Çizgi film nasıl yapılır?


BİR ÇİZGİ FİLM NASIL YAPILIR: FİKİRDEN UYGULAMAYA

Elbette, sayfaları çevirirken hareket eden bir defterin kenar boşluklarına da bir karakter çizmeye çalıştınız. Çocukken sihir gibi görünüyordu, değil mi? Modern teknoloji, aynı sadelikle daha ciddi animasyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Doğaçlama araçları kullanarak, deneyim veya özel eğitim almadan kendi çizgi filminizi çekebilirsiniz. Makaleyi okuyun ve en erişilebilir araçları kullanarak bir çizgi film yapmayı öğreneceksiniz – bir kamera, basit bir video düzenleyici ve hayal gücü.

İÇERİK:

 • Canlı resimlerden 3D dünyalara
 • Karikatürde çalışmanın 3 ana aşaması
 • ✔ Fikir
 • ✔ Enkarnasyon
 • ✔ Kurulum

CANLI RESİMLERDEN 3D DÜNYALARA

Timsah Gena ve Cheburashka, Matroskin ve Sharik, Hare ve Wolf, Timon ve Pumbaa – en sevdiğimiz çizgi film karakterleriyle büyüdük ve çizilen karakterlerin ekranda nasıl canlandığını neredeyse hiç düşünmedik. Yetişkinler olarak bile, renkli çekimlerin ardında ne iş olduğunu tam olarak anlamıyoruz.Her şey Disney’in dünyaya Mickey Mouse ve Soyuzmultfilm’i – Barmaley ve Aibolit hakkında hikayeler – sunmadan çok önce “hareketli” resimlerle başladı. Kare kare animasyon teknolojisi, 19. yüzyılın ikinci yarısında zaten kullanılmaya başlandı. Bilim adamları resimleri dönen bir diske yerleştirdi ve bir ayna sistemi ve bir fener kullanarak hareketli bir görüntüyü ekrana yansıttı. Bu cihaza fenakistiskop adı verildi.

Animasyonlu çizimleri görüntülemek için en eski cihazlardan biri

Yüzyılı aşkın bir tarih boyunca, dans eden resimler, klasik elle çizilmiş ve ekran animasyonundan, oyuncak bebeklerden ve hamuru figürlerden kserografiye ve son olarak 3D modellere kadar muazzam bir dönüşüm geçirdi. Modern çizgi filmler daha ayrıntılı ve daha karmaşık görünüyor, ancak animasyonun ana prensibi değişmedi, çizgi film hala bir dizi ardışık ana kare.

KARİKATÜRDE ÇALIŞMANIN 3 ANA AŞAMASI

Bilgisayar öncesi animasyon günlerinde, düzinelerce animatör klasik karikatürler üzerinde çalıştı, şablonları ve projektörleri, çizgi film makinelerini ve fotoğraf büyütücüleri birbirine bağladı. Artık çok sıradan bir bilgisayarda bir çizgi film oluşturabilirsiniz. Bir sihirbaz gibi hissetmek ve kendi animasyon filminizi yapmak istiyorsanız, talimatları izleyin.

★ FİKİR

Herhangi bir hikaye gibi bir çizgi film de bir fikirle başlar, bu yüzden önce ne anlatmak istediğinize karar verin. Ünlü bir hikayenin yeniden anlatılması veya ortaya çıkan bir hikaye gibi olabilir. Bütün destanları hedeflemeyin – kısa bir taslakla başlayın. Bir dakikalık animasyonlu bir klibin bile özenle hazırlanmış bir senaryo ve ideal olarak eksiksiz bir konsept planı gerektirdiğini unutmayın.

“Zootopia” karikatürü için karakter geliştirme ile orijinal konsept sanatı

Karikatürün türüne ve havasına karar verin. Çocuklar için neşeli bir resim veya yetişkinler için derin tonlara sahip lirik bir video olacak. Çizgi filmde olması gereken olayları listeleyin, ana karakterleri belirleyin (kendinizi 2-3 karakterle sınırlamak daha iyidir). Nasıl görünmeleri ve davranmaları gerektiğine karar verin. Konumların belirtileceği, karakterlerin kopyalarının yazılacağı ve olayları göstermek için yaklaşık planların ana hatlarıyla belirtildiği bir senaryo oluşturun – büyük, orta veya genel.

★ ENKARNASYON

En erişilebilir görünen animasyon türünü seçin. Çizebiliyorsanız, kalemler ve boyalar veya bir fare ve bir grafik tableti alın. Değilse, pes etmeyin! Eski güzel aplikeye dönmeye çalışın veya hamuru figürinler yapın, gerçekten isterseniz, çizgi filmdeki Kinder Surprise’dan eski oyuncakları, bebekleri veya hediyeleri bile çıkarabilirsiniz.

Hemen ardından renkli kartondan veya renkli kağıttan karakterler oluşturabilirsiniz.

Mümkünse, çizimleri taramak daha iyidir ve diğer tüm yöntemler için bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.

 • Renkli kağıttan ve doğaçlama araçlardan önceden süslemeler yapın. Kesit animasyonunda durduysanız, kağıt karakterleri kafa, gövde ve uzuvlar için ayrı ayrı parçalara ayırın. Böylece onları kolayca hareket ettirebilirsiniz.
 • Malzemelerinizi yerleştirebileceğiniz ve kameranızı kurabileceğiniz açık, iyi aydınlatılmış bir alan hazırlayın. İdeal olarak, bir tripod üzerine monte edilmelidir.
 • Karakterleri sorunsuzca hareket ettirin ve bir resim çekin, yeni bir hareket – yeni bir çerçeve.

★ MONTAJ

Çerçeveleri birbirine bağlamak ve onları hayatla doldurmak için çizgi film oluşturmak için bir programa ihtiyacınız var. Özellikle yeni başlayanlar ve amatörler için “Video MONTAJ” gibi basit editörler icat edildi. Resimleri birkaç dakika içinde animasyonlu bir filme yapıştırabilirsiniz. Editörü indirmeniz, bilgisayarınıza kurmanız ve 3 basit adımı uygulamanız yeterlidir .

1. Bir proje oluşturun ve resim ekleyin

Dosya tarayıcısında, resimlerin bulunduğu klasörü bulun. “Göster” satırında “Fotoğraf” öğesinin yanında bir onay işareti olduğundan emin olun . CTRL tuşunu basılı tutun, istediğiniz resimleri işaretleyin ve “Ekle” ye tıklayın . Resimleri slayt parçası üzerinde istediğiniz sırada düzenleyin.

Tüm karelerin eklenip eklenmediğini ve zaman çizelgesinde doğru yerleştirildiklerini dikkatlice kontrol edin.

2. Çerçeve süresini ayarlayın

Her anlık görüntünün varsayılan süresi 10 saniye olacaktır, ancak bir çizgi film için bu çok uzundur. “Düzenle” sekmesine gidin ve her kare için süreyi 1 saniyeye ayarlayın. Geçişler gerekli değildir, bu nedenle tüm slaytlar arasındaki kutularda süreyi 0 olarak ayarlayın.

Gerekirse, “Düzenle” sekmesindeki diğer seçenekleri kullanarak görüntüyü iyileştirebilirsiniz.

Numara 3. Film müziği ekle

“Müzik” sekmesinde projeye ses parçaları ekleyebilirsiniz. Bu bir fon müziği veya önceden hazırlamış olduğunuz bir ses kaydı olabilir. İndirilen dosyalar kesilebilir, daha yüksek veya daha sessiz olabilir.

Okları kullanarak parçaların çalma sırasını değiştirebilirsiniz.

Çizgi film neredeyse hazır – sadece istenen biçimde kaydetmek için kalır. Karmaşık eylemler ve özel terimler yok, birkaç dakika – ve kare kare çekimleriniz tam teşekküllü bir videoya dönüştü.

Yukarıdakiler, çizgi film yapımcısının fikirlerinizi tam olarak gerçekleştirmek için sunduğu olanakların sadece küçük bir kısmıdır. Aşağıda, çalışma sürecini kolaylaştıracak ve sonucu daha profesyonel hale getirecek birkaç VideoMONTGE özelliği daha bulacaksınız.

 • Chroma Key aracının yardımıyla karakterlerinizi dijital dünyalarda dolaşmaya gönderin, birkaç tıklamayla arka planı değiştirin veya çerçeveye yeni karakterler ekleyin;
 • Çizgi filmin atmosferini kontrol et! Video işleme programı , renk dengesi ayarlarını değiştirmenize, daha sulu ve parlak renkler eklemenize veya tersine “Eğriler” kullanarak renkleri kapatmanıza olanak tanır ;
 • Yazının görünümünü ve yerini kendiniz seçerken “Metin ve grafikler” seçeneğine başvurarak çerçeveye başlıklar veya alt yazılar ekleyin ;
 • Videoyu parlak açılış kredileriyle başlatın – bunu yapmak için uygun bölümde “Başlık Oluştur” u tıklayın ve slaydı karikatürünüzün tarzında tasarlayın;
 • Video çıkış parametrelerinde ince ayar yaparak kare hızını ayarlayabilir, fikre bağlı olarak animasyonu daha keskin veya pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.