Çar. Eki 20th, 2021

Çamaşır makinesinde kireç ve kötü koku nasıl giderilir

Birçok insan için çamaşır makinesindeki kireç, kir ve kokunun suçlusu sert sudur. Sert su, özellikle çamaşır makineleri olmak üzere, su kullanan tüm cihazlar için birden fazla soruna neden olabilir. Bazen suyun sert olup olmadığını belirlemek kolaydır, ancak çamaşır yıkarken bunu düşünmeyebilirsiniz ve muhtemelen bunun kıyafetleriniz için büyük bir fark yarattığını bile bilmiyorsunuzdur. Burada size bu kötü kokuyu nasıl gidereceğinizi ve çamaşır makinesini güzel kokması için nasıl temizleyeceğinizi anlatıyoruz. 

Çamaşır makinesindeki kötü kokuya elveda! Merhaba yumuşak havlular!

Sert su, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır ve daha fazlasını içerir ve bu da borularınızda ve cihazlarınızda kireç birikmesine neden olur. Kireç, cihazlarınızın ömrünü kısaltır. Sert suyunuz varsa, banyolarınızda, duşlarınızda, lavabolarınızda, tabaklarınızda, cam eşyalarınızda ve daha pek çok yerde sabun köpüğü oluştuğunu fark edeceksiniz. Giysileri yıkarken, giysilerinizde pas lekeleri, sarımsı beyazlar, donuk veya kirli renkler ve hatta dokunulamayacak kadar pürüzler olduğunu fark edeceksiniz. Beyazlarınızı daha beyaz, renklerinizi daha parlak tutmak ve yumuşacık havluların keyfini çıkarmak için evinize su yumuşatıcı takabilirsiniz. Bu aynı zamanda çamaşır makinesinin içindeki suyu ısıtmak için kullanılan elektrikli ısıtma elemanlarının pahalıya mal olacak hasarlarını da önleyecektir. Yumuşak su kullanarak,

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesindeki kötü kokuyu gidermek için temizlemeniz gerekir. Çamaşır makinesini sirke ve kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz, bu kireç ve kir birikimini giderecektir. Üstten yüklemeli yıkayıcılar için, yıkayıcıyı sıcak suyla en uzun döngüde, yıkayıcıda giysi yokken doldurun. Çamaşır makinenizin boyutuna göre 250 ml sirke ekleyin, kapağını kapatın ve makineyi birkaç dakika çalıştırın. Bu, çamaşır makinesindeki kötü kokunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Kapağı açın ve 30 gr kabartma tozu ekleyin, kapağı bir kez daha kapatın ve birkaç dakika daha çalışmasına izin verin. Bu adımı tamamladıktan ve tüm malzemeler birbirine karıştırıldıktan sonra kapağı açın ve su karışımını yaklaşık 30-60 dakika bekletin. Çamaşır makinenizin geri kalanını temizlemek için bir bez veya süngeri sirke ve kabartma tozuna batırabilirsiniz.

Önden yüklemeli yıkayıcılar için kabartma tozunu biraz suyla karıştırıp deterjan bölmesine ekleyin. Sirkeyi kazana dökün ve en yüksek ayarda bir yıkama döngüsü çalıştırın. Döngü tamamlandığında, kalıntıları silmek için bir bez veya sünger kullanın. Bu işlem, çamaşır makinesindeki kötü kokuyu gidermelidir.

Üstten ve önden yükleme için, kalan sirke ve kabartma tozundan kurtulmak için kıyafetsiz bir tam döngü daha çalıştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Bir çamaşır makinesini doğal bir kireç çözücü ile temizlemek, biriken kireci temizlemenin iyi bir yoludur ve bu, bir su yumuşatıcı taktıktan sonra daha fazla kireç oluşumunu önleyecektir 

Bir çamaşır makinesini nasıl temizlersiniz? 

Çamaşır makinenizin içini yıkamak için neye ihtiyacınız var?

 • beyaz şarap sirkesi
 • Çamaşır suyu
 • Sıcak su
 • Hidrojen peroksit
 • Bir bez

Çamaşır makinesinin tamburu nasıl temizlenir?

 1. Sirke sadece salatayı süslemek için kullanılmaz. Kokuları başka hiç kimsenin yapmadığı gibi emer ve sadece bu değil, aynı zamanda tüm bakterileri bir çırpıda öldürür. Bu nedenle, çamaşır makinenizi Buckingham Sarayı’ndan daha temiz hale getirmek için beyaz sirke en büyük müttefikiniz olabilir. 
 2. Çamaşır makinenizin deterjan bölmesine bir litre sirke ekleyin ve örneğin 60 derece gibi yüksek sıcaklıkta uzun bir yıkama döngüsü seçin, bakteri ve kötü kokulara veda edin.

Çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir?

 1. Çamaşır makinesi filtresi, pantolonunuzun cebinde bulunan ve boşaltmayı unuttuğunuz deterjan, tiftik ve diğer tanımlanamayan cisimlerin (Uçan) bulunduğu yerdir. Kanalizasyonu tıkamalarını önlemek için kolları sıvamalı ve filtreyi tamamen boşaltmalıyız.
 2. Temizlemek için ilk adım onu ​​bulmaktır. Bu genellikle çamaşır makinemizin tamburunun içinde bulunur. Ancak kapsamlı araştırmamıza başlamadan önce, bir çöplükten geçmek (bunun doğaçlama bir köpük partisine dönüşmesini önlemek için) ve ardından yıkayıcının fişini prizden çekmek iyi bir fikirdir. Korkular istemiyoruz.
 3. Bulunduktan sonra kapağı gevşetir, filtreyi çıkarır ve biriken tüm kalıntıları gideririz. Sonra her şeyi bulduğumuz gibi bırakıyoruz ve filtreyi temizliyoruz!
 4. ÖNEMLİ : İyice kapatıp bulduğunuz gibi bırakmayı unutmayın 😉

Çamaşır makinesinin lastiği nasıl temizlenir?

 1. Çamaşır makinesinin lastiği genellikle en fazla kirin biriktiği yerdir. Vay, çamaşır makinelerinin ısırığı. Neyse ki, temizlik uzun sürmeyecek.
 2. Sadece kauçuğu dışarı çekmemiz (ancak tamamen çıkarmadan) ve güneşten daha parlak olana kadar deterjanlı ve hidrojen peroksitli bir bezle veya çamaşır suyuyla ovalamamız gerekecek. Son olarak fazla deterjan veya ağartıcıyı kuru bir havluyla alıyoruz. Ve hazır!

Sabun ve yumuşatıcı bölmeleri nasıl temizlenir?

 1. Son olarak ve işi bitirmek için sabun ve yumuşatıcı bölmelerini temizlememiz gerekecek. Onları çıkarın ve 5 dakika boyunca beyaz sirkeye batırın.
 2. Sonra onları iyice durulayıp kurutuyoruz, temiz ve güneşten arınmış olacaklar. Çıkarılamazlarsa, sirkeyi bir ovma pedi ile uygulayın ve ardından durulayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir