Cts. Eki 23rd, 2021

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir: çalışmayı durdurmaması için bilmeniz gereken her şey

Bulaşık makinesi bulaşıklarımızı, bardaklarımızı, çatal bıçaklarımızı ve cam eşyalarımızı kirletmeden bırakır ancak bu cihazın çalışması her zaman ilk günkü gibi olması için zaman zaman içini de temizlememize ihtiyaç duyar. 

Suyun kendisindeki artık yemek, yağ ve kireç ve yabancı maddeler nedeniyle de kirlenir, kötü kokmaya başlar ve hatta bozulabilir. Bu nedenle, bu cihazın periyodik olarak temizlenmesi çok önemlidir. 

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık makinesini adım adım şu şekilde temizleyebilirsiniz:

Kullanım ömrünü uzatmak için bulaşık makinesini iyice temizlemeli ve içindeki farklı parçalara dikkat etmeliyiz. Size adım adım nasıl yapacağınızı öğretiyoruz.

Filtreyi temizleyin

Bulaşık makinesinin iç küvetinin alt kısmında bulunur. Bir şey gözden kaçıyor ama onu kolayca bulacağınızı garanti ediyoruz. 

Çıkarmadan ve temizlemeden önce, kolaylık sağlamak için alt arabayı veya tepsiyi çıkarmanızı öneririz. 

Sadece filtrenin üst kısmını tutmanız, hafifçe döndürmeniz ve çıkarmak için yukarı çekmeniz gerekir. Bulaşık makinesi filtresini temizlemek çok önemlidir çünkü burası kir ve yemek artıklarının çoğunun biriktiği yerdir. 

Bunu yapmak için su ve birkaç damla  bulaşık sabununu karıştırın . Daha büyük bir temizlik istiyorsanız, bu karışımda bir tutam kabartma tozu seyreltin. Karışımı bir fırça ile filtrenin her yerine sürün, böylece gömülü olan kir ve kalıntıları temizleyin. O zaman sadece iyice durulamanız ve yerine geri koymanız gerekir.

Çok kirliyse, yumuşatmak ve kiri çıkarmak için parçayı ovalamadan önce yaklaşık 30 dakika sıcak suda bekletin. 

Bulaşık makinesini her gün kullanıyorsak, bu ayda en az bir kez  yapılmalıdır . 

Bölmeyi özel bulaşık makinesi tuzu için doldurun

Bu adımın düzenli olarak yapılması gerekmez, ancak özel tuzu değiştirmemiz gerektiğinde bulaşık makinesi bizi bilgilendirecektir . Modellerin büyük çoğunluğunun, bittiğinde yanan bir pilotu vardır. 

İşte o zaman genellikle bir vidalı kapakla kapatılan bu bölme için kovanın dibine bakmamız gerekecek. Elbette bulaşık makineniz, tuzu bu bölmeye dökmek için özel bir huni ile geldi. 

Tek yapmanız gereken vidayı sökmek, huniyi yerleştirmek ve tuzu eklemek . İçeriden su gelirse merak etmeyin normaldir. Ve tuz düşerse, hiçbir şey olmaz, ancak bu durumda çıkarmak daha iyidir. 

Üreticinin cihaz kılavuzunda belirttiği kadar tuz eklemelisiniz. 2 kilodan 4 kiloya kadar değişen paketlerde satılmaktadır.

Tepsileri temizleyin

Önceki iki adımı gerçekleştirmek için en azından alt tepsiyi çıkarmanız önerilir, ancak zaman zaman bunları da temizlemeniz gerektiğinden, her ikisini de çıkarmanızı ve temiz olduklarını kontrol etmek için bundan yararlanmanızı öneririz, gömülmüş olabilecek yiyecek kalıntıları olmadan. 

Ayrıca daha kolay koşmalarını sağlamak için şeritlerin üzerinden geçer. Bunu sadece nemli bir bez ve ardından kurutmak için mutfak kağıdı kullanarak yapabilirsiniz. 

Kapı contasını temizleyin

Bulaşık makinesi kapağının lastiğini nemli bir bezle üzerinden geçirin çünkü burada da göremediğimiz yiyecek artıkları birikebilir ve nemden dolayı küf bile oluşabilir, bu nedenle temizliği bitirmek için mutfak kağıdı ile kurutmayı unutmayın. Kırışıklıklara erişmekte sorun yaşıyorsanız, küçük bir fırça kullanın. 

Deterjan ve parlatıcı gözünü kontrol edin

Bulaşık makinesi deterjanı ve parlatıcı koyduğumuz bölme de iyi çözülmezse kirlenebilir ve ürün artıkları birikebilir. En sık gördüğümüz yer olsa da temiz olup olmadığını kontrol etmekten zarar gelmez. 

Bıçakları çıkarın ve temizleyin

Bulaşık makinesinin içindeki bıçaklar veya kollar da yağ ve kir biriktirir, bu nedenle temizlenmesi tavsiye edilir. Biraz zahmetli bir adım olduğu için ancak bu elementin kirlenmesi daha karmaşık olduğu için altı ayda bir yapabiliriz . 

Bazı kanatlar açılabilir, bazıları açılamaz. Modelinizde ilk model varsa, içini sabun ve su, su ile seyreltilmiş sirke veya yağ çözücü ile temizleyin. Eğer demonte edilemezlerse, çok sıcak su dolu bir leğene koyun ve ardından musluktan akan suyun altına koyun ki pislik üzerlerinden çıkacak ve suyun küçük deliklerden girmesini sağlayın. 

Her iki durumda da, bulaşık makinesine geri koymadan önce kurumaya bırakmanız çok önemlidir. 

Bulaşık makinesinin iç kanallarını temizleyin

Bu kısmı elle yapamayız, belli ki. Bunun için tasarlanmış özel ürünlere başvurmalısınız . Bunları herhangi bir süpermarkette hapların yanında “makine temizleyicileri” olarak bulabilirsiniz. 

Her ürün kendi talimatlarıyla birlikte gelir, ancak genellikle şişeyi açmanız ve bulaşık makinesinde üst veya alt tepsiye baş aşağı yerleştirmeniz yeterlidir. Ardından kapağı kapatın ve genellikle uzun olmasına rağmen makine temizleyicisinin üreticisi tarafından önerilen yıkama programını programlayın. Ve önemli: bulaşık makinesi boş olmalıdır . 

Bu temizliği ayda bir veya bu cihazı çok sık kullanıyorsanız ve hepsinden önemlisi düşük kaliteli deterjanlar veya tabletler kullanıyorsanız iki ayda bir yapmanız önerilir. Ve ayrıca bulaşık makinesini kullanmadığımız uzun sürelerden sonra. 

Bulaşık makinesini temizlemek için doğal bir numara

Yıllardır ev temizliğinde kullanılan doğal bir ürün varsa o da sirkedir. Bulaşık makinesinde de durum farklı olmayacaktı. 

To sirke ile bulaşık makinesini temizlemek , ilk filtreyi temizlemiş önerilir. Bu yapıldıktan sonra, mümkün olan en yüksek sıcaklıkta uzun bir yıkama döngüsü programlanmalıdır . 10-15 dakika sürdüğünde, kapıyı açıp bir bardak beyaz sirkeyi doğrudan bulaşık makinesine dökerek döngüyü durdurun . 

Yıkamayı tekrar etkinleştirin ve bitmesine izin verin. Akıllı! Bu şekilde makine temizleyicisinden tasarruf eder ve daha az kirletirsiniz.

Bulaşık makinenizi temiz tutmak için ipuçları

Her yıkama bittiğinde, içindeki tüm nem çıkana kadar bulaşık makinesinin kapağını açık bırakmamız önemlidir . Bu sayede içeride oluşabilecek küf oluşumunun önüne geçmiş oluyoruz . 

Kirli bulaşıkları koymadan önce yemek artıklarını temizlemek de önemlidir . Hepimiz büyük olanları çıkarıyoruz, ancak en küçük parçalar bile çöp kutusuna gitmeli, önce bulaşıkları lavaboda durulamanıza gerek yok. Böylece bunların birikerek trafik sıkışıklığına ve kötü kokulara yol açmasını engelleyeceğiz. 

Görüldüğü gibi bulaşık makinesini her hafta derinlemesine temizlemeye gerek yok ama içinin kötü kokmaya başladığını tespit ettiğimizde ve bulaşıkların artık eskisi kadar temiz olmadığını görsek bile tam bir temizlik yapılması tavsiye edilir. . Önemli olan filtre bakımına daha sık dikkat etmektir. Bu şekilde bulaşık makinemizin kullanım ömrünü uzatacağız. 

Bulaşık makinesinin kötü kokusunu ortadan kaldırın

Evde bulaşık makinesinin kötü kokusunu gidermek için püf noktalarımızı burada açıklıyoruz.

İÇİNDEKİLER DİZİNİ

  • Bulaşık makinesinin kötü kokmasının nedenleri
  • İşte kötü kokuyu yok etmek için püf noktalarımız:

Bulaşık makinesi, kullanımla birlikte bulaşıklarımızın temizlenmesini engelleyebilecek hoş olmayan kokular alır. Yıkadıktan sonra bulaşık makinesini açtığımızda deterjan gibi kokmuyor … kötüye işaret . İçeride bir şey kötü kokular üretiyor, bu yüzden sebeplerini bulmalıyız. En yaygın olanı , bulaşıkların durulanmaması nedeniyle alt kısımda yemek artıklarının birikmesidir. Ancak tek neden bu değil, daha fazlasını görelim:

Bulaşık makinesinin kötü kokmasının nedenleri

  • Bulaşık makinesinin altında yemek kalır. Çözüm: Bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulayın.
  • Kirli bulaşık makinesi filtresi. Çözüm: Filtreyi düzenli olarak temizleyin.
  • Tıkalı drenaj. Çözüm: Kirli suyun sorunsuz çıkıp çıkmadığını kontrol edin ve tıkanıklık durumunda kanaldaki tıkanıklığı açın.
  • Nem ve küf. Çözüm : Temizleme döngüsü bittikten sonra kapıyı açık bırakın.

Süpermarketlerde ve mağazalarda, her yıkamada aroma veren oda spreyleri veya bulaşık makinesi deterjanları bulabiliriz. Ancak, aynı şekilde işe yarayacak diğer ev yapımı seçenekleri de tercih edebiliriz.

İşte kötü kokuyu yok etmek için püf noktalarımız:

  • Bulaşıkları yıkarken portakal veya limon gibi narenciye kabukları ekleyin . Bunları bir çantaya koyabilir veya çatal bıçak bölmelerinden birinde bırakabilirsiniz. Her yıkamadan sonra çıkarın.
  • Bulaşık makinesinin dibine yarım fincan kabartma tozu ekleyin – kokuları nötralize eder ve bulaşık makinesine zarar vermez.
  • Her iki ayda bir, bulaşık makinesinin altına cilalamak ve temizlemek için bir bardak sirke ekleyin .

Son olarak bulaşık makinesi filtrelerinin ve yıkama ile kirlenen iç kısımlarının düzenli olarak temizlenmesinin önemli olduğunu hatırlatırız. Bir ve kullanımı bulaşık makinesi olacak bize tutmaya yardımcı onu uzun süre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir