Çar. Eki 20th, 2021

Burada, uygulayacağımız herhangi bir balık avı türü için doğru olta seçiminin öneminden bahsetmek, açıkçası saçmadır. olta kamışı tavsiyesi , spin kamış tavsiye , olta takımı tavsiye , surf kamış tavsiyesi , spin olta takımı tavsiyesi , hassas tekne kamışı tavsiyesi , sazan kamışı tavsiye , tekne kamışı tavsiyesi , lrf kamış önerisi,

Doğru çubuk nasıl seçilir

Olta , balıkçılığın başlangıcı ve sonu , spor balıkçısının onsuz hiçbir şey olmadığı ana unsur.
Balıkçılık tarihi boyunca, her zaman daha fazla ve daha iyi fayda sağlamak amacıyla oluşturulmuş birçok olta çeşidi olmuştur. Malzemeler, stoklar, uzunluklar … günümüzde teklif o kadar geniş ki, herkesin kaybolmasına neden oluyor.Hangi
çubuğun benim için doğru olduğunu nasıl bilebilirim? Dikkate alınması gereken pek çok şey var… Bu yazımızda, çubuk satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları analiz ederek, genel bir piyasa turu yapmaya çalışıyoruz.
Tabii ki, nihai seçim, gerçekleştirilecek belirli balık avlama türüyle ve her birinin zevkleri ve ekonomik olanaklarıyla ilgili diğer birçok hususa bağlı olacaktır. En İyi foto kapan tavsiye ipuçları
Ve tabii ki alışverişinizi yaptığınız işletmeye sormaktan asla bıkmamalısınız; hata yapmadığımızı bilmenin en kesin yoludur.

Uzunluk

Çubuğun boyutu veya uzunluğu, dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biridir. İyi bir tavsiye, her zaman, uzunluğu büyük bir rahatlıkla manevra yapmamıza ve olta takımını veya yemi fırlatmamıza izin veren bir çubuk seçmektir.
Bizim dışımızda bir olta ile hem büyüğe hem de küçüğe balık tutmaktan daha kötü bir şey yoktur, çünkü şüphesiz elde edeceğimiz tek şey sonuç alamayacak yanlış atışlar olacaktır.
Boyut seçerken, dar alanlarda balık avlamak için kısa bir kamışın çok iyi çalıştığını, uzun mesafeli atışlar için uzun bir kamışın gerekli olduğunu unutmamalısınız. Mevcut eğilim, mevcut üretim malzemeleri sayesinde geçmişte kullanılan kalın ve uzun çubuklar kadar güçlü ve güçlü olan daha kısa ve daha ince çubuklara yöneliktir.

Dayanıklılık

Direnç terimi ile çubuğun balığa karşı mücadeleye direnme kabiliyetini kastediyoruz .
Dikkate almamız gereken ilk şey, bir çubuk, bir bölüm, iki, üç veya teleskopik olup olmadığına bakılmaksızın, kullanılacak ağırlığı atmak için yeterli dirence sahip olması gerektiğidir.
Ancak, bir çubuk seçerken, en güçlünün en iyisi olduğunu düşünme hatasına düşmemeliyiz. Bir kamışın direnci, kaliteyi gösteren bir özellik değil, elementin bir durumudur; Başka bir deyişle, kamış sadece ne için yapıldığına direnmelidir, olmasaydı yapmazdı.
Çubuğun direncine bağlı olarak aşağıdaki sınıflandırmayı yapabiliriz:

 • Ultra hafif.
 • Işık
 • Tayt.
 • Ağır
 • Ultra ağır.

Elbette kamışın direnci ne kadar hafif olursa küçük balıklar için de geçerli olduğu anlamına gelecektir ki bu da direnci artırdıkça artacaktır.
Balık tutmaya çalıştığımız tür için uygun olmayan bir direnç seçmek, oltanın bize dövüş sırasında balığın ilettiği hisleri vermesini (veya yanlış yapmasını) engelleyerek, avlanma eylemini zorlaştıracaktır.

Bir kamış hatırası

Bir kamışın doğal şekli düzdür; ancak balık tutma eylemi sürekli bir esnemeyi varsayar. Eh, esnediğinde, kamış uygulanan kuvvete eşit, ancak ters yönde bir direnç, yani bir tepki sunar.
Önceki durumuna dönme hızı, yaygın olarak reed reaksiyonu veya “bellek” olarak adlandırılan şeydir.
Olta, balıkçının balık tutma hissini kaybetmemesi, yeterli dökümü yapabilmesi veya gerekirse parçayı çivilemesi için doğru tepkiye veya hafızaya sahip olmalıdır.

Aksiyon

Döküm sırasında çubuğun maruz kalabileceği maksimum ağırlık. Gram olarak, genellikle çubuğun sorunsuz desteklediği ağırlık aralığını gösteren iki sayı ile ifade edilir.
Aslında, her olta, ulaşabileceği bükülme seviyesinin ve dayanabileceği çabanın sınırının belirlendiği belirli bir balık tutma türü için tasarlanmıştır.
Bu anlamda, oyuncu kadrosunda üç an var:

 • Kritik bölge: Çubuğun ucunun en büyük yüke maruz kaldığı, direncinin üstesinden gelebildiği ve kolayca kırıldığı an.
 • Mukavemet bölgesi: Çubuk için en büyük çabayı gösterebileceği ve doğru şekilde kullanılacağı en uygun pozisyon.
 • Gerginlik bölgesi: makara ve misinanın en büyük gerilim altında olduğu konum.

Bildiğimiz gibi, çubuk dökülürken esner; Eh, bu bükülme farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Eğrinin şekline göre çubuklar şu şekilde sınıflandırılır:

 • Hızlı hareket veya uç çubuklar: uçta bükülme eğiliminde oldukları için bu şekilde adlandırılmıştır. Daha büyük bir balık tutma hissi sağlarlar ancak uzun atışlar yaparken daha az etkilidirler.
 • Orta hareketli çubuklar: çubuğun ortasından bükün. İyi bir balık tutma hissi verirler ve orta atışlar için uygundurlar.
 • Yavaş veya tam hareketli çubuklar: tüm uzunlukları boyunca bükün. Uzun dökümler için en uygun olanlardır.

Malzeme

Elbette kamışın tüm özellikleri yapıldığı malzeme ile ilgilidir.
Şu anda pazar, bize sunduğu çok sayıda malzeme ile bizi doyuruyor:

 • Doğal.
 • Fiberglas (katı veya içi boş).
 • Karbon fiber veya Grafit.
 • Kevlar: Çok güçlü ve aynı zamanda çok hafif reçine, yeleklerde ve araç zırhlarında kullanılan ve şu anda olta imalatında kullanılmaya başlanan, yüksek fiyatı kullanımının çok yaygın olmadığı anlamına gelse de.
 • Kompozit: fiberglas, grafit, Kevlar veya diğer malzemelerin karışımı.

Olta takımı tavsiye

Bunlar tabiri caizse en yaygın olanlarıdır, ancak piyasada daha az bulunan başkaları da vardır. Gerçekten de her gün üreticilerin en iyi faydaları sunan yeni malzemeler yaratmak için nasıl araştırma yaptığını görebiliyoruz. Ana amaç, çubuğun mümkün olan en büyük reaksiyona, yani doğal düz durumuna geri dönmek için en yüksek hıza sahip olmasıdır.
Bu nedenle, doğal kamışlar, maliyetleri rekabetçi olmadığı için, esas olarak ihtiyaç duydukları bakım nedeniyle pratik olarak kullanılmamaktadır. İkincisi, ekimden başlayıp sonunda onu bir oltaya dönüştüren, işlenmesi için gerekli olan zanaat sürecinden kaynaklanmaktadır. Ancak farklı aksiyon kesimleri ve iyi bir reaksiyon ile mükemmel taraklar elde edilebilir. Aslında sinek avcılığında en prestijli fabrikalardan bazıları bugün bile doğal kamış ürünlerini sunmaya devam ediyor. Biz her zaman içi boş doğal kamıştan (bambu, tacuara) söz ederiz; Katı olanlar, özellikle deniz balıkçılığının çeşitli türlerinde düşük maliyetli bir seçenek olmuştur, ancak darbelere karşı dayanıklılıkları dışında teknik açıdan herhangi bir avantaj sağlamazlar. Aynısı altıgen ahşap bastonlarda da olur.
Tüm malzemelerle yukarıda belirtilen üç tür eylem gerçekleştirilebilir.
Kuşkusuz, 1960’larda fiberglas çubukların ortaya çıkışı, şimdiye kadarki en büyük yeniliklerden biriydi. Önce katı olanlar ortaya çıktı, ardından daha düşük ağırlıkları sayesinde nihayetinde piyasada devrim yaratan içi boş olanlar geldi.

Bu malzemede vurgulanması gereken bir şey varsa, o da bakıma pek ihtiyaç duymamasıdır. Ayrıca düşük ağırlıkları, büyük tepkileri ve olağanüstü dirençleri ve esneklikleri, günümüzde çok çeşitli modeller ve düşük maliyetle birlikte fiberglas çubukları, pazara girer girmez satışların ilk sıralarında konumlandırıyor. .
Ancak bugün fiberglas, başka bir malzeme olan grafit çubuklar tarafından geçildi. Maliyetleri daha yüksek olmasına rağmen, daha büyük bir reaksiyona ve daha düşük bir ağırlığa (kevlar gibi) sahiptirler. Onlara karşı, fiberglastan daha fazla şoklara karşı kırılgan olduklarını iddia edenler var, bu da grafitin bir elektrik iletkeni olduğu gerçeğine eklenmeli, bu da elektrik çarpması günlerinde kullanım riski anlamına gelir (ne yazık ki hepimiz kazaları biliyoruz) balıkçıların başına gelen bu türden).
Ayrıca, mevcut olan farklı malzemelerin tüm faydalarını bir araya getirme, ağırlık, reaksiyon ve maliyeti birleştirme meselesi olan “kompozit çubuklar” da vardır.

sazan kamışı tavsiye

Aşağıda, farklı malzemelerin niteliklerinin değerlendirildiği genel bir tablo oluşturuyoruz:

REAKSİYONAĞIRLIK / DİRENÇ ORANIŞOK DİRENCİKALİTE / FİYAT ORANI
içi boş FiberglasDüzenliDüzenliDüzenliDüzenli
Katı FiberglasDüzenliDüzenliÇok iyiDüzenli
GrafitÇok iyiÇok iyiDüzenliÇok iyi
kompozitİyiİyiDüzenliİyi

Ağırlık

Fiziksel kapasitemizi asla aşmaması gerektiğini göz önünde bulundurarak, kamışımızı seçerken dikkate almamız gereken temel noktalardan bir diğeridir . Uzun saatler geçireceğimizi aklınızdan çıkarmayın? çubuk, ama sadece bu değil, aynı zamanda her atışta gerçek bir fiziksel çaba göstermemiz gerekecek; Çubuğun ağırlığı aşırı ise kesinlikle pişman olacağız.
Her durumda, olta balıkçının uygun gördüğü ağırlığa sahip olmalıdır, çünkü çakmak her zaman daha iyi değildir, çeşitli kıyı balıkçılığı ekipmanlarıyla uzun atışlar yapılması gerektiğinde, oltaların daha ağır olduğunu unutmamalıyız. daha yüksek performansa sahip olmak; Ağırlık, oltanın diğer birçok özelliği gibi, yapacağımız balık avının türüne bağlı olarak seçilmelidir.

Silahlı

Çubuk, iplik rondelasının konumu ve tipi, uygun tutamak vb. açısından doğru bir montaja sahip olmalıdır. Oltanın kılavuzları, halkaları veya kılavuz halkaları, oltayı yönlendirmek için bir cihaz olan ve aynı zamanda sürtünme, sertlik sunmayacak şekilde tasarlanmış ve aynı zamanda hafif ve daha fazla ağırlık katmayan kamışın önemli bir yönüdür. Çubuk.
Gerçekten de halkalar, çubuğun hassasiyetini korumalı, ipliğin bükülmesini engellemeli, atış mesafelerinin daha fazla olmasına yardımcı olmalı ve çubuğun dengesini sağlamalıdır.

Üstesinden gelmek

Çubuğun temel unsurlarından bir diğeri de sapıdır, çünkü duyuların çubuğun ucundan balıkçının eline geçmesine izin verecek olan, bir dizi duyum elde etmek için gerekli olan bir dizi duyumdur. sonuçlar. istenen.
Bir sapın karşılaması gereken bir dizi özelliği vurgulamamız gerekseydi, aşağıdakilerden bahsederdik:

 • İşlevsellik: yani, kabzanın olta balıkçısına çubuğu tutması için yeterli desteği sağlama yeteneği.
  İşlevsel bir kavrama, olta balıkçısının elinden ve kolundan çubuğa ve misinaya daha iyi enerji aktarımı sağlar.
 • Ergonomi: olta balıkçısının oltayı rahat ve verimli bir şekilde tutmasını sağlayan ve çabayı en aza indiren kalite. Bir çubuk, insanların standart ölçülerinin yanı sıra, çubuğun sayısı ve gücü ile eşleşen bir boyut ve şekilde bir sap ile donatılmalıdır. İyi tasarlanmış bir kavrama, daha iyi performans ve daha az yorgunluk sağlar.
 • Kalite: esas olarak, dayanıklılığın, iletilen duyumların, ağırlığın vb. bağlı olacağı, yapıldığı malzemenin türüne bağlıdır.

surf kamış tavsiyesi

Geleneksel olarak kullanılan malzeme, kalitesini gösteren farklı “sınıflarda” pazarlanan mantardır.
Günümüzde en çok kullanılan malzemelerden biri de sözde EVA Köpüğüdür. (Etilen Vinil Asetat). Her türlü kulp yapımına uygun özelliklere sahip sentetik bir malzemedir. Malzemenin yoğunluğuna, direncine ve diğer özelliklerine göre verilen sıkıştırma indeksi, esas olarak orta sayıdaki fiberglas çubuklar için olsa da, özellikle orta ve düşük fiyatlı çubuklar için saplarda yer bulmuştur. .
Mantara kıyasla tek bir dezavantajı vardır: biraz daha ağırdır.

Kısacası piyasada her biri farklı ağırlık, uzunluk, hareket sunan çok çeşitli modeller bulabileceğini söyleyeceğiz… Doğru seçim, tüm bu unsurların bir araya gelmesinden, tüm özelliklere sahip olan çubuğu bulmamızdan geçer… ve elbette bütçemize uygun.

One thought on “Doğru olta kamışı önerileri ve modelleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir