Cts. Eki 23rd, 2021

Nasıl Sıfırlanır?

Geçenlerde bir elektrik kesintisi yaşadık ve buzdolabımızın ekranı karardı . Buzdolabı çalışıyor ancak ekran/gösterge paneli çalışmıyor. bosch buzdolabı alarm kapatma Gücümüz birkaç saatliğine kesildi ve şimdi ekran panelini tekrar çalıştıramıyoruz. Buzdolabı soğuyor, dondurucu da öyle. Tek sorun ekranın çalışmaması ve sayıları göstermemesi. Ekrandaki bir düğmeye basabileceğinizi duydum ve sıfırlayacaktır. Numaraların geri gelmesini sağlamak için neye basmalıyım? Samsung buzdolabım var. bosch buzdolabı alarm ışığı kırmızı yanıyor

Buzdolabı Ekranı Çalışmıyor

Genellikle bir elektrik kesintisinden sonra buzdolabınız kendini sıfırlar. Soğutucu ve dondurucu bölümü, elektrik kesintisinden sonra gayet iyi çalışıyor olmalıdır. Tek sorun dijital gösterge panelinin yanmayacak olmasıdır. Bazı buzdolapları yeniden soğumaya başlamayabilir ve güç geri geldiğinde sıfırlamanın yapılması gerekir. Birçok insanın, saatlerce elektrik kesildiği için buzdolabındaki ve derin dondurucudaki tüm yiyeceklerin bozulduğunu gördük. Bosch buzdolabı alarm resetleme

Bir elektrik kesintisinden sonra buzdolabınız soğuyor veya soğutmuyorsa, genellikle ön gösterge panelini sıfırlamanız gerekir. Bu, panelin tekrar çalışmasını sağlamak ve ayrıca varsa buzdolabının yeniden soğumaya başlamasını sağlamaktır. Aşağıdaki tüm sıfırlama yöntem ve koşulları buzdolabınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir.

Buzdolabınızdaki ekran kontrol panelini sıfırlamak için hangi düğmelere basmanız gerektiğini size göstereceğiz. Aşağıdaki örneklerin çoğu Samsung buzdolapları için geçerlidir ancak GE, LG ve diğer birçok buzdolabı markası ve modeli için de geçerli olabilir. Buzdolabınız bir elektrik kesintisinden sonra E ve 5 yanıp sönüyorsa veya mavi bir harf yanıp sönüyorsa, buzdolabınızı sıfırlamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Buzdolabı gösterge paneli sıfırlama örneği

Buzdolabınızın gösterge panelini sıfırlamak için: (Farklı buzdolapları için farklı yöntemler)

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 1 – “Enerji Tasarrufu” ve “Aydınlatma” düğmelerini aynı anda 10 saniye basılı tutun (veya sol üst ve sağ butonlar). Gösterge paneliniz hemen normale dönmelidir.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 2 – “Güçlü Dondurma” ve “Güçlü Soğutma”ya aynı anda 10 saniye basın, ekran sıfırlanıp tekrar açılmalıdır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 3 – Ekrandaki sol üst ve sağ üst yumuşak dokunmatik düğmeleri “güç tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmelerini basılı tutun ve her iki düğmeyi de yaklaşık 8 saniye basılı tutun, sıfırlanacaktır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 4 – “Dondurucu” ve “Ref” düğmelerine aynı anda 8 saniye basın, sıfırlama çalışması gerekir.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 5 – “Güç dondurma” ve “tatil” düğmelerini 8 ila 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanacaktır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 6 – “Enerji tasarrufu” ve “aydınlatma” düğmesini 10 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanacaktır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 7 – “Buz tipi” ve “filtre sıfırlama” düğmesini 10 saniye basılı tutun, ekran tekrar açılacaktır.

Buzdolabı Ekranı Sıfırlama Yöntemi 8 – “hızlı dondurma” ve “tatil” düğmelerini 8 saniye basılı tutun, ekran sıfırlanacaktır.

Bu buzdolabı ekran sıfırlama yöntemleri, buzdolabınızdaki ekran panelini sıfırlamalıdır. Olmazsa, kötü bir ekran kartınız, kötü bir ana kontrol kartınız veya bir kablo demeti sorununuz olabilir.

 • Buzdolaplarının birçok çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Boş bir ekran paneli olan bir buzdolabında sorun gidermenin genel yolu, önce yukarıdaki sıfırlama yöntemlerini denemektir. Hiçbir şey ekranı sıfırlamazsa, ekranın boş olmasına neyin neden olduğunu bulmak için sorun gidermeniz gerekir.
 • İlk önce, ekran panelinin kablo demetiyle kötü veya gevşek bir bağlantısı olup olmadığını görmeye çalışın. Düzgün bağlandığını ve güvenli olduğunu tespit ederseniz, ekran kartınız bozuk olabilir. Ekran panelinin ve ekran kartının düzgün çalıştığını belirleyebilirseniz, sorunun nereden geldiğini bulmak için kablo demetlerini izlemeniz gerekir.
 • Kablo demetleri hasarlı ve sağlam değilse, ana kontrol kartınız kötü olabilir. Ana kontrol panosu, buzdolabının arkasında küçük dikdörtgen şekilli bir panelin altında bulunur. Tüm bileşenleri test edin ve görüntülenmeme sorununa hangi parçanın neden olduğunu bulun. Aşağıda, tüm buzdolapları için ekran paneli, ekran kartı, kablo demetleri ve ana kontrol kartları dahil olmak üzere tüm buzdolapları için bazı parçalar bulunmaktadır.

BOSCH BUZDOLABI BİP SESİ ÇIKARIYOR, “ALARM” AÇIK, HATALAR YAZIYOR

Buzdolabındaki arızaların zamanında bildirilmesi için ses ve renk göstergeleri sağlanmıştır. Örneğin, BOSCH, sıcaklık ihlal edildiğinde her zaman yanan kırmızı bir ışığa sahiptir. Diğer modellerde bu, karakteristik bir gıcırtı ile kendini gösterir. Bazı durumlarda, teknik sorunlar olmasa bile sinyaller tetiklenebilir. Ancak, buzdolabının bip sesi çıkardığı veya göstergelerinin yanıp söndüğü tipik durumların bir listesi vardır. Bu göz ardı edilemez, aksi takdirde pahalı onarımlar gerekebilir. Sinyal uzunsa ve nedenini belirlemek zorsa, master gelmeden önce ekipmanı kapatabilirsiniz.

ALARM NE ZAMAN YANAR VE BİR BİP SESİ ÇIKAR?

 1. Bu yeni bir BOSCH buzdolabıysa (veya uzun süredir kapalıysa), başlangıçta gösterge ışığı yanabilir. Odada normal bir sıcaklığın oluşturulması gereklidir. Alarmın çalması 24 saat kadar sürebilir. Benzer bir durum, aynı anda çok miktarda soğutulmamış yiyecek yüklendiğinde ortaya çıkar. Sıcaklık yükselir ve ses veya ışık göstergesi yanar. Bu neden ortadan kaldırılırsa, sinyal durmalıdır.
 2. Sıcaklık arızası genellikle açık kapı veya aşınmış contalar nedeniyle oluşur . Bu durumda bir gıcırtı da meydana gelir ancak sinyallerin tepki süresi farklıdır. Örneğin, bazı BOSCH buzdolapları, kapı 30 saniyeden fazla açıldığında sesi açar. Diğer BOSCH modelleri için yanıt süresi artar (2 dakikadan fazla). Kurulum sırasında mutfak gereçlerinin kulpları veya buzdolabı gövdesinin eğilmesi çoğu zaman kapının sıkıca kapanmasını engeller.
 3. Kapı kapatıldığında bir ses çıkarsa, contaların aşınmış olması veya mandalın kırılması da mümkündür. Bu, yanlışlıkla “Süper dondurma” moduna bastığınızda da olur. Kapı kapalıyken ekipman yalnızca bip sesi çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda hafifçe donarsa durum daha da kötüleşir. 
  Burada fan , sıcaklık sensörü ve elektronik kartın hasar görmesi , ayrıca motor performans kaybı, freon sızıntısı ve kılcal borunun tıkanması olasıdır . Sorunun kaynağını belirlemek ve düzeltmek için tüm düğümleri kontrol etmeniz gerekir.
 4. Birkaç don ile ve uzun süredir donmamış bir odada, sıcaklık rejimi de ihlal edilir. İlk durumda, ürünleri boşaltmanız ve birer birer dondurmanız gerekir (günde 6 kg oranında). Dondurucu hala aşırı yüklüyse, aşırı yüklenmeyi önlemek için kompresörü saatte bir kapatmak en iyisidir. Zamanla çözülmeyen bir haznede buz ve kar birikebilir. Bu, sıcaklık sensörünün çalışmasını ve göstergenin çalışmasını etkileyecektir. Haznenin buzunu çözdükten sonra başka bir sorun yoksa, BOSCH buzdolabının bip sesini kesmesi gerekir.
 5. En ciddi arızalardan biri motor kompresörünün arızalanmasıdır . Bu durumda, gıcırtı sürekli duyulur ve motor ya açılmaz ya da hızla kapanır. Bu durumda buzdolabındaki ışık yanabilir ancak sıcaklık içeride hissedilecektir. Karakteristik gıcırtıya ek olarak, bazı modellerde göstergeler kırmızı renkte yanar. Bir ekran mevcutsa, hata kodları verilir. Fabrika hatası ve güçlü bir voltaj dalgalanması yoksa, genellikle uzun bir operasyondan sonra böyle bir arıza teşhis edilir.
 • 1 Buzdolabındaki Alarm lambası neden sürekli yanıyor?
  • 1.1 Buzdolabının üzerindeki kırmızı ışık yanarsa ne olur?
  • 1.2 Kırmızı ışık yanıp sönüyorsa (ünlem işareti yanıp sönüyorsa) hangi onarımlar gerekli olacak?

Buzdolabındaki kırmızı ışık yanıyorsa, bu bir felaket değildir.

Tüm modern buzdolapları, herhangi bir arıza veya arızayı bildiren bir sistemle donatılmıştır. “Dikkat” ışığı aynı sistemlere aittir. Ünitenin kendisi oldukça normal çalışırken bazen bu düğme yanar.

Buzdolabındaki Alarm lambası neden sürekli yanıyor?

Ünitenin Alarmda olmasının en yaygın nedeni, soğutucu ve dondurucu bölmelerinde yetersiz hava sıcaklığı olmasıdır. Odaya giren sıcak hava birkaç nedenden dolayı oluşur.

 1. Buzdolabı kapısı düzgün kapanmıyor. Bu durumda, odaya ılık hava girer ve odanın gerekli sıcaklığa soğuması için zamanı yoktur. Ne yapılması gerekiyor? Contayı ve kapı mandallarını kontrol edin.
 2. Kameranın aşırı yüklenmesi nedeniyle sıcaklıkta düşüş. Örneğin soğutulmamış çorba/komposto/saniye hazneye konuldu. Ayrıca, odaya taze sıcak turtalar kondu, bunun sonucunda odanın içindeki sıcaklıkta keskin bir artış oldu. Soğumamış yiyecekleri hazneye koymayın, bu buzdolabına zarar verir. Bu durumda, odadaki sıcaklık gerekli normlara düşene kadar bir süre beklemeniz yeterlidir.
 3. Bazı parçaların arızaları. Yetersiz derecede düşük bir sıcaklık, yalnızca sıcak havanın girmesi nedeniyle olamaz. Bazı parçalarının arızalı olması mümkündür. Örneğin, bir termostat veya kompresör arızalandığında böyle bir sıkıntı meydana gelir.
 4. Freon sızıntısı. Soğuk olmaması, ünitenin soğutma sisteminde gaz eksikliğine de neden olabilir. Gaz dolumu için ustabaşı çağırın.
 5. Tıkalı kılcal boru. Tüpte kontaminasyondan kaynaklanan bir “trombüs” varsa, gaz sistemde normal hızda dolaşamaz ve bu da odalarda sıcaklıkta bir artışa neden olur. Soğutma sisteminde tıkanma olup olmadığını kontrol etmek gerekir, gerekirse tıkanıklığı giderin.

Yukarıdaki basit nedenlerden hiçbiri ortaya çıkmazsa, gerçeğin dibine inmeniz gerekir – daha ciddi sorunları teşhis etmek ve düzeltmek için sihirbazı arayın.

Buzdolabının üzerindeki kırmızı ışık yanarsa ne olur?

 • Kapı contasını kontrol edin;
 • Ünitenin çok miktarda sıcak yiyecekle aşırı yüklenip yüklenmediğine bakın;
 • Yeni bir buzdolabı açılırsa veya buzunu çözdükten sonra çalıştırırsanız, sıcaklığın normale dönmesini beklemeniz yeterlidir;
 • Daha ciddi bir nedenden şüpheleniyorsanız (basit olanlardan hiçbiri gelmezse) bir tamirci çağırın.

Kırmızı ışık yanıp sönüyorsa (ünlem işareti yanıp sönüyorsa) hangi onarımlara ihtiyaç duyulacak?

Kırmızı ışık yanarsa (özellikle Atlant buzdolabının göstergesidir), sorunun çözümü aşağıdakilerden biri olabilir:

 • motorda sorun giderme;
 • Termostatta sorun giderme;
 • Gerekirse contanın değiştirilmesi;
 • Freon ile doldurma;
 • Kılcal borunun temizlenmesi / değiştirilmesi;
 • Kurutma filtresinin temizlenmesi / değiştirilmesi.

Sıcaklık sensörü ile ilgili sorunlar tespit ettiyseniz, lütfen servis merkezimizle iletişime geçin : 8 (495) 109-02-72 , veya web sitesinde bir talep bırakın.

One thought on “Bosch buzdolabı alarm resetleme kesin”
 1. […] Ünitenin çalışması sırasında, daha önce böyle olmamasına rağmen, gürültü duyulur. Buzdolabının çalışması sırasında yabancı sesler duyuluyorsa nedeni motor aşınması olabilir. Ayrıca, bağlantı elemanları gevşeyebilir, bu yüzden onları sıkmanız gerekir. No Frost’lu modellerde, kanatlar buzla kaplıysa fan ses çıkarabilir. Daha sonra en az 10 saat buz çözme gereklidir. Bosch buzdolabı alarm resetleme kesin  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir