Per. Eki 21st, 2021

Çamaşır makinesi kazanın dönmemesinin çeşitli nedenleri olabilir.

Aşağıdaki kontrolleri takip etmenizi öneririz.

 • NORMAL FAZ
 • GEVŞEK VEYA KIRIK KAZAN KAYIŞI
 • KARBON FIRÇA AŞINMASI

Bir çamaşır makinesi programının normal aşaması.

Davul olduğunu çamaşır makinesibir program sırasında dönmemek, cihazın tamamen normal bir davranışı olabilir. Seçilen programa bağlı olarak, örneğin yün yıkandığında veya fazla köpük algılandığında kazan hareketinin sınırlı veya sıfır olduğu aşamalar vardır.

Siemens çamaşır makinenizde hangi programı kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız.

Veya Siemens çamaşır makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.

 • Hangi çamaşır makinesi programını seçmelisiniz?
 • Manuel

Kazan kayışı kopmuş veya gevşemiş.

Tambur kayışı, motor ve kazan arasındaki bağlantıdır ve kazan olmadan tambur dönmez. Bu kayış, özellikle eski ve yoğun olarak kullanılan cihazlarda aşınma ve yıpranma nedeniyle kırılabilir. Nedenin bu olup olmadığını belirlemek için çamaşır makinesini kapatın, kapağı açın ve kazan elle çevirin. Direnç çok az veya hiç yoksa, bu, Tambur kayışında Resmi Servisten uzman bir teknisyen tarafından onarılması gereken bir sorun olduğunu gösterir.

Siemens çamaşır makineniz için bir teknisyenin ziyaretini ayarlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Karbon fırçalar aşınmış.

Yıkayıcı tamburunun dönmemesine neden olabilecek başka bir bileşen de karbon fırçalardır. çamaşır makinesi kazan, suyla doluyken veya sıkma döngüsü sırasında dönmüyorsa, bu, Siemens Yetkili Servisi’nden uzman bir teknisyen tarafından onarılması gereken karbon fırçaların aşınmış olduğunu gösterebilir.

Siemens çamaşır makineniz için bir teknisyenin ziyaretini ayarlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Çamaşır makinesi nasıl çalışır?

Onsuz yapamayacağımız bir cihaz varsa o da çamaşır makinesidir. Birkaç günlüğüne çamaşır makineniz tükendiyse, boşa harcanan zamanı ve suyu hesaba katmadan elde yıkamanın ne kadar sıkıcı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Çamaşır makineleri basit gibi görünse de pratik bir mekanizmaya sahiptirler: Deterjanlar yardımıyla çamaşırlardaki kiri alır ve ardından durularlar. Ama tam olarak nasıl çalışıyorlar?

İçindekiler dizini

Çamaşır makinesinin parçaları

Bir çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını bilmek için bilinmesi gereken ilk şey onun parçalarıdır.

Bir çamaşır makinesinin temel fikri basittir : çamaşırlarınızı bir süre sabun ve suyla yıkarsınız ve daha sonra suyu çıkarmak için hızlıca çevirirsiniz. Yine de süreçte daha fazla unsur var.

Bir çamaşır makinesini düşündüğünüzde, büyük olasılıkla suyla dolu büyük bir çamaşır makinesi düşüneceksiniz, ancak gerçek şu ki , iç içe iki çamaşır makinesi kazan var .

Kapıyı veya kapağı açtığımızda iç çamaşır makinesi kazan görüyoruz. Çamaşır Makinesi Kazanı Dönmüyor 

Çamaşır makinesi önden yüklemeliyken (Avrupa’da en çok kullanılan),çamaşır makinesi kazanöne bakar. Yani kıyafetleri önden kapıdan geçiriyorsunuz ve tüm tambur sanki bir arabanın tekerleği gibi yatay bir eksende dönüyor.

çamaşır makinesi kazan dönerken suyun içeri ve dışarı çıkmasına izin veren birçok küçük deliğe sahiptir.

Çamaşır makinesi bir üstten yüklemeli veya üstten yüklemeli ise (en yaygın olarak ABD ve Asya’da), üstte bir kapak açılır ve çamaşırlar yukarıdan düşürülür.

Çamaşır makinesi kazan nasıl çalışır?

Tambur dikey bir eksen üzerinde bulunur , ancak aslında hareket etmez, bunun yerine ortada bir karıştırıcı adı verilen ve kıyafetleri suda döndüren bir kürek vardır.

İç tamburun dışında çıplak gözle görülemeyen daha büyük ikinci bir çamaşır makinesi kazan daha vardır . İşlevi , iç tambur (ön yıkayıcıda) veya karıştırıcı (üst yıkayıcıda) dönerken suyu tutmaktır. İç tamburdan farklı olarak, dış çamaşır makinesi kazan tamamen su geçirmez olmalıdır , böylece tüm su zemine gelmez.

Her iki çamaşır makinesi kazan da çamaşır makinesinin en önemli parçalarıdır, ancak başkaları da vardır:

 • Gelen suyun sıcaklığını kontrol etmek için termostat
 • Suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtan bir ısıtma elemanı .
 • Yıkama bittiğinde suyu çamaşır makinesi kazan çeken elektrikle çalışan pompa .
 • Çamaşır makinesinin farklı parçalarının çamaşırları yıkamak, durulamak ve sıkmak için bir dizi adımdan geçmesini sağlayan, programlayıcı adı verilen mekanik veya elektronik bir kontrol mekanizması.
 • Temiz sıcak ve soğuk suyun makineye girmesini sağlayan iki adet boru bulunmaktadır. Ve kirli suyun tekrar dışarı çıkmasını sağlayan üçüncü bir boru (tahliye). Tüm borularda, gerektiğinde açılıp kapanan küçük kapılar gibi valfler bulunur.

Çamaşır makinesi programları ve çalışması

Çamaşır makinesinin tüm önemli parçaları , iç tambur, valfler, pompa ve ısıtma elemanı dahil olmak üzere elektrikle kontrol edilir .

Programcı, orkestranın şefi gibi olacak, farklı unsurları belirlenen sıraya göre açıp kapatacaktı.

Nasıl çalıştığına dair örnek : çamaşır ve deterjan makineye konur; ardından istediğiniz programı seçip tuşuna basarak çamaşır makinesini çalıştırıyorsunuz. Kontrolör, sıcak ve soğuk suyun makineye girmesi ve sabun ve yumuşatıcı ile birlikte iç ve dış tamburları doldurması için su vanalarını açar.

Normalde su üstten girer ve deterjan bölmesinden sızar.

Kontrolör daha sonra su vanalarının bağlantısını keser.

Kendi payına, termostat ölçer sıcaklığı gelen su çok soğuk ise, ve, programcı otomatik ısıtma elemanını aktive eder. Çalışması bir elektrikli su ısıtıcısını veya bir su kazanını andırıyor.

Su yeterince sıcak olduğunda, kontrolör iç çamaşır makinesi kazan bir yandan diğer yana döndürerek çamaşırları sabunlu suyla karıştırır. Bu, giysilerdeki kiri temizleyecek ve suda tutacaktır.

Kontrolör , suyun her iki çamaşır makinesi kazan tahliye edilmesi için bir valf açar . Aynı kontrolör daha sonra suyu boşaltmaya yardımcı olmak için pompayı açar.

Kontrolör daha sonra varillere temiz suyun girmesine izin vermek için su vanalarını yeniden açacaktır .

Ardından iç çamaşır makinesi kazan bir taraftan diğer tarafa çevireceksiniz, böylece temiz su çamaşırları durulayacaktır .

Daha sonra her iki çamaşır makinesi kazan da tekrar boşaltın ve tüm sabundan kurtulmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın .

Çamaşır makinesi çamaşırları durularken iç tambur 130 km/s’ye ulaşan yüksek bir hızla döner . Santrifüj olarak bilinen şey budur. Bu şekilde çamaşırlar tamburun kenarına atılır ve su iç tamburdaki küçük deliklerden dış tambura doğru geçer.

Daha sonra pompa , yıkama döngüsünün sona ermesi için kalan suyu dış tamburdan uzaklaştırır .

Giysileriniz artık temiz ve doğrudan çamaşır ipine veya kurutucuya gitmeye hazır.

Yıkama programları neden bu kadar çok?

Dolaplarımızda bulunan, farklı malzemelerden ve farklı renklerde olan kıyafetlerimiz miktarı nedeniyle , çamaşır makinesine ne koyduğumuzu kendisi bilemediği için söylemeliyiz.

Kontrolümüz altında olan, suyun miktarı ve sıcaklığı, sıkma hızı ve durulama sayısıdır.

Kimse bilimsel bir şekilde çamaşır yıkamak istemez: ” Sanırım tam 42°C’de 5,42 litre suya ihtiyacım var, 34 dakika yıkamam gerekecek ve işim bittiğinde 200 devire ihtiyacım olacak.”

Çamaşır makinesinin hayatımızı kolaylaştırmak ve zor işlerden uzaklaştırmak istediğini hatırlıyoruz. Bu nedenle çamaşır makinesi mühendisleri önceden ayarlanmış programlarla hayatımızı kolaylaştırmak isterler : her biri farklı kumaşlara bağlı olarak çamaşırları güvenli bir şekilde yıkamak için bu değişkenlerin biraz farklı bir kombinasyonunu kullanır.

Ve bu neden önemli? Çünkü tüm kumaşlar farklıdır .

Yün gibi bir kumaş güçlüdür ama aynı zamanda temizleme açısından dezavantajları da vardır: yün son derece higroskopiktir, yani çok miktarda su emer ve sıcaklık arttıkça elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle yünün çok ısınmasına veya çok sallanmasına izin vermeyin, çünkü esneyecek ve şeklini kaybedecektir.

Kot gibi , yıkama sırasında daha fazla dokunmalarına izin veren daha dayanıklı kumaşlar da vardır . Aslında, denim giysilerin deterjanın liflere nüfuz etmesi ve kiri çıkarması için daha sert çalkalanması gerektiği için yapmalısınız.

Sonuç olarak, bir çamaşır makinesindeki her program, bir giysinin veya kumaşın onu temiz ve hasarsız tutmak için ne kadar çalkalanması gerekebileceğine dair mühendislerin en iyi tahminlerinden gelir .

Yine de tüm programları kullanmamak ve sadece gardırobunuza göre favorilerle kalmanız normaldir .

Bu nedenle , bir çamaşır makinesinin birçok programı olduğunda etkilenmenize gerek yoktur , çünkü sonuçta bunlar birbirine çok benzeyen farklı fonksiyon kombinasyonlarıdır. Ürünü daha çekici hale getirmek için pazarlama stratejilerinin burada devreye girdiğini unutmayın.

Ve çoğu çamaşır makinesi sadece üç veya dört temel yıkama yapabilir :

 1. Oldukça yüksek bir sıkma hızı ve bol su kullanan beyazlar için uzun ömürlü, yüksek sıcaklıkta yıkama
 2. Benzer sıkma hızı ve su hacmi kullanan renkli pamuklular için biraz daha hızlı, düşük sıcaklıkta yıkama
 3. Aynı miktarda su kullanan, çamaşırları daha az çalkalayan, daha yavaş sıkan ve daha düşük sıcaklıklar kullanan sentetik bir yıkama;
 4. Muhtemelen biraz daha fazla su kullanan, ancak tamburu daha az sallayan ve suyu nispeten yavaş döndüren bir yün yıkama.

Başka herhangi bir program sonuçta bu dördünün bir çeşididir.

Önden yüklemeli çamaşır makinesi ile üstten yüklemeli çamaşır makinesi arasındaki farklar

Her iki yıkayıcı nasıl çalışır?

Önden yüklemeli yıkayıcıda …

Sabit bir dış tambur ve kenarlarında küçük delikler bulunan dönen bir iç tambur bulunmaktadır. Tamburlar yatay bir eksen üzerine yerleştirilmiştir.

Dış tambur, çamaşır döndüğünde tambur şiddetli bir şekilde sallanabileceğinden, güçlü yaylarla makine çerçevesine bağlıdır. Yaylar, titreşimleri azaltmaya yardımcı olan şeydir.

Deterjan tepsisine sıcak ve soğuk su girer. İç tambur ileri geri döner. İç kısımdaki plastik kürekler, dış tambur tarafından tutulan deterjan ve su aracılığıyla giysilerin sıçramasına yardımcı olur. Bir elektrik motoru, genellikle uzun bir lastik kayış kullanarak iç tamburu döndürür.

Bir ısıtma elemanı suyu gerektiği gibi ısıtır. Yıkama döngüsü sona erdiğinde, pompa bir borudan aşağı dökülen suyu tahliyeye boşaltır.

Üstten yüklemeli bir yıkayıcıda …

Kapağı kaldırıyorsun ve kıyafetleri yukarıdan koyuyorsun. Önden yüklemeli bir makinede olduğu gibi, dikey bir eksene monte edilmiş olmaları farkıyla, bir dış tambur ve delikli bir iç tambur vardır.

Sıcak ve soğuk su üste yakın borulardan girer, deterjan tepsisinden geçer ve deterjanı makinede yıkar. Yıkama döngüsü sırasında, büyük bir plastik karıştırıcı dönerek çamaşırları su içinde hareket ettirir. Her iki tambur da hareketsiz kalır.

Karıştırıcı, bir lastik kayış kullanan bir elektrik motoru tarafından tahrik edilir. Döndürme döngüsü sırasında, aynı elektrik motoru, iç tamburu yüksek hızda döndürür ve deliklerinden suyu dış tambura atar. Yıkama bittiğinde, pompa suyu dış tamburdan tahliye eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir