlam gövdelerinde büyür. Dalları bolca kaplayan, aralarında küçük tomurcuklu küçük çiçek salkımları oluşur. Cordes güllerinin avantajı dona dayanıklılık, sürekli çiçeklenme ve birçok rahatsızlığa karşı dirençtir.

Kordess tırmanma güllerinin en iyileri (sürekli çiçeklenme çeşitleri):

 5. Bankalar

1796’da, bu olağanüstü çiçeğin filizleri, bir İskoçyalı olan Robert Drummond tarafından Çin’den İngiltere’ye getirildi. Çeşitliliği yetiştirmek için yapılan gayretli girişimlere rağmen, Britanya’nın serin iklimi kesinlikle bitkiye uymuyordu. Sonuç olarak bu renkler bir süreliğine unutuldu. Yirminci yüzyılın başlarında, İngiltere’nin güneydoğusundaki bir çiçekçi J. Banks, Asya gülünü canlandırmaya çalıştı ve başarılı oldu. Bitkisine kızı Dorothea Banks’in adını verdi. O zamandan beri, birçok çiçek yetiştiricisi aktif olarak yetiştirmeye başladı.

Bankaların tırmanma gülünün sürgünleri 6 m uzunluğa ulaşabilir, belirgin bir aroması olan türleri vardır ve hiç kokmayan türleri vardır. Yarı-çift çiçek yaprakları, ton kombinasyonlarına (beyaz ve sarı) sahiptir, ayrıca kesinlikle beyaz veya sarı olabilirler. Bu onların özelliği. Tomurcuklar yumurta şeklindedir. Yapraklar uçlarda hafifçe yuvarlanır. Bu tür, yaprak dökmeyen bir özelliğe sahiptir. Parlak yaprakları kışın bile parçalanmaz. Banka gülleri yılda sadece bir kez çiçek açar.

Bankaların en iyi tırmanma gülleri çeşitleri:

6. Vişurana

Bu tırmanma güzellikleri alt grubu, çeşitli alt türler (Vishurana, Vihuriana, Vihura) temelinde oluşturulan bitkileri içerir. Bunlar kıvırcık özelliklere sahip melez çeşitlerdir. Sapların uzunluğu 15 m’ye ulaşabilir, çok termofilik ve nemi seven bir bitkidir. Kış için tabanın örtülmesi tavsiye edilir.

Tırmanma gülü Vishurana’nın tomurcukları küçüktür, ancak sürgünleri bol miktarda kaplar. Yapraklar parlak bir yüzeye sahiptir. Aroma zayıf veya tamamen yok. Çiçekler büyük çiçek salkımları oluşturur. Çiçeklenme süresi 6 haftaya kadar sürebilir. Genellikle yazın ilk yarısında çiçek açarlar.

Vishurana’nın en iyi tırmanma gül çeşitleri:

7. Çoklu flora

Bu gül alt grubunun anavatanı Doğu Asya’dır. Çoğu doğal ortamında Çin, Japonya, Kore’de yetişir. Yetiştiriciler filizlerini tırmanma gül çeşitleri geliştirmek için kullanmaya başlayana kadar başlangıçta vahşiydi. Güçlü bir kök sistemine sahiptir. Ana ortamı kayalık arazidir. Araştırmacılar, uzun sürgünlerini deniz seviyesinden 500-2000 m yükseklikte fark ettiler. Sapların uzunluğu 3 m’yi geçmez, güçlü sıfır sürgünlerde sert kahverengi veya kırmızı-yeşil bir kabuk oluşur. Çiçekler kokusuzdur, ancak çok hızlı çiçek açar. Dikkat çekici bir özellik, çiçek açtıktan sonra bu alt grubun bitkilerine çok çekici bir görünüm ve şekil veren parlak kırmızı meyvelerin oluşumudur. Avrupa’da ilk kez, çeşitlilik 1868’de ortaya çıktı. Resmi olarak 1952’de sınıflandırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir